• دوشنبه،25 شهریور 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 94
   کد: 168238
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۱/۱۸

   الزامات توسعه سرمایه‌گذاری در شهر
   مجتبی بهاروند

   اگر خواهان جذب سرمایه گذار هستیم، باید موانع زیرساختی مانند مشکلات فضای کسب و کار را برطرف و هم زمان با تدوین نقشه راه، وضعیت سرمایه گذاری در بلند مدت را ترسیم کنیم.
   الزامات توسعه سرمایه‌گذاری در شهر

   در حالی برخی افراد اعتقاد دارند کمبود منابع مالی دلیل اجرا نشدن پروژه های توسعه ای است که بررسی ها نشان می دهد، نامناسب بودن فضای کسب و کار، ناکارآمدی قانون های بانکی، نبود زیرساخت های فیزیکی مناسب، ضعف اقدامات تشویقی، ترویجی و خدمات پس از سرمایه گذاری مشکلات واقعی سرمایه‌گذاری درکشور هستند.
   اکنون منابع سرمایه ای خرد و کلان بسیاری در بانک ها، بنگاه های اقتصادی و دیگر مراکز مرتبط انباشته شده اند که تنها ذکر یک نمونه آن می تواند اهمیت این موضوع را یادآور شود. مانده منابع بانک های خراسان رضوی به بیش از ٩٠ هزار میلیارد تومان رسیده است. منبعی که می توانست با سیاست گذاری مناسب گرهی از مشکلات سرمایه گذاران باز کند، اما اکنون به صورت فریز در بانک ها نگهداری می شود.
   بررسی ها نشان می‌دهد به طور متوسط ۴۸ درصد منابع بانکی خراسان رضوی به سایر استان ها برده می شود. این مسئله نشان می دهد که نتوانسته ایم سرمایه ها را در خراسان رضوی به خوبی جذب و از آن ها در اجرای برنامه های توسعه ای استفاده کنیم. اما علت چیست؟ متأسفانه نبود سیاست گذاری مناسب در حوزه جذب و اجرای پروژه ها سبب سرمایه گذاری های جزیره ای شده است. اکنون در سرمایه گذاری هایی که در خراسان رضوی و کشور انجام می شود، رد پایی از تحقیق و توسعه، رصد بازار مصرف و بهینه سازی روش های تولید دیده نمی شود. این سرمایه گذاری های پراکنده نه اشتغال پایدار را به همراه می آورد و نه توسعه اقتصادی را. حتی در برخی از مواقع دیده شده است که سرمایه گذاران به دلیل نبود نقشه راه به حوزه هایی که اشباع هستند، ورود پیدا کرده اند و سپس در اتمام پروژه در بازگشت سرمایه دچار مشکل شده اند.
   درخت سرمایه گذاری، زمانی به بار می نشیند که این فعالیت، در قالب یک زنجیره تعریف شود. ما زنجیره هایی که سرمایه گذاری را به بازار هدف، تجارت، صادرات و واردات نزدیک می کند، نادیده گرفته ایم. بخش دولتی این زنجیره ها را نمی بیند و بدون رفع موانع و مشکلات می خواهد سرمایه گذار را جذب و سپس اعلام کند اشتغال ایجاد کرده است! تجربه نشان داده به دلیل برطرف نکردن موانع پیش رو، در این شیوه جذب سرمایه گذاری میزان بهره وری سرمایه بسیار اندک است. ضمن اینکه وجود پروژه نیمه تمام فراوان یکی دیگر از آسیب های جذب سرمایه به این روش است.
   از دیگر مشکلاتمان در حوزه سرمایه گذاری، این است که پیوست های فرهنگی و به طور کلی فرهنگ سازی را فراموش کرده ایم. در سرمایه گذاری های منطقه ای، به نیاز مردم، سلایق آن ها، سنن و قوانین حاکم بر گروه های مختلف احترام نمی گذاریم. بخش دولتی باید یک بار برای همیشه دغدغه سرمایه گذار را در خصوص قوانین، بخشنامه ها و دستورالعمل ها آسوده کند. بارها از سرمایه گذاران گلایه می کنند که تغییر پی در پی قوانین، در عمل قدرت پیش بینی تحولات آتی را از آن ها گرفته و همین مسئله باعث شده تا آن ها انگیزه ورود به سرمایه گذاری را نداشته باشند و این گونه است که سرمایه گذاری در کشورهای دیگر را به سرمایه گذاری در ایران ترجیح می دهند.
   در پایان تأکید می شود اگر خواهان جذب سرمایه گذار هستیم، باید موانع زیرساختی مانند مشکلات فضای کسب و کار را برطرف و هم زمان با تدوین نقشه راه، وضعیت سرمایه گذاری در بلند مدت را ترسیم کنیم. به طور حتم تا زمانی که این مسائل حل نشود، امکان موفقیت برنامه های جذب سرمایه گذار کاهش می یابد.

   *رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی مشهد

    

   کلید واژه ها: سرمایه‌گذاری - مشهد -
   تعداد بازدید: 94
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4319    بازدید کنندگان دیروز: 4779    کل بازدید ها : 4,435,033
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد