•  
   • طبقه بندی قوانین و مقررات
   • اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف

    اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف

    شماره جلسه :
    تاریخ صدور :۱۳۹۷/۰۳/۰۸
    شماره صدور :5/97/3700/ش
    سال تصویب :۱۳۹۷/۰۱/۰۱
    دوره تصویب :دوره پنجم
    ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای ایجاد وحدت رویه و یکپارچه‌سازی ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی متعدد شهر مشهد مقدس، در فرایند صدور گواهی‌های ساختمانی، ضوابط ارتفاع مجاز ساختمان‌ها با کاربری فرهنگی، ورزشی و سایر کاربری‌هایی که دارای سازمان متولی باشند، همچنین لابی مجتمع‌های اقامتی و مسکونی را به شرح زیر اعمال نماید:
    1- ارتفاع ساختمان در هر طبقه در کاربری‌های فرهنگی، ورزشی، بهداشتی حداکثر 4.5 متر تعیین می‌شود.
    تبصره: برای ارتفاع بیشتر از 4.5 متر، در صورت ارائه تاییدیه از اداره یا سازمان مربوطه توسط متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمانی و با رعایت استانداردهای لازم و رعایت مقررات مربوط، تا حد مورد تایید مراجع و متولی مربوطه قابل قبول می‌باشد.
    2- ارتفاع لابی اقامتی و مسکونی که لازمه فعالیت و کیفیت این نوع فضاها می‌باشد، در گروه ساختمانی «ج» حداکثر 4 متر و در گروه ساختمانی «د» و ساختمان‌های بلند مرتبه حداکثر 6 متر تعیین می‌شود.
    3- ارتفاع تجاری در مقیاس محله، ناحیه و شهری در مجموع طبقات همکف و اول به ترتیب 8.5 و 10 و 12 متر و در طبقات بالاتر 4 متر، در مجوزهای صادر از سوی شهرداری تعیین می‌شود.
    تبصره- به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های کلان‌مقیاس و فرا شهری، ارتفاع مجاز این ساختمان‌ها با توجه به ضرورت و اهمیت ساختمان‌ها و محاسبات سازه‌ای، بصورت موردی در کارگروهی متشکل از معاون شهرسازی و معماری، معاون مالی و پشتیبانی و معاون اقتصادی و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، تعیین و پس از تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، اجرایی خواهد ‌شد.
    4- کلیه ارتفاع‌های اعلام شده در این مصوبه با احتساب ضخامت سقف و تأسیسات (سقف کاذب) و به صورت کف طبقه تا کف طبقه بالا، تعیین شده است.
    تبصره 1- در کلیه ساختمان‌ها با هر کاربری، سایر ضوابط و مقررات شهرسازی اعم از عقب‌‌نشینی جانبی در ارتفاع تحت زاویه 45 درجه و از محور (محدویت ارتفاعی) بر مبنای ارتفاع کل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌های تفصیلی اعمال می‌شود.

    تبصره2-ارتفاع، تابع کاربری مورد استفاده می‌باشد. بنابراین در ساختمان‌هایی با کاربری‌ متعدد، هر کاربری، تابع ضوابط ارتفاع تعیین شده برای همان کاربری در این مصوبه می‌باشد.

    تبصره3-در املاکی که از آنها به صورت تجاری بهره‌برداری می‌شود، در صورتی که کاربری مصوب ملک غیر تجاری باشد، در خصوص تعیین مقیاس پروژه، تراکم اعطایی ملاک عمل می‌باشد.
    تبصره4-ارتفاع زیرزمین در تمامی کاربری‌ها، مشابه ارتفاع طبقات بالاتر از اول در همان کاربری اعمال می‌شود.
    تبصره5-ارتفاع کل ساختمان ( از کف پایین ترین طبقه ) در اجرا نباید از ارتفاع مجاز تعریف شده در این مصوبه بیشتر شود، در غیر اینصورت مازاد ارتفاع به عنوان تخلف تلقی گردیده و به کمیسیون ماده 100 ارسال تا نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام شود.
    5-شهرداری مشهد مقدس مکلف است در جهت تعیین جزئیات خط آسمان و تعریف هر کاربری تمامی ضوابط و مقررات از جمله ارتفاع هر کاربری را ازطریق مشاورین طرح تفصیلی تعیین و به تصویب مراجع ذیصلاح برسانند.
     تبصره- با تصویب و ابلاغ طرح‌های تفصیلی و تعیین ضوابط و مقررات مربوط به ارتفاع ساختمان‌ها در طرح‌های یاد شده بعد از ابلاغ قانونی این مصوبه، مصوبه شورای اسلامی شهر برای محدوده های ملاک عمل هر طرح ابلاغی لغو می‌شود.
     
     

     

     

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد