• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۳
   تعداد بازدید: 43
   کد: 186339
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد در همایش گرامیداشت روز جهانی شهرساز:

   تحقق الگوهای جدید شهرسازی نیازمند فرهنگسازی و ایجاد زیرساخت است

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدواریم در کنار گام های خوبی که با کمک مدیریت شهری در حوزه فرهنگسازی و تبلیغات برداشته می شود، کارهای زیرساختی مهمی هم انجام گیرد تا شاهد اجرای الگوهای جدید شهرسازی در شهر باشیم.
   تحقق الگوهای جدید شهرسازی نیازمند فرهنگسازی و ایجاد زیرساخت است

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمدهادی مهدی نیا در همایش گرامیداشت روز جهانی شهرساز که در محل تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری همایش روز شهرساز به طور معمول هرساله توسط دانشگاه ها یا سازمان نظام مهندسی انجام می گیرد و امسال نخستین سالی است که این مراسم با همراهی شورای شهر برگزار می شود.

   وی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث ایمنی و امنیت عابران پیاده در برنامه های شهرسازی افزود: متاسفانه از 100 سال قبل که خودرو از یک کالای لوکس به یک وسیله ارتباطی بین مردم تبدیل شد، عابران پیاده در شهرها نادیده گرفته شدند.

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماریشورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در چند دهه اخیر توسعه بزرگراه ها و فراهم کردن فضا برای پارک خودرو اولویت نخست شهرسازان و دست اندرکاران توسعه شهری بوده است؛ البته باید توجه داشت که مطابق پیش فرض های موجود در هر دوره زمانی، تصمیماتی گرفته اند که در راستای خدمت به مردم بوده است.

   وی با بیان اینکه متخصصان زیست محیطی تا قبل از دهه 70 معتقد بودند منابع طبیعی بی انتهاست، خاطرنشان کرد: در نتیجه اجرای کلان تئوری هایی در زمینه بهره گیری از تکنولوژی برای کاهش زمان و افزایش سرعت با هدف دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی، توسعه شهری به گونه ای اتفاق افتاد که از حدود 3 دهه قبل باعث نگرانی کارشناسان درباره آینده شهرها شد.

   مهدی نیا ادامه داد: اگر تا سه دهه قبل موضوع کاهش زمان ارتباط بین فضای فعالیت، کار و تفریح بدون توجه به آثار سوء تکنولوژی مطرح بود، امروز در مفاهیم جدید شهرسازی اعم از توسعه درون زا و توسعه حمل و نقل محور، چنین مسئله ای به هیچ وجه مورد قبول نیست.

   وی بیان کرد: در ایران هنوز آنطور که باید و شاید هنوز ادبیات جدید شهرسازی وارد حوزه اجرایی نشده است و تا تحقق اینگونه تئوری ها فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در کشوری که قیمت بنزین از آب ارزان تر است، خودرو یک کالای سرمایه ای است نه مصرفی و سهم حمل و نقل عمومی از سفرهای درون شهری تنها 15 درصد است، صرفا تبلیغات و فرهنگسازی چقد می تواند به تغییر مد و الگوی حمل و نقل کمک کند؟

   وی تصریح کرد: اگر کشورهای توسعه یافته در زمینه تغییر الگوی حمل و نقل از خودرو محوری به پیاده محوری موفق بوده اند در نتیجه این بوده است که هر دو بال فرهنگسازی و ایجاد زیرساخت های حمل و نقل عمومی در کنار یکدیگر رشد پیدا کرده اند.

   مهدی نیا با بیان اینکه در حوزه فرهنگسازی بسیار عقب هستیم، تصریح کرد: امیدواریم در کنار گام های خوبی که با کمک مدیریت شهری در حوزه فرهنگسازی و تبلیغات برداشته می شود، کارهای زیرساختی مهمی هم انجام گیرد تا شاهد اجرای الگوهای جدید شهرسازی در شهر، آرام سازی ترافیک و نهادینه شدن فرهنگ استفاده از دوچرخه باشیم.

    

   تعداد بازدید: 43
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 6730    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,036,472
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد