• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 38
   کد: 184122
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد:

   توسعه متوازن شهر اصلی‌ترین هدف برنامه عملیاتی است

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد، توسعه متوازن و متعادل شهر را اصلی‌ترین هدف برنامه عملیاتی 97 تا 1400 شهرداری مشهد برشمرد.
   توسعه متوازن شهر اصلی‌ترین هدف برنامه عملیاتی است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بتول گندمی در تشریح این موضوع گفت: در موضوع توسعه پایدار حداقل الزام، دسترسی تمام شهروندان به تمام امکانات است تا در کوتاهترین فاصله با بهترین کیفیت بتوانند به انواع خدمات شهری دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال پارک‌های مقیاس شهری مشهد که از گذشته مورد بهره‌برداری بوده به طور شاخص از پارک ملت و پارک کوهسنگی می توان نام برد که قاعدتاً امروز قابلیت دسترسی آسان و سریع برای تمام شهروندان و مسافران به این دو پارک وجود ندارد. اگر شهروندان و گردشگران ناچار باشند برای استفاده از فضاهای تعریف شده در پارک های مقیاس شهری مسافت طولانی، ترافیک سنگین و هزینه حمل و نقل غیر منطقی را متحمل شوند، این موضوع با قواعد اولیه توسعه پایدار شهری هم‌خوانی ندارد.

   وی ادامه داد: پس باید چنین شرایطی را برای تمام مناطق در مقیاس‌های منطقه‌ای و محلی فراهم کنیم تا بهره‌مندی شهروندان از چنین امکانات شهری به سطح مطلوبی بهبود یابد.
   وی در مثال دیگری به نهضت روکش آسفالت که در سال جاری به همت شهرداری و حمایت‌های شورا اشاره کرد و گفت: در هزینه‌کرد ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه، اولویت با مناطق کم برخوردار بود که بعضا از معابر با قدمت بالای ۳۰ سال و یا حتی معابر خاکی دارند، این معضلات شرایط را برای شهروندان این محلات دشوار کرده ضمن اینکه دغدغه‌های سلامتی نیز برای این شهروندان به دنبال داشت. از این رو نگاه قالب در طراحی برنامه چهار ساله آن بوده که اماکن و مناطقی که دارای مشکلات بیشتر و امکانات محدودتری بوده‌اند در اولویت اعتبارات و برنامه‌های اجرایی قرار گیرند.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه هم زمان با توسعه متوازن امکانات و خدمات، شهرداری باید بتواند سرانه هزینه کرد به ازای هر شهروند در مناطق مختلف را احصا کرده و به شهروندان اعلام کند گفت: متاسفانه هنوز این رویه تحقق نیافته است. سال گذشته شهرداری از مناطق ۳، ۴، ۵، و ۶، مبلغ ۳۰۴ میلیارد تومان درآمد کسب کرده اما با نگاه توسعه پایدار در همین مناطق ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. این هزینه‌ها هم در بخش جاری و نگهداشت و هم در بخش پروژه‌های عمرانی بوده است.
   گندمی خاطرنشان کرد: ما بر لزوم شفافیت در امور مالی شهرداری و شهر تاکید داریم. اگر شهروندان عوارض و بهای خدمات خود را به طور منظم پرداخت کنند و در طرف مقابل شهرداری هزینه‌هایی که در مناطق مختلف متناسب با درآمدهای خود انجام می‌دهد را به مردم گزارش کند شهروندان به راحتی درمی یابند بابت انواع عوارضی که به شهرداری می پردازند چه هزینه هایی در شهر و در چه مناطقی و با چه اهدافی انجام شده است.
   به گفته وی، از آنجا که درصد بسیار کمی از درآمدهای شهرداری از محل کمک‌های دولتی است و بخش اعظم درآمدهای ما از محل انواع عوارض و بهای خدمات شهرداری است که از شهروندان وصول می‌شود لذا حق مسلم شهروندان است که بدانند پرداخت‌های آنان به شهرداری در چه محل‌هایی برای شهر خودشان هزینه می‌شود.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد اضافه کرد: تاکید داریم براینکه شهرداری یک بار برای همیشه بتواند انواع هزینه‌ها و درآمدهای خود را متناسب با سرانه مناطق و شهروندان احصا کرده و به طور شفاف به عموم مردم اطلاع‌رسانی کند البته این وعده را به مردم می‌دهیم که در سال آینده بودجه سال ۹۹ را به زبان ساده و قابل فهم برای عموم مردم منتشر کنیم تا همه مردم بدانند در امور مالی شهرداری مشهد چه می‌گذرد.

    

   تعداد بازدید: 38
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4747    بازدید کنندگان دیروز: 8000    کل بازدید ها : 4,622,303
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد