• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 84
   کد: 184974
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد:

   باید با اصلاح رفتار شهروندان هزینه‌های نگهداشت شهر کاهش یابد

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه امروز شهر مشهد گران تر از سطح لازم نگهداری می شود بر لزوم کار فرهنگی با رویکرد تغییر رفتار شهروندان جهت کاهش هزینه‌های نگهداشت شهر تاکید کرد.
   باید با اصلاح رفتار شهروندان هزینه‌های نگهداشت شهر کاهش یابد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بتول گندمی در این خصوص گفت: همچنان در بخش‌هایی از شهرداری با انجام برخی هزینه‌هایی که ضروری نیست و یا حتی اضافه است، روبرو هستیم. در خصوص هزینه‌های جاری کمیسیون سیاست استواری را از ابتدای دوره بنا کرده و آن کاهش هزینه‌های جاری بوده است.
   وی افزود: برخی هزینه‌های جاری نگهداری شهر در سال ۹۵ نسبت به دوره‌های قبل رشد قابل توجهی داشته و برخی شاخص‌ها به میزان چند برابر افزایش یافته است، این فرایند حتی در سال ۹۶ تا حدی ادامه پیدا کرد اما در اصلاح بودجه ۹۶ و بودجه‌بندی سال ۹۷ تلاش زیادی کردیم تا این رویه را اصلاح کرده به مسیر منطقی خود برگردانیم.
   گندمی با بیان اینکه متاسفانه در شهرداری بهای تمام شده کالا و خدمات یک سوال بی‌پاسخ است، گفت: ما از ابتدای دوره اعلام کرده بودیم که شهر مشهد برای شهروندان گران اداره شود و امروز مشخص است هزینه نظافت شهر و جمع‌آوری زباله مبالغ بسیار سنگینی را به شهرداری تحمیل می‌کند باید بتوانیم این هزینه‌ها را کمتر کنیم که برای آن لازم است بهای واقعی خدمات تعیین شود، اما مقاومت ناخوشایندی در بدنه شهرداری برای محاسبه و اعلام این مقوله وجود دارد. همچنان اختلاف عمده بین شورا و شهرداری در خصوص متراژ نظافت و جاروکشی شهر وجود دارد و اعداد و ارقامی که از حوزه متفاوت استعلام می‌شود بسیار با هم مغایر است.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اینکه امروز شهر مشهد به همت و تلاش همه پرسنل خدمات شهری شهرداری شهری تمیز است، گفت: اما سوال مهم آنجا است که آیا نمی‌توان با تغییر رفتار شهروندان به کاهش هزینه‌های نگهداشت شهر کمک کرد؟ اگر شهروندان رفتار شهروندی خود را به نوعی اصلاح کنند که در قبال آن دفعات جاروکشی معابر شهر در هفته درصدی کاهش یافته و یا شب‌های جمع‌آوری زباله در مناطق به کسری از شب‌های هفته کم شود. آنگاه صرفه‌جویی بسیار قابل توجهی در هزینه‌ها حاصل می‌شود که اولین نتیجه آن کاهش هزینه‌های شهرداری یا افزایش درآمد آن است و قاعدتاً تاثیرات آن به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق افزایش سطح خدمات و یا اجرای برخی پروژه‌های عمرانی به شهروندان بر می‌گردد.
   هزینه‌های بالاسری شهرداری بسیار زیاد است
   گندمی اضافه کرد: متاسفانه عدم شفافیت باعث شده که هزینه تمام شده برخی خدمات شهرداری هنوز مشخص نباشد و امکان بررسی و محاسبه و برنامه‌ریزی دقیق مهیا نیست. ما باید بدانیم جمع‌آوری یک کیلو زباله و یا جارو کشیدن یک مترمربع خیابان برای شهر چقدر تمام می‌شود.
   به گفته وی، حتی در مواردی که هزینه تمام شده اعلام شده، مبنای محاسبات چندان مشخص و شفاف نیست. از جمله اعلام هزینه تمام شده جابجایی مسافر در شبکه حمل و نقل عمومی و به طور کلی باید گفت هزینه‌های بالاسری شهرداری مشهد در برخی حوزه‌ها بسیار زیاد است.
   وی در خصوص برون‌سپاری نیز گفت: با وجود آن که این کار در ذات خود بسیار درست به نظر می‌رسد که برای افزایش کیفیت خدمات‌رسانی و کاهش هزینه‌های سازمانی در تمام بخش‌ها و سازمان‌‌های دولتی به روال عادی تبدیل شده است اما متاسفانه روال انجام کار به درستی در شهر نرفته و اصول آن رعایت نشده، به طوری که در بخ‌ های مختلف خدماتی و شهرسازی با وجود آنکه اموری برون‌سپاری شده و به بخش خصوصی واگذار شده است اما درون سازمان شهرداری توان تخصصی و نیروی انسانی لازم برای اجرای همان خدمات وجود داشته، از این طریق برون سپاری آن فرآیندها حذف نشده و بعضا سرعت کارها کندتر نیز شده است.
   وی ادامه داد: حتی امور کم حجم و کارهای کوچک نیز که از توان تخصصی نیروهای دارای صلاحیت شهرداری ساخته است برون‌‎سپاری می‌شود در حالی که با وجود نیروی انسانی درون مجموعه شهرداری که دارای ردیف حقوقی و شرح وظایف مشخص است اصلا واگذاری بسیاری از کارها به ویژه کارهای نظارتی به بخش خصوصی خارج از منطق و اصول است.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: با این شرایط آنچه از بیرون دیده می شود این است که بسیاری از وظایف شهرداری برون‌سپاری شده اما در مقابل نیروهای بسیاری در داخل مجموعه شهرداری حضور دارند که این موارد سبب افزایش هزینه‌های سربار شده است.
   اصلاح برنامه‌ریزی پروژه‌های عملیاتی و کاهش هزینه‌ها
   گندمی با بیان اینکه در مدت فعالیت شورای پنجم تاکید داشتیم شهرداری باید پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های اجرایی سال آتی خود را پیش از بسته شدن بودجه سالانه مشخص کرده و مطالعات مربوط به آنها را انجام دهد، گفت: هر برنامه‌ای که در سال جدید می‌خواهد اجرا شود باید در زمستان سال قبل از آن و قبل از آنکه آلبوم بودجه تصویب و نهایی شود باید طرح های آنها آماده باشد و از شورا تایید بگیرند.
   این روال درست نیست که اول مجوز پروژه‌ای را از شورا بگیرند و بعد مطالعات پروژه آغاز شود. این شرایط باعث می‌شود که شروع عملیات عمرانی پروژه با ماه های طولانی تأخیر مواجه شده و عملا اعتبارات عمرانی در بودجه به طور کامل جذب نشود.
   وی ادامه داد: در سنوات گذشته نیز این مشکلات وجود داشت و همواره بودجه جاری در حدود ۱۰۰ درصد تحقق داشته و گاه بیش از ۱۰۰ درصد تحقق دارد اما بودجه‌های عمرانی همیشه در سطوح پایینی محقق می‌شوند.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: در پی این موضوع سال گذشته مصوب کردیم که شهرداری برنامه مناقصات و عقد قراردادها و کلنگ‌زنی‌های خود را در سه ماهه ابتدایی سال آغاز کند و در پی آن بودیم شهرداری را به این مدل واداریم که پروژه‌های عمرانی خود را از ابتدای سال که فصل کار عمرانی بوده آغاز کند. روال گذشته چنان بود که معمولاً پروژه‌های استارت خورده و مصوب شده در ابتدای فصل سرما اسناد مناقصه آنها منتشر می‌شد و عملاً پیشرفت چندانی را حاصل نمی‌کرد و با تاخیر و جریمه زیادی مواجه می‌شد.

   به گفته گندمی، اگر این روال منطقی و اصولی در چرخه پروژه‌های عمرانی شهرداری‌ها کم شود دیگر شاهد تعدیل‌های سنگین پروژه‌ها و افزایش هزینه‌های اجرای پروژه‌ها به دلیل طولانی شدن زمان اجرا نخواهیم بود و این هزینه‌های سربار به شدت کاهش می‌یابد.

    

   تعداد بازدید: 84
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 7484    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,037,226
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد