• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۳
   تعداد بازدید: 39
   کد: 186347
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
   در همایش گرامیداشت روز جهانی شهرساز مطرح شد؛

   نهادینه سازی پیاده روی به عنوان یک ارزش و لذت زندگی شهری

   تالار شهر مشهد شامگاه پنجشنبه 16 آبان ماه میزبان همایش گرامیداشت روز جهانی شهرساز بود؛ همایشی که با محوریت گفت‌وگو پیرامون ایمنی عابر پیاده در شهر برگزار شد و استقبال کارشناسان حوزه شهرسازی و دانشجویان این رشته را به دنبال داشت.
   نهادینه سازی پیاده روی به عنوان یک ارزش و لذت زندگی شهری

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، در این مراسم عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه اقبال لاهوری مشهد گفت: امسال تلاش شد در کنار اقدامات مدیریت شهری برای بهبود کیفیت زندگی در شهر، شاهد تلاش هایی باشیم که از طرف سازمان های مردم نهاد، سازمان های دانشجویی و کمپین ها انجام می گیرد.

   مرضیه ترابی با بیان اینکه شهر باید برای همه اقشار جامعه مناسب سازی شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه سازمان های مردم نهاد در ماه های اخیر با موضوع امنیت عابر پیاده و رهانیدن خیابان از سلطه خودرو تلاش های بسیاری انجام دادند که امیدواریم تداوم پیدا کند.

   مدیرعامل انجمن شهر بدون مانع خراسان رضوی هم در ادامه این همایش، با بیان اینکه یکی از مهمترین مولفه های مطلوبیت فضای شهری بحث ایمنی است، گفت: در پاسخ به یک پرسشنامه از افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی، بیش از 90 درصد عنوان کرده بودند که مسئله ایمنی برای آن ها بیش از سرزندگی شهر و انعطاف پذیری دارای اولویت است.

   حمید حسینی افزود: در برخی از موارد شاهد هستیم که در هنگام عبور یک سالمند، کودک یا نابینا از عرض خیابان، باید مدت زمان زیادی را منتظر بماند و این مسئله باعث می شود که شهر برای این قشر از جامعه ایمن نباشد.

   وی ادامه داد: از مهندسان شهرساز درخواست دارم که در فرآیند مطالبه گری به جامعه کم توان کمک کنند تا شهری داشته باشیم که برای همه اقشار جامعه و نه صرفا برای یک قشر خاص، ایمن و بدون هرگونه مانعی باشد.

   مدیرعامل انجمن شهر بدون مانع خراسان رضوی با بیان اینکه نبود مولفه های ایمنی در شهر باعث محروم شدن افراد کم توان و دارای از انجام فعالیت های اجتماعی می شود، گفت: خوشخبتانه با اقدامات خوب مدیریت شهری، در هر کجای شهر مانعی بر سر راه افراد دارای معلولیت ایجاد می شود، حداکثر طی مدت 2 هفته اقدامات لازم انجام می گیرد.

   عماد پورفتح الله، نماینده بنیاد چهار طبقه هم در پنل تخصصی همایش گرامیداشت روز جهانی شهرساز گفت: در راستای فرهنگسازی عدم پارک خودرو در پیاده روها، کمپینی راه اندازی شده است که در قالب آن، به صورت شفاهی با راننده خودرو گفتگو کرده و برای توجیه وی تلاش می شود.

   وی افزود: پایلوت این کمپین را از محدوده بلوار وکیل آباد به صورت فردی آغاز کردیم اما به مرور زمان به این نتیجه رسیدیم که در صورت اجرای این کمپین به صورت جمعی، بازخوردهای مثبت تری خواهد داشت.

   پورفتح الله با بیان اینکه برخی از شهروندان در مقابل درخواست تغییر محل پارک خودرو مقاومت می کردند، تصریح کرد: منطق ذهنی برخی افراد این بود که خودروشان را در مقابل منزل شان پارک کرده اند و امکان عبور و مرور شهروندان هم فراهم است بنابراین لزومی به تغییر محل پارک خودرو نیست.

   وی ادامه داد: هفته های چهارم یا پنجم اجرای کمپین شاهد بودیم که عدم پارک خودرو در پیاده رو و ایجاد مزاحمت برای عابران پیاده برای صاحبان مغازه های حاشیه بلوار وکیل آباد به یک رفتار اجتماعی تبدیل شده بود و خوشبختانه دیگر نیازی به تذکر هم نبود. 

   تعداد بازدید: 39
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 6703    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,036,445
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد