• چهارشنبه،27 شهریور 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 64
   کد: 182198
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد:

   ثبت جهانی توس، مهم‌ترین هدف کمیسیون در سال آینده است

   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با برشمردن خلاصه‌ای از اقدامات و برنامه‌های کمیسیون در دو سال اول تاسیس، از پیگیری امور مربوط به ثبت جهانی توس در یونسکو به عنوان اصلی‌ترین برنامه کمیسیون در دو سال آینده خبر داد.
   ثبت جهانی توس، مهم‌ترین هدف کمیسیون در سال آینده است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، سیدمسعود ریاضی اقدامات انجام شده کمیسیون را به دو بخش اقدامات عمرانی و فرهنگی تقسیم کرد و گفت: موضوع ثبت جهانی توس بزرگترین دغدغه بنده است. جای تاسف بسیار دارد که توس با قدمت هزارساله و ثروت فراوان که بیش از 600 نفر از مفاخر تاریخ پارسی از فردوسی و غزالی و خواجه نصیر تا اسدی و دقیقی و خواجه نظام از این منطقه سربرآورده‌اند هنوز در اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی برای معرفی به یونسکو و ثبت جهانی قرار نگرفته است.
   وی افزود: با هدف تبدیل این دغدغه مهم به مطالبه مردمی و رساندن حرف و خواست مردم مشهد به گوش مدیران تهران نشین و البته همراه ساختن مردم سایر شهرهای کشور با این مطالبه، پویش مردمی بزرگی تشکیل شده و با برنامه‌های مختلفی از جمله مسابقات فرهنگی و ورزشی و جشنواره‌های متنوع درصدد جلب توجه مدیران ارشد میراث فرهنگی برآمده‌ایم.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان آنکه در حوزه عمرانی یکی از اقدامات ملموس انجام شده پروژه جلوخان بود، گفت: این پروژه در تفاهم و کار مشترک با میراث فرهنگی به عنوان یک کار بسیار مهم به اجرا درآمده که همین امروز مورد استقبال بسیار زیاد مراجعان و گردشگران قرار گرفته است.
   وی اضافه کرد: در حوزه فرهنگی نیز بزرگداشت‌ها و جشنواره‌های متعددی با ابتکار کمیسیون به اجرا درآمده که هرکدام درنوع خود برای اولین بار اجرا شده است.
   ریاضی در مثالی به برگزاری جام بین‌المللی کشتی پهلوانی در فضای روباز جلوخان اشاره کرد که به فراخور حال و فضای شاهنامه، سبب نشاط افزایی محیطی و شادابی در بین مردم شده بود.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین تفاهم نامه شورا و آموزش و پرورش درخصوص گنجاندن زنگ شاهنامه در مدارس ابتدایی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: بی‌شک این اتفاق درآینده از جمله نکات افتخارآفرین شورای پنجم به شمار خواهد رفت.
   به گفته ریاضی، از آنجاکه پیش از تشکیل این کمیسیون برای سال‌های طولانی هیچ کاری برای توس انجام نشده امروز کوچک‌ترین پیشرفتی به چشم می‌آید.
   از نظر بنده پیشرفت های تاکنون گام های میلی متری بوده اما مردم نجیب و قدرشناس مشهد این پیشرفت را کیلومتری قلمداد می‌کنند که این میزان از محبت و قدرشناسی سبب انرژی مثبت بسیار زیاد برای گروه کاری ما می‌شود.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: هرچند نبود سابقه پیش از این مقایسه عملکرد کمیسیون با سوابق را نامیسر کرده اما امیدواریم در ادوار آینده با استفاده از تجربیات امروز، اقدامات بهینه‌تر با سرعت و کیفیت بالاتری انجام شود.
   ریاضی در توضیح چرایی تصدی ریاست هیات کشتی خراسان رضوی گفت: من با ورزش کشتی از 9 سالگی آشنا بودم و معتقدم مسئولیت تصدی هیئت کشتی در راستای اهداف شورای شهر است، چراکه به عنوان ورزش ملی کشور جوانان و نوجوانان شریف و نجیب بسیاری به این رشته علاقمند و نیازمند حمایت و کمک هستند.
   وی ادامه داد: از طرفی باید توجه داشت مشهد باوجود قدمت بسیار در معرفی قهرمانان و پهلوانان جهانی سالهاست از قهرمان خالی شده و پس از دوران طلایی برادران خادم که آخرین طلای المپیک را برای مشهد دشت کردند دیگر این شهر چندسال است قهرمانی بومی در خیابان‌های مشهد قدم نزده است و جوانان ما هیچ الگوی تازه‌ای ندارند.
   از این جهت ورود به این موضوع و اجرای برنامه‌های اصلاحی و زیرساختی از نیازهای اساسی امروز مشهد به شمار می‌رود.

    

   کلید واژه ها: توس - مشهد -
   تعداد بازدید: 64
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 212    بازدید کنندگان دیروز: 5455    کل بازدید ها : 4,441,453
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد