• طبقه بندی قوانین و مقررات
  • تسریع و تسهیل روند خرید املاک و حقوق واقع در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی (ع)

   تسریع و تسهیل روند خرید املاک و حقوق واقع در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی (ع)

   شماره جلسه :
   تاریخ صدور :۱۳۹۹/۰۵/۲۸
   شماره صدور :5/99/7912/ش
   سال تصویب :۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   دوره تصویب :دوره پنجم
   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، در راستای تسریع در اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی(ع)، مساعدت با مالکان محترم و به منظور تسهیل در امر خرید و تملک املاک دارای اولویت واقع در طرح مزبور(که مالکین اقدام به انعقاد قرارداد و فروش ملک خود به صورت توافقی به شهرداری می‌نمایند)، نسبت به اجرای تبصره‌‌ و بندهای زیر اقدام نماید. 
   تبصره- بندهای 1 و 4 این مصوبه شامل پلاک‌های ثبتی که قراردادهای فروش آن تا تاریخ این مصوبه منعقد گردیده است، نمی‌شود.
   1- به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، نسبت به پرداخت بدهی‌های پلاک‌های ثبتی واقع در محدوده دخالت مستقیم طرح، حسب مورد شامل جریمه‌های صادره کمیسیون ماده صد، عوارض تخلفات ساختمانی، هزینه‌های ناشی از اعمال ماده 110 و بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها و عوارض بهره‌برداری موقت کاربری اقامتی از محل اعتبار پروژه، مشروط بر آن که ارزش تناسبی آن از 5 درصد ارزش تقویم شده برای هر پلاک ثبتی بیشتر نباشد، اقدام نماید.
   2- به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، نسبت به انعقاد قرارداد اجاره کوتاه مدت با اختیار صلح اجاره بها با صاحبان پلاک‌های ثبتی تا زمان تخریب ملک و حداکثر به مدت 12 ماه از زمان انعقاد قرارداد واگذاری ملکبه شهرداری، اقدام نماید.
   3-به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، درصورت درخواست مالک مبنی بر دریافت مصالح حاصل از تخریب، مشروط به پذیرش مسوؤلیت تخریب و تسطیح و جمع آوری کامل نخاله‌های ساختمانی و پذیرش کلیه مسؤولیت های قانونی مربوطه اعم از حقوقی و جزایی در قبال اشخاص ثالث، نسبت به واگذاری مصالح اقدام نماید. در این صورتپرداخت آخرین قسط منوط به تحویل زمین تسطیح شده می‌باشد.
    
   4 به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، در خصوص واحدهای اقامتی که فاقد مجوز بهره‌برداری دائم از سوی شهرداری می‌باشد، در صورتیکه عوارض مربوط به بهره‌برداری موقت اقامتی را تسویه کنند و مشروط بر اینکهآغاز مالکیت مالک فعلی و سابقه بهره‌برداری ایشان بیش از دوازده سال قبل از این مصوبه (بر مبنای آخرین ویرایش طرح مصوب بازسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی سال 87) باشد، علاوه بر پرداخت ارزش ملک مورد خرید نسبت به پرداخت حق کسب و پیشه مالکین مزبور طبق نظر کارشناسی و به نسبت سال‌های بهره‌برداری (تا سقف حداکثر 10 درصد ارزش تقویم شده برای هر پلاک ثبتی) اقدام نماید.
   5- به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، در صورت اعلام نیاز مالکین پروژه‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به املاک بلااستفاده شهرداری به منظور تجهیز کارگاه برای مدت موقت، مشروط به آنکه ملک مزبور موقتاً مورد استفاده نبوده و طرح نیز بر روی آن اجرا نشده باشد، نسبت به انعقاد قرارداد اجاره با اختیار صلح اجاره بهاء به مدت حداکثر 2 سال و بدون حق استفاده انتفاعی مستاجر از املاک مذکور، اقدام نماید.
 •     بازدید کنندگان امروز : 4721    بازدید کنندگان دیروز: 5332    کل بازدید ها : 5,926,652
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد