• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 53
   کد: 185277
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس در آغاز هفتاد پنجمین جلسه علنی شورا:

   مشهدمقدس باید نمادی از آزاداندیشی باشد

   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس گفت: اگر بدنبال خشنودی امام‌رضا(ع) و قدم نهادن براساس سیر و سلوک رضوی هستیم، مشهدمقدس باید نمادی از همین آزاداندیشی باشد؛ برگزاری صرف مراسم بزرگداشت کافی نیست و وجه اصلی شخصیت ائمه نباید تحت‌الشعاع برخی حواشی غیرمستند قرار گیرد.
   مشهدمقدس باید نمادی از آزاداندیشی باشد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حمیدرضا موحدی‌زاده صبح امروز و در آغاز هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در ابتدا به ماموریت اخیر خود در کشور ایتالیا و شهر تاریخی ماترا اشاره و اظهارکرد: «ماترا» در سال 2019 از طرف اتحادیه اروپا بعنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اروپایی شناخته شده و با توجه به انتخاب «مشهدمقدس» بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، با رایزنی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا به نمایندگی از مردم مشهد و استان خراسان برای گسترش همکاری‌ها به این کشور سفر کردیم.

   موحدی‌زاده با بیان اینکه در این سفر نام و آوازه مشهدمقدس، از امام‌رضا(ع) تا حکیم‌ ابوالقاسم فردوسی را در نقطه به نقطه ماترا مطرح کردیم و به چرایی انتخاب مشهد بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام پرداخته شد، گفت: حضور 30 میلیون زائر و مسافر در این شهر مایه تعجب آنها‌ بود و معتقد بودند چنین شهری با این ظرفیت، نباید از نظر درآمدهای پایدار و جنب و جوش اقتصادی مشکلی داشته باشد.

   وی در ادامه اشاره‌ای هم به نمایشگاه عکس و گالری تصاویر خیابان های منتهی به حرم مطهر رضوی و همچنین حرم امام‌رضا(ع) که در ایتالیا برپا شده بود، داشت و افزود: شاخص‌ترین رویداد، نامگذاری خیابانی به نام خراسان بود؛ تمایل بسیاری داشتیم که این خیابان به نام مشهد نامگذاری شود ولی چنین اتفاقی نیفتاد.

   نایب رئیس شورای شهر مشه از حضور هیئتی از کشور ایتالیا و شهر ماترا در مشهدمقدس خبرداد و تصریح کرد: یکی از انتظارات آنها، نامگذاری یکی از خیابان های شهر مشهد به نام شهر ماتراست که امیدواریم در این سفر که اواخر سال جاری خواهد بود، موقعیتی پیش‌آید که شهر خود را بهتر معرفی کنیم.

   وی همچنین به مجسمه فردوسی که در میدان مرکزی یکی از بزرگترین پارک های شهر رم نصب شده اشاره کرد و گفت: در بخش دیگری مجسمه نظامی گنجوی را شاهد هستیم ولی قید شده که این شاعر متعلق به آذربایجان است؛ همه میدانیم که چنین نسبتی نادرست است و ما باید بیش از پیش از هویت و مفاخر خود دفاع کنیم.

   موحدی‌زاده در ادامه صحبت های خود به تشریح مناسبت های هفته جاری پرداخت و در ابتدا با اشاره به 29 مهرماه، روز صادرات، اظهارکرد: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید بر حمایت از تولید ملی داشته‌اند، همه باید با عزمی استوار در این راستا قدم های جدی و محکمی برداریم و این مقوله مهم و حیاتی شکل شعاری به خود نگیرد.

   وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل تقویت‌کننده صادرات، سیستم هایی است که باید به حفظ ارزش پولی و ملی منتهی شود تا اعتماد صادرکنندگان را به ارمغان آورد.

   موحدی‌زاده با بیان اینکه امنیت و ثبات اقتصادی برای حمایت از صادرات نقش تعیین‌کننده و بسزایی دارد، گفت: امکان مبادلات مالی و پولی بین صادرکنندگان و بانک‌ها باید فراهم باشد و از طریق روان‌سازی مقررات و قوانین به حوزه صادرات کشور کمک کرد.

   وی افزود: مشهدمقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مکانی از وضعیت بسیار خوبی روبروست و میتواند پل ارتباطی با آسیای میانه و سایر کشورهای اطراف باشد؛ متاسفانه از این ظرفیت تاکنون نتوانسته‌ایم آنگونه که باید بهره ببریم.

   موحدی‌زاده در ادامه به یکم آبان، روز آمار و برنامه‌ریزی پرداخت و گفت: مدیریت منابع یکی از عوامل کلیدی برای توسعه شهرهاست و از سوی دیگر برنامه‌ریزی حلقه مفقوده توسعه شهرها بوده که مهمترین وظیفه مدیران است؛ برنامه‌ریزی در این خصوص حرف اول را می‌زند که پایه آن هم آمار و اطلاعات صحیح است.

   نایب رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به چهارم آبان‌ماه، روز وقف، اظهارکرد: وقف توصیه قرآنی و دینی است که براساس آن خداوند مردم را به احسان و نیکوکاری نسبت به جامعه خود و دیگران از این طریق توصیه می‌کند.

   موحدی‌زاده گفت: امیدواریم اعتماد بین واقفان و مدیران این مجموعه به نحوی برقرار شود که مردم بیش از پیش به این سمت حرکت کنند و داشته های خود را در حوزه های مختلف وقف جامعه کنند.

   وی در بخش پایانی صحبت های خود با تسلیت فرارسیدن دهه پایانی ماه صفر، رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام‌حسن‌مجتبی(ع) و امام‌رضا(ع)، گفت: رافت و مهربانی و فروتنی، ویژگی های بارز شخصیتی پیامبر گرامی اسلام بود و از سوی دیگر امام‌حسن(ع) را هم میتوان بعنوان نماد صلح، صفا و صمیمیت در بین مسلمانان دانست که صلح و دوستی را برای آسایش جامعه به جنگ و جدال ترجیح می‌دادند.

   موحدی‌زاده تصریح کرد: در ایتالیا بارها به تشریح شخصیتی امام‌رضا(ع) پرداختم؛ شخصیتی که 12 قرن پیش، مناظره های مختلفی با نمایندگان ادیان الهی برگزار می‌کرده است.

   وی افزود: اگر بدنبال خشنودی امام‌رضا(ع) و قدم نهادن براساس سیر و سلوک رضوی هستیم، مشهدمقدس باید نمادی از همین آزاداندیشی باشد؛ برگزاری صرف مراسم بزرگداشت کافی نیست و وجه اصلی شخصیت ائمه نباید تحت‌الشعاع برخی حواشی غیرمستند قرار گیرد.
    

   تعداد بازدید: 53
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 6705    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,036,447
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد