• چهارشنبه،27 شهریور 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 44
   کد: 182189
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
   شورای شهر در هفته‌‎ای که گذشت؛

   از شنبه پرکار کمیسیون‌ها تا نشست با شعرا

   شورای شهر مشهد در هفته گذشته روزهای نسبتا آرامی را پشت سرگذاشت. با توجه به تعطیلات تابستای شورا، هرچه به روزهای پایانی هفته نزدیک‌تر شدیم آرامش بیشتری بر تالار شهر مشهد سایه انداخته و اخبار کم‌تری از جلسات رسمی و مصوبات و پیگیری‌ها شنیده شد و بیشتر برنامه‌های شورا به برنامه های عمومی و دیدارها و بازدیدهای اعضا اختصاص یافت.
   از شنبه پرکار کمیسیون‌ها تا نشست با شعرا

   شنبه پرکار کمیسیون‌ها! روز بازآفرینی
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، در اولین روز کاری هفته یک سلسله نشست تخصصی در موضوع بازآفرینی شهری و به ابتکار مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در تالار شورا برگزار شد و جمعی از نمایندگان شورای شهر مشهد در این نشست حضور داشتند.
   در حاشیه یکی از نشست‌های امروز با عنوان «جایگاه تسهیل‌گری در توسعه محله‌ای؛ بایدها و نبایدها»، شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورا گفت: رویکرد دفاتر تسهیلگری باید فرهنگ ‌مبنا باشد؛ به‌واسطه فرهنگ مشترک مردم با دفاتر و تسهیلگران احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند چراکه ما مطابق با زبان و نگاه و فرهنگ آنها به گفتگو می‌پردازیم و لذا همکاری بیشتری خواهند داشت.
   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورا هم شکل‌گیری سازمان بازآفرینی و حاکم شدن رویکرد و نگاه تسهیلگری برای بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری را قوی‌ترین حرکت شورای پنجم شهر مشهد دانست.
   کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد، شنبه گذشته هشتاد و سومین جلسه رسمی خود را برگزار کرد. بررسی سیاست‌ها و اولویت‌های سومین سال فعالیت شورا و تفریغ بودجه سال 1397 سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد اصلی ترین موضوعات این جلسه را شکل داد.
   کارگروه قوانین و آیین نامه‌های کمیسیون حقوقی با موضوع بررسی پیش‌نویس اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و کمیسیون شهرسازی و معماری با بررسی طرح پیشنهادی سامان دهی و انسجام ساختار حریم کلانشهر مشهد در اولین روز کار هفته گذشته تشکیل جلسه دادند.
   بودجه‌‎ای‌ها هم عصر همان روز یک جلسه مشترک با کمیسیون‌های شهرسازی، حقوقی و اقتصادی و حمل و نقل داشتند که در جریان آن لایحه یک فوریتی صدور مجوز برگزاری مناقصه محدود و انعقاد قرارداد با خودروسازان منتخب به منظور تأمین 500 دستگاه اتوبوس گازسوز شهری و همچنی لوایح تعیین پیمانکار خرید و نصب تجهیزات فاز اول پروژه خط 3 قطارشهری به بحث گذاشته شد.
   کمیسیون‌های ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار و توسعه و بهسازی توس هم شنبه جلسه داشتند.
   یکشنبه، روز کمیتههای نظارتی؛ روز شهید محمود کاوه
   یکشنبه گذشته به فعالیت‌های پررنگ چند کمیته نظارتی اختصاص داشت اما اتفاق جالب توجه این روز دیدار رئیس شورا از خانواده شهید محمد کاوه بود. همزمان با سالگرد شهادت شهید محمود کاوه؛ محمدرضا حیدری به‌همراه محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران و محمدرضا کلایی، شهردار مشهد با مادر این شهید دیدار کردند.
   رئیس شورا همچنین در توئیتر در مورد شهید کاوه نوشت: «محمود کاوه و عزت مندانی چون او رشیدقامتان تاریخ خراسان و از مفاخر هویتی این شهر و خطه هستند. هرچقدر از موهبتی که با خون و ایستادگی خودشان به ایران امروز ارزانی داشته اند یاد شود بازهم دین به آنان ادا نمی شود. یاد او و یارانش گرامی باد.»
   اما کمیته‌های نظارتی شماره یک و 5 در مناطق 4 و 11 شهرداری به بررسی درخواست های مردمی و مشکلات اجرایی شهرداری پرداختند.
   در حاشیه این جلسات، حمیدرضا موحدی‌زاده، رئیس کمیته نظارتی شماره 5 شورای اجتماعی محلات را پل ارتباطی ناسب بین مدیریت شهری و شهروندان برشمرد و گفت: این شوراها برخاسته از بطن جامعه بوده و در محلات زندگی می‌کنند لذا اشراف بیشتری به مسائل و مشکلات محله خود دارند.
   نایب رئیس کمیته نظارتی شماره 4 از پیگیری مسیر دسترسی مجتمع المهدی در اروند 64 خبر داد. همچنین احسان اصولی، عضو کمیته نظارتی شماره 5 شورای شهر مشهد گفت: شورای اجتماعی محلات نهادی مدنی و حائل بین مدیریت شهری و بدنه جامعه در سطح محلات است که کارکردی اجتماعی دارد و نهادی سیاسی و اقتصادی نیست.
   دو اتفاق ورزشی!
   در این روز اولین سالن اختصاصی کشتی بانوان در بوستان حجاب با حضور مسعود ریاضی، عضو شورای شهر و رئیس هیات کشتی استان و امیر توکلیان پیشکسوت و سرمربی تیم ملی نوجوانان ایران و جمعی از ورزشکاران و مسئولان شهری افتتاح شد. در سمت دیگر شهر هم اعضای کمیته نظارتی شماره چهار شورا از مجموعه ورزشی المهدی بازدید کردند.
   خبرها:
   استاندار خراسان رضوی!
   علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه رویکرد حمایتی دولت از شورای شهر مشهد و مدیریت شهری تداوم خواهد داشت، گفت: شورای شهر باید تا حد امکان جسارت خود را در تصمیم‌گیری‌ها افزایش دهد و حمایت حداکثری از شهردار داشته باشد.
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس!
   سید مسعود ریاضی با یادآوری شعار «مشهد شهر امید، شهر زندگی» به عنوان اصلی‌ترین شعار شورای پنجم مشهد، تشکیل کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس را از مهم‌ترین گام‌های شورا در مسیر تحقق این شعار برشمرد.
   رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار!
   رمضانعلی فیضی با بیان این که تاکنون 20 درفتر تسهیل‌گری در سطح شهر مشهد ایجاد شده است، گفت: دو دفتر تسهیل گری از این تعداد برای بازآفرینی محلات منطقه 4 در نظر گرفته شده است.
   از کمیسیون‌‎ها:
   عصر روز یکشنبه هشتادمین جلسه کمیسیون خدمات شهری بهداشت سلامت و محیط زیست برگزار شد. انتخاب رئیس و نایب رئیس کمیسیون، شنود گزارش مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد مقدس در خصوص بهره‌برداری اصناف از پیاده‌روها و فضاهای شهری و ارائه گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری در خصوص پروژه‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی حوزه مدیریت پسماند- احداث و توسعه صنایع بازیافتی از دستورات این جلسه بود.
   برگزاری نشست توانمندسازی ساکنان مناطق پیرامونی با حضور رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای اسلامی شهر مشهد و پانزدهمین نشست کارگروه ترافیک شورا برای بررسی لایحه ضوابط و مقررات طراحی و جانمایی پارکینگ از دیگر اخبار روز یکشنبه بود.
   دوشنبه و صحن علنی
   روز دوشنبه تنها اتفاق خبری مهم شورا به جلسه صحن علنی و چند مصوبه بودجه ای و عمرانی اختصاص داشت.
   هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس صبح این روز به ریاست حمیدرضا موحدی زاده، نایب رئیس شورا برگزار شد که در جریان آن تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان مدیریت پسماند، پارک‌ها و فضای سبز، آتش‌نشانی، خدمات ایمنی، شرکت بهره برداری قطار شهری و نمایشگاه بین المللی به تصویب رسید.
   تصویب لایحه تعیین پیمانکار خرید و نصب تجهیزات فاز اول پروژه خط ۳ قطارشهری نیز دیگر موصبه امروز صحن علنی بود.
   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس در آغاز هفتاد و یکمین جلسه علنی شورا: بهره‌گیری از تمام اختیارات قانونی برای ایجاد فضای شادی و نشاط در شهر/ تعاملات خود را با حفظ هویت اصلاح‌طلبی پیش خواهیم برد
   حمیدرضا موحدی‌زاده، در ابتدای این جلسه گفت: امید به زندگی و شادی و نشاط یکی از رویکردهای شاخص شورای پنجم شهر مشهد بوده است و گاه چالش‌هایی نیز در قبال این راهبرد داشته‌ایم؛ ممکن است افرادی دیدگاه‌های متفاوت داشته باشند ولی ما در چارچوب قانون از اختیارات خود استفاده خواهیم کرد.
   کمپین سلامتی!
   صبح دوشنبه اما قبل از آغاز جلسه صحن علنی کمپین دوشنبه‌های با دوچرخه با حضور مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورا و عطارزاده، مدیرعامل سازمان ترافیک شهرداری تا مقابل تالار شهر برگزار شد.
   سه شنبه فرهنگی اقتصادی
   روز سه شنبه تنها خبر رسمی برنامه های شورا از کمیسیون اقتصادی استخراج شد!
   صد و چهاردهمین نشست کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد در این روز برگزار شد و پس از انتخاب رئیس و نایب‌ رئیس کمیسیون برای سال سوم فعالیت، تعیین تکلیف پروژه‌های جابجایی کسبه بازارچه آستانه‌پرست و قائم، مورد بحث اعضا قرار گرفت.
   در ادامه طرح سه‌شنبه های فرهنگی هنری هم احسان اصولی، رئیس و سیدمحسن حسینی‌پویا، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد با "سیدکاظم ضابطی"، از پیشکسوتان تعزیه‌خوان مشهدی دیدار کردند. در ادامه، احسان اصولی از نمایشگاه "۴۲ نقش مانا" در خیریه گلستان علی(ع) نیز بازدید کرد.
   احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در حاشیه این برنامه‌ها گفت: یکی از خلاء‌های محسوس در حوزه هنری شهر مشهد، نبود خانه تعزیه‌ است که این مهم میتواند در ذیل خانه هنرمندان پیش‌بینی و دایر شود.
   چهارشنبه بازدیدها
   روز چهارشنبه با توجه به تعطیلات شورای شهر روز خلوتی بود و بیشتر برنامه های اعضا به دیدار و بازدید اختصاص داشت.
   دومین نشست هم‌اندیشی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با شعرا و ادیبان مشهد از جمله برنامه‌های چهارشنبه بود. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در این نشست گفت: از دیرباز انجمن‌های ادبی و شب شعرهای مختلفی در سطح ملی و شهری به میزبانی مشهد برگزار می‌شده است؛ نهادهای اجرایی دخیل در این حوزه باید هماهنگ‌تر از قبل بایکدیگر کار کنند و بتوان بجای تفرق و تکثر، روی یک تا دو شب شعر به شکل محدود متمرکز شد.
   همچنین دو دفتر تسهیلگری محلات طبرسی هدف بازدید جمعی از اعضای شورای شهر قرار گرفت. حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در این برنامه بر لزوم دقت و مراقبت از برنامه ها و عملکرد دفاتر تسهیل گری تاکید کرد تا این دفاتر از اهداف اصلی خود منحرف نشوند.
   رئیس کمیسیون حقوقی شورا هم در این بازدید هویت بخشی به محلات هدف بازآفرینی را یکی از رسالت‌های دفاتر تسهیل‌گری و موجب موفقیت برنامه‌های کارآمدسازی بافت‌ها دانست.
   هفتاد و هفتمین جلسه کارگروه دعاوی و قراردادهای کمیسیون حقوقی، املاک و قرادادهای شورای شهر مشهد امروز برگزار شد و 4 دستور کار داشت؛ لایحه شهرداری درخصوص نحوه دریافت هزینه های ناشی از اجرای آرا قلع کمیسیون های ماده 100 قانون شهرداری، تعیین بهای مبنای تعرفه صدور باربرگ در شهر مشهد و همچنین مجوز واگذاری سهام سازمان مدیریت پسماند به سهامدار حقوقی مشارکت شرکت پلیمر پلاست برنامه های کاری این جلسه را تشکیل داد.
   اثبات حسن نظر شهرداری به محدوده‌های هدف بازآفرینی با راه‌اندازی دفاتر توسعه محله
   رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه نشست ستاد بازآفرینی شهرستان مشهد با بیان اینکه دفاتر توسعه محله به سرعت درحال کار و تلاش و ارتباط گیری با مردم و ذینفوذان محلی و احصا مسائل محلات هستند، گفت: با استقرار دفاتر تسهیل‌گری شهرداری مشهد حسن نیت خود را به محلات هدف بازآفرینی و مردم منطقه نشان داده و امیدواریم از جانب مردم در قالب مشارکت فعالانه این حسن نظر پاسخ داده شود.
   وی تاکید کرد: همه دست در دست هم به سمت بهسازی و سروسامان دادن به محلات هدف از منظر بازآفرینی شهری حرکت خواهیم کرد. ۲۰ دفتر در محدوده‌های هدف بازآفرینی مستقر شدند که درحال دسته بندی مسائل و شکل دهی نهاد‌های محله هستند.
   امیدواریم بتوانیم با مشارکت مردم که سنگ زیرین و نقطه عزیمت و آغاز حرکت ما هستند توسعه و‌ بازآفرینی محلات را به سرعت طی کنیم.
   دیدار مردمی مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و دیدار سید محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر با خانواده شهید نوروز بخشیان از شهدای شهرداری مشهد از دیگر برنامه‌های عمومی این روز اعضا بود.
   نشست تبیین بخش دانشگاهی سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد «خانه بهار ۹۹» هم با حضور احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد، اعضای هیات علمی و مدیران گروه دانشگاه‌های هنر سراسر کشور همان روز در مشهد برگزار شد.
   همچنین در ادامه برنامه‌‎های چهارشنبه، محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در چهاردهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر استان شرکت کرد.


    

   تعداد بازدید: 44
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 228    بازدید کنندگان دیروز: 5455    کل بازدید ها : 4,441,469
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد