• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • مشارکت، فرآوری و مولدسازی زمین‌های کوچک مقیاس

   مشارکت، فرآوری و مولدسازی زمین‌های کوچک مقیاس

   شماره جلسه :
   تاریخ صدور :۱۴۰۰/۰۹/۲۱
   شماره صدور :6/1400/16796/ش
   سال تصویب :۱۴۰۰/۰۱/۰۱
   دوره تصویب :دوره ششم
   شهرداری مشهد مقدس مکلف است، نسبت به ارایه لایحه شیوهنامه مشارکت، فرآوری و مولد سازی زمینهای کوچک مقیاس با لحاظ رویکردهای زیر، ظرف مدت حداکثر 2 ماه از لازم الاجرا شدن این مصوبه اقدام نماید.
   1- رویکرد فرآوری زمینهای کوچک مقیاس که در آن می‌بایست در سال پایه به میزان اعلام شده در شیوهنامه تدوینی از زمینهای ارایه شده در تالار مبادلات املاک و مستغلات شهر مشهد از طریق مشارکت با سازندگان املاک، سازمان عمران و سایر سازمان‌های مرتبط در شهرداری مشهد مقدس با هدف فرآوری زمین، ایجاد درآمد پایدار و پرهیز از خام فروشی، واگذار گردد.
   2- رویکرد مشارکت در املاک کوچک مقیاس شهروندان که در آن می‌بایست در سال پایه حداقل 20 پروژه با مشارکت شهروندان در بافت فرسوده و حاشیه شهر (ارائه زمین از طرف یک یا چند شهروند و اجرای پروژه توسط شهرداری یا پیمانکار معرفی شده توسط شهرداری با پروانه رایگان و حقوقات شهرداری بابت ماده 101 قانون شهرداری‌ها در حوزه‌های 4 و 5 درآمدی به صورت رایگان) با هدف احیا بافت شهری و تاکید بر حفظ بافت اجتماعی محلات، اقدام گردد.
   3- رویکرد مولد سازی زمینهای کوچک مقیاس که در آن می‌بایست با استفاده از روش‌هایی نظیر واگذاری حق بهره‌برداری از زمین به کاربری‌های مختلف در قالب اجاره‌های بلندمدت برابر با دستورالعمل اجرایی اجاره بلند مدت، ابلاغی به شماره  38/42/15171 1400/5/20، با هدف مولد سازی زمین و ایجاد درآمد پایدار واگذار گردد.
   تبصره1- زمینهای دارای حداقل نصاب تفکیک تا 1000 متر مربع در رویکرد فرآوری و مشارکت زمین کوچک مقیاس می‌باشد.
   تبصره2- توکنی کردن داراییها با استفاده از تامین مالی جمعی به عنوان اولویت تامین مالی در رویکرد فرآوری و مشارکت بایستی مدنظر قرار گیرد.
   تبصره3- در صورتی که شهرداری مشهد طبق رویکرد فرآوری و مشارکت نسبت به انعقاد قرارداد با پیمانکار اقدام نماید، قرارداد مذکور صرفاً در قالب تهاتر خواهد بود.
   تبصره4- در رویکرد مشارکت در املاک کوچک مقیاس شهروندان، اولویت با ایجاد اشتغال و تولید به منظور رفع موانع تولید می‌باشد.
 •     بازدید کنندگان امروز : 2741    بازدید کنندگان دیروز: 2382    کل بازدید ها : 7,724,852
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد