• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 78
   کد: 187908
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

   نطق پیش از دستور شهناز رمارم در هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد

   شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، ناطق پیش از دستور هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورا بود.
   نطق پیش از دستور شهناز رمارم در هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، متن کامل نطق در زیر آمده است:

   «خدا را خدا را دربارهی طبقه فرودست، از مسکینان و نیازمندان و بینوایان.
   پس از یک هفته سکوت و تلخکامی سخن را با نگرانی امام علی (ع) از احوال فقرا آغاز میکنم.
   قشر محروم و حاشیه نشین که سالها نجیبانه دم فرو بسته اند و افزایش بی عدالتی و محرومیت روزافزون خود را از حقوق اولیه نظاره کردند. از بزرگترین ناعدالتی ها یعنی توزیع ناعاد نه یارانه بنزین.

   همه ما از اتفاقات تلخ 25 آبان ماه پس از افزایش غافلگیر کننده و شتابزده قیمت بنزین آگاهیم و هیچ گروه و حزب و جناحی نیست که بر حق اعتراض مردم صحه نگذارد و وضعیت معیشیتی بخش بزرگی از جامعه را عامل اعتراض آنها به ناعدالتی ها نداند.

   و اما طبیعی است که وقتی بستر آماده می شود مخالفان و معاندان با انواع ابزارهای تبلیغی به صحنه بیایند و تلاش کنند بر این موج سوار شوند و با استفاده از اقلیتی، اقدام به تخریب و آشوب و آسیب زدن به اموال عمومی کنند.

   اما این اقدامات خرابکارانه که در همه جای دنیا رخ می دهد نباید ما را از اصل موضوع منحرف کند. جمعیت دانشجویی امام علی که در حوزه کمک و توانمندسازی نیازمندان به ویژه در حاشیه شهرها فعال است در واکنش به اتفاقات اخیر به نیکی آورده است که «عواقب بی توجهی به سرنوشت ساکنان فراموش شده محلات فقیرنشین حاشیه شهرهای بزرگ به دفعات بیان گردیده بود. درد سفرههای خالی، بیکاری، ناتوانی خانواده ها از پرداخت هزینه تحصیل فرزندان، عدم امکان مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، کودکانی که از داشتن اوراق هویتی نیز محروم می باشند و افزایش روزافزون کودکان کار، تنها بخشی از مشاهدات روزانه اعضای جمعیت است که با سیاست‌های غلط اقتصادی و به بهانه توسعه، به بهای له شدن ضعفا، رو به افزایش است. این صورت مسئله‌ها این زخم‌های عمیق را التیام نمی‌دهد.»

   اما مردم ما در سختی‌های جنگ تحمیلی نشان دادند که با درک و شعور با توان تحمل مشکلات را دارند و سختیها محرک به خیابان آمدن آنها نیست؛ آنچه مردم را می رنجاند و آنها را وادار به اعتراض میکند تبعیض هاست. تبعیض هایی که ریشه افزایش دیگر ناهنجاری های اجتماعی منتج از افزایش شکاف طبقاتی در جامعه است.

   امروز و به مدد متخصصان ایرانی و با افتتاح پایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت تولید بنزین کشور به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است. اما 90 میلیون لیتر از این بنزین با کیفیت در حالی هر روز در کشور دود هوا می شود که هر کسی که تعداد خودروی بیشتری داشته باشد و یا به هر نحوی بنزین بیشتری مصرف کند، بیشتر و بیشتر و نامحدود از این یارانه ملی که متعلق به همه ایرانی های امروز و نسل های فرداست استفاده می کند و طبق آمار رسمی دهک با ی جامعه 23 برابر دهک های پایین در حال استفاده از این یارانه است!

   در حالی که قیمت بنزین در فوب خلیج فارس بین 50 تا 60 سنت و در کشور همسایه یعنی ترکیه 1.23 دلار و در افغانستان حدود یک دلار است ما با غیر واقعی قیمت گذاری کردن قیمت بنزین نه تنها ناعدالتی تولید می کنیم و متاسفانه دود آن افزایش را دوباره به چشم همان اقشار ضعیف روانه می کنیم که سرمایه بین نسلی مان را با قیمتی کمتر از نصف قیمت واقعی چوب حراج زده ایم و تازه با تعیین قیمت دستوری موجب تبعات اجتماعی می شویم و مثل عصر حجر باید اینترنت را برای حفظ امنیت کشور قطع کنیم!. بنزینی که تخمین زده می شود بین 10 الی 20 میلیون لیتر از آن روزانه از طریق مرزها قاچاق می شود و البته اختلاف قیمت ما و کشورهای همسایه مشوق این قاچاق سرمایه ملی است.

   راهکار اما بسیار ساده است و برای اولین بار 13 سال پیش در قالب سرمقاله ای از دکتر مهدی نصرتی در روزنامه دنیای اقتصاد بیان شد و در این چند سال اخیر دیگر نهادهای مهم کشور از جمله مرکز پژوهش های مجلس، موسسه نیاوران و شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی نیز آن را ارائه داده اند و بر لزوم اجرای آن صحه گذارده اند.
   این طرح به طور خلاصه این است:
   بنزین مردم را به خودشان بدهیم تا با هر قیمتی که صحه می دانند بفروشند، به دولت، یا به دیگران در داخل و یا خارج از کشور شرح جزئیات عملیاتی طرح از حوصله این جلسه خارج است اما با این کار به چند هدف مهم نائل می آییم:
   1- عدالت یارانه ای بین همه مردم و تک تک ایرانیان برقرار می شود. هر کد ملی روزانه می تواند یک لیتر بنزین داشته باشد و 80 میلیون لیتر بنزین در کشور توزیع و با نظر مردم قیمت گذاری می شود.
   2- دولت که در صادرات نفت و بنزین دچار مشکلات تحریمی است با این روش بار بخش اعظمی از این صادرات را از روی دوش خود بر می دارد و آن را به آنها می سپارد که در این سالها به صورت خرد قادر بوده اند بنزین را به قیمت واقعی در کشورهای همسایه بفروشند. در واقع تهدید قاچاق تبدیل به فرصت صادرات می شود.
   3-مازاد تولید کشور به قیمت واقعی به فروش می رسد و از این طریق دولت می تواند وظایف سالها معطل مانده اش را در قبال شهرداری ها و توسعه حمل و نقل عمومی و خرید واگن و غیر ایفا کند.
   4- ارز ناشی از فروش بنزین ها وارد کشور می شود و می تواند در شاخص های مختلف اقتصادی از جمله تورم تاثیر گذار باشد. و پنجم آنکه دولت و کابینه ما هم مثل اکثر کشورهای دنیا درگیر قیمت گذاری دستوری بنزین و تبعات اجتماعی آن نمی شود. همانطور که درگیر قیمت گذاری گوشت و مرغ و تخم مرغ و ... غیره نیست، کالاهایی که اتفاقا بخش مهم تری از سبد همه خانوار ها به ویژه کم درآمدها را تشکیل می دهند.

   سخنم را با فرازی از توصیه های علی مرتضی به مالک اشتر درباره حکومت کردن بر مردم به پایان می برم:
   خدا را خدا را درباره طبقه فرودست؛ از مسکینان، نیازمندان، بینوایان و مستمندان پس از توجه به طبقات مذکور، خدا را در نظر داشته باش و از خشم او بترس؛ و باز، خدا را در نظر داشته باش و از خشم او بترس در رعایت حال طبقه هایی که از لحاظ ثروت و مکنت، پایینتر از طبقات دیگرند، کسانی که (برای گذران زندگی خود) تدبیر و چاره ای ندارند و مسکینان و محتاجان و آنان که در شدت فقر به سر میبرند یا گرفتار بیماریهای طو نی هستند.
   ای مالک بر حذر باش از اینکه در چیزهایی که همه مردم در آن مساوی هستند، خود را برگزینی و برای خود سهم بیشتری بخواهی و بر حذر باش از اموری که باید مورد توجه و عنایت تو قرار گیرد (از قبیل اینکه، یکی از نزدیکانت، کار خ فی مرتکب شده باشد و تو باید به این امر رسیدگی کنی) از آن چیزهایی که بر همه چشمها واضح است و همه آن را میدانند خود را به نادانی و بی اطلاعی بزنی؛ که همانا تو در این صورت، مسئول عملی هستی که خود مرتکب نشده ای؛ و به زودی پرده از روی کارها کنار میرود و داد مظلوم از تو گرفته میشود.
   والسلام علیکم و برکاته»

    

   تعداد بازدید: 78
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 7416    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,037,158
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد