• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 62
   کد: 180554
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   شورای شهر در هفته‌ای که گذشت؛

   صحن علنی بودجه‌ای، افتتاح خط ۴ قطار شهری و روزهای رسانه‌ای

   شورای اسلامی شهر مشهد در هفته گذشته روزهای پر از بازدید، افتتاحیه و جلسات فشرده را پشت سر گذاشت و از مهم‌ترین اقدامات شورا می‌توان به تفریغ‌های بودجه در صحن علنی و تقدیر از خبرنگاران و رسانه‌ها اشاره کرد.
   صحن علنی بودجه‌ای، افتتاح خط ۴ قطار شهری و روزهای رسانه‌ای

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، روز شنبه شورا با بازدیدهای پرتعداد اعضا از مناطق و پروژه‌های مختلف شهری آغاز شد؛ در این زمینه رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار به همراه مدیران منطقه ۶ شهرداری از محله بسکابادی دیدن کردند و پس از آن دکتر فیضی به همراه رئیس کمیته نظارتی شماره 4 شورا به بازدید دفتر تسهیلگری شهرک طرق رفتند.
   بازید رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی از سازمان عمران شهرداری نیز در این روز رخ داد ضمن اینکه رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا هم در شهر تهران از شبکه دوچرخه و سیستم دوچرخه اشتراکی نسل چهار راه اندازی شده در این شهر دیدن کرد.
   احمد نوروزی در بازدید از دفتر تسهیلگری طرق حوزه اجتماعی را مهم‌ترین حوزه فعالیتی دفاتر تسهیلگری دانست و موفقیت تسهیلگری را در گرو پیوند مستقیم با مردم برشمرد. وی بر نقش گروه‌های اجتماعی به عنوان قوی‌ترین گروه مستقر در دفاتر تسهیلگری برای معنی افزایش تعامل با مردم و هماهنگ کردن خواست‌های شهروندان و ساکنان با برنامه‌های مدیریت شهری تاکید کرد.
   همچنین رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و‌ کم‌برخوردار در این دیدار گفت: دفاتر تسهیلگری باید بتوانند دست مردم محلی را به‌عنوان مردمی مشارکت‌جو در دست تاثیرگذاران دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی قراردهند.
   افتتاح اول هفته
   افتتاح پروژه مسیر ارزش و ورزش و مجموعه تفریحی ورزشی بانوان بوستان بهار هم در روز شنبه با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد اتفاق افتاد.
   رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست در مراسم افتتاح پروژه با تاکید بر لزوم افزایش سرانه فضای سبز اجتماعی شهر خاطرنشان ‌کرد: امکان دسترسی شهروندان به تمام فضای سبز شهری وجود ندارد چرا که شامل سرانه اکولوژیک شهر می‌شود بنابراین باید به دنبال افزایش سرانه فضای سبز اجتماعی در شهر مشهد باشیم.
   جلسات کمیسیونی
   هشتادمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی با بررسی لوایح شهرداری در ارتباط با نامگذاری دو بوستان و یک میدان آغاز و به لایحه تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان اجتماعی فرهنگی رسید با گزارشی از بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری مشهد در خصوص سهم نیم درصد کتابخانه‌ها به سرانجام رسید.
   کمیسیون برنامه و بودجه نیز یکصد و بیست و هشتمین جلسه خود را در این روز پشت سرگذاشت و در جریان آن اعتراض فرمانداری مشهد به مصوبه اصلاحیه اساسنامه سازمان اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی بررسی شد، پس از آن لایحه آیین نامه اجرایی جداسازی و بازچرخانی آب خاکستری مورد بحث قرار گرفت و در پایان در خصوص لایحه اعمال ماده ۹ قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی در منطقه ۳ بررسی های لازم صورت پذیرفت.
   کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار هم به بررسی پروژه‌های محرک توسعه در محلات هدف بازآفرینی شهری(گودال فخار در منطقه ۵ و شهرک بهشتی در منطقه ۶) اقدام کرد.
   یکشنبه و کمیته‌های نظارتی
   پررنگ اقدام شورای شهر در روز یکشنبه گذشته برگزاری جلسات کمیته‌های نظارتی بود. در این روز کمیته نظارتی شماره ۳ در منطقه یک شهرداری، کمیته شماره یک در منطقه 4 و کمیته شماره پنج در منطقه ۸ تشکیل جلسه دادند.
   در حاشیه این جلسات رئیس کمیته نظارتی شماره ۳ کمبود فضای سبز را در منطقه یک شهرداری بسیار ملموس دانست و وعده داد تا پایان سال جاری حدود ۲.۱ هکتار به فضای سبز منطقه افزوده می‌شود.
   رئیس کمیته نظارتی شماره ۵ نیز خاطرنشان کرد: مادامی که موضوع مالکیت اراضی چشمه پونه مشخص و تعیین تکلیف نشود، شهرداری به این محدوده ورود نخواهد کرد و هرگونه ورود مدیریت شهری منوط به حکم دستگاه قضایی است.
   هفتاد و هفتمین نشست کمیسیون خدمات شهری بهداشت سلامت و محیط زیست
   این کمیسیون در روز یکشنبه تشکیل جلسه داد و تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان پارک ها و فضای سبز و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
   دوشنبه و صحن علنی
   در شصت و هشتمین جلسه صحن علنی شورا لوایح تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان های حمل و نقل ترافیک، ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی، فردوس‌ها، فناوری اطلاعات و ارتباطات، پایانه های مسافربری و مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی به تصویب رسید.
   همچنین اصلاح اساسنامه سازمان اقتصادی،‌ سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، تصویب لایحه اعمال ماده ۹ قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای پروژه‌های منطقه ۳ و در نهایت مجوز احداث چمن مصنوعی در زمین ورزشی مجموعه شهدای طرق از دیگر مصوبات شورا بود.
   شورا در این جلسه در اقدامی ارزشی از مدال‌آوران خراسانی و مشهدی تیم‌ملی کشتی نوجوانان به همراه مربیان آنها در رقابت‌های آسیایی قزاقستان و جهانی بلغارستان تقدیر کرد.
   رئیس شورای شهر مشهد در ابتدای این جلسه با تبریک روز خبرنگار، دیدگاه‌های رهبری و امام راحل در مورد خبرنگاران را یادآور شد و از تلاش این قشر برای آگاهی بخشی به جامعه تقدیر کرد.
   رئیس کمیسیون فرهنگی نیز به عنوان نطق پیش از دستور در خصوص اصلاح برنامه‌های «آموزش فرهنگ شهروندی» توضیحاتی ارائه کرد.
   دوشنبه پرکار کمیسیون اقتصادی
   صد و هشتمین نشست کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت ها روز دوشنبه برگزار شد و قرارداد مشارکتی، احداث، اجاره، بهره برداری و انتقال B.O.T جایگاه های فروش بنزین در مقیاس کوچک(تک سکو) به بحث گذاشته شد. همچنین اصلاحیه قرارداد پروژه مشارکتی مریم و مصوبه کمیته نظارتی منطقه ثامن با موضوع پروژه سارا بررسی شد.
   روز حقوق بشر اسلامی
   نشست گرامیداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با حضور رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر، جمعی از مدیران شهری و اساتید دانشگاه با محوریت تبیین منشور حقوق شهرنشینی در فرهنگسرای انتظار برگزار شد.
   سیدمحسن حسینی پویا در این نشست با تاکید بر اینکه در این شهر گفت‌وگو شکل بگیرد و اگر این مدارا و گفت‌وگو ایجاد شود خشونت و مسائل اجتماعی دیگری که مشهد در آن رتبه اول دارد را کم می‌شود، گفت: در تدوین منشور حقوق شهرنشینی مشهد، منشور حقوق بشر ملاک نبوده است؛ چراکه این شهر سالانه ۳۰ میلیون زائر دارد و باید شامل آن‌ها نیز شود. نکته دیگر درباره منشور حقوق شهرنشینی این است که باید سریعا به مرحله عمل درآید؛ چرا که در غیر این صورت تبدیل به شعار می‌شود.
   برنامه‌های فرهنگی دوشنبه
   دیدار رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار با خانواده «شهید ابوالقاسم عباس‌زاده صنوبری» از شهدای شهرداری و حضور دکتر شهریاری در پویش «دوشنبه‌های با دوچرخه» از برنامه‌های فرهنگی شورا در روز دوشنبه بود.
   رمضانعلی فیضی، در دیدار با خانواده شهید گفت: برکت این دیدارها در این است که ما از ایشان درس بردباری و استقامت می‌آموزیم و آنان به ما انگیزه مضاعف می‌دهند.
   همچنین در این روز رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد بهمراه مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پارک آموزش ترافیک منطقه ۴ پایتخت بازدید کرد.
   سه شنبه‌های فرهنگی
   صبح سه شنبه شورا با پویش «سه‌شنبه‌های #با_دوچرخه» با حضور مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر و جمعی از مدیران منطقه ۸ شهرداری مشهد آغاز شد. پس از این برنامه مراسم کلنگ زنی احداث باکیفیت ترین مسیر دوچرخه شهر مشهد در خیابان کوهسنگی انجام شد و دکتر بهاروند هدف از ساخت مسیرهای ویژه دوچرخه را آرامش سیستم حمل و نقل و عبور و مرور شهری، کاهش تردد وسایل نقلیه موتوری در معابر اصلی و مرکزی شهر، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، فرهنگ‌سازی جهت استفاده از وسایل نقلیه غیرموتوری و تشویق مردم به ورزش و تندرستی برشمرد.
   در این روز بازدید روسای کمیسیون‌های عمران و شهرسازی و مناطق پیرامونی و کم برخوردار از خبرگزاری های ایرنا و مهر انجام شد و رئیس کمیسیون اقتصادی به‌همراه رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز به دیدار خبرنگاران خبرگزاری‍‌های فارس و ایسنا رفتند.
   امروز نشست «بررسی پروژه حق تقدم عابر پیاده» با حضور جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری مشهد هم برگزار شد و نشست بررسی پروژه‌های محرک توسعه در محلات هدف بازآفرینی شهری- شهرک بهشتی در منطقه ۶- با حضور رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد و جمعی از مدیران شهری از دیگر برنامه‌های سه شنبه بود.
   در ساعات پایانی سه شنبه نیز محمدهادی مهدی نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» به تبیین مشوق های جامع سرمایه گذاری در حوزه ساخت و سازپرداخت.
   وی مهم‌ترین هدف مشوق‌های جامع سرمایه‌گذاری را افزایش سرانه‌های خدماتی عنوان کرد و گفت: مخاطب مشوق‌های سرمایه‌گذاری، ساختمان‌های گروه «دال» خواهند بود که در آنها هرچقدر پروژه به جبران کمبود سرانه‌های خدماتی منطقه پیرامونی خود کمک کند به همان نسبت از تخفیف‌های شهرداری نسبت به حقوق خود ازجمله پایان کار و عوارض مرتبط برخوردار خواهد شد. چنانچه پروژه در مناطق کم برخوردارتر شهر اجرا شود میزان و درصد تخفیف‌ها بیشتر خواهد شد.

   چهارشنبه پربازدید
   با نزدیک شدن به روز خبرنگار بازدید اعضای شورا از رسانه‌ها و تجلیل از خبرنگاران شدت گرفت و در این روز گروهی از نمایندگان شورا در بازدید از روزنامه های قدس، خراسان و دنیای اقتصاد از زحمات و خدمات خبرنگاران تقدیر کردند.
   امروز همچنین وحید نیرویی، سرپرست مدیریت نظارت عالیه و ارزیابی عملکرد شورای اسلامی شهر مشهد با حضور در مرکز 137، بطور مستقیم به سوالات، انتقادات و پیشنهادات شهری شهروندان پاسخ گفت.
   وی در این جلسه از اختصاص ۲.۵ میلیارد تومان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز حریم شهر در بودجه ۹۸ خبر داد و گفت: یکی از موضوعات پرتکرار مورد درخواست شهروندان در تماس با ۱۳۷، برخورد شهرداری با ساخت و سازها یا گودبرداری‌های غیرمجاز است.
   نیرویی خاطرنشان کرد: در خصوص برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در داخل حریم شهر طرح هایی در دست تهیه و بررسی است تا بتوان با استفاده از فناوری‌های نوین و تغییر فرایندها مانند استفاده از پهپاد، از ساخت و سازهای غیر مجاز به موقع اطلاع یافته و از آن جلوگیری نمود.
   کمیسیون عمران هم امروز یکی دیگر از جلسات هم اندیشی ادوار کمیسیون را با موضوع نواقص طرح جامع مشهد برگزار کرد.
   پنجشنبه؛ بازدید، جلسه و همایش
   پنجشنبه همچنان دیدار و تقدیر اعضای شورا از خبرنگاران و رسانه‌ها ادامه داشت. امروز نمایندگان شورای شهر به دیدار و مدیران و خبرنگاران خبرگزاری های ایسنا، ایرنا و صدا و سیما و نشریه نخست رفتند.
   رئیس شورای شهر مشهد در بازدید از خبرگزاری ایرنا گفت: نقش رسانه‌ها در گره‌گشایی از مشکلات کم‌نظیر است.
   محمدرضا حیدری همچنین در تقدیر از جایگاه خبرنگاری یادداشتی در روزنامه خراسان منتشر کرد.
   همچنین در کانال اطلاع‌رسانی شورا متن تبریکی به مناسبت روز خبرنگار منتشر شد که در آن آمده بود: ۱۷ مرداد یادآور رشادت نام های آسمانی است که در راه رسواسازی دست‌های آلوده به خون و ناپاکی‌های دوران جان خود را بی‌مقدار شمرده از همه لذت‌های دنیوی در راه نجات نسل‌های انسانی گذشتند.
   امروز روز پایداری برای حقوق مردم و آگاهی بخشی به آن هاست. روز مردان و زنانی که مطالبه‌گری را ابزار عدالت و توزیع حق بین همه مردم از فقیر و غنی و از خودی و غیرخودی می‌دانند.
   معاون اول رئیس جمهور روز پنجشنبه برای افتتاح چند پروژه به مشهد آمد و به این مناسبت رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر به همراه شهردار مشهد در نشست مشترک شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در تالار شهر و با حضور اسحاق جهانگیری شرکت کردند.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در نشست مدیران پدافند غیرعامل شهرداری‌های کشور مهم‌ترین توقع مدیران شهری از پدافند غیرعامل را تامین امنیت شهروندان دانست و گفت: باید برای هر گونه اتفاق، تهدید و سانحه‌ای در سطح شهر آمادگی از قبل داشته باشیم و برنامه‌ای برای پیشگیری از اتفاقات و یا کاهش عواقب و تبعات آن برای شهروندان را در نظر بگیریم.
   آخرین برنامه های روز پنجشنبه نیز یکی دیگر از سلسله نشست های تخصصی گفتمان توسعه شهری با موضوع «بلندمرتبه سازی در شهر مشهد، بایدها و نبایدها» و همچنین نشست هماهنگی نهمین کنفرانس برنامه ریزی و مدیریت شهری بود.
   جمعه بزرگ مرداد
   صبح جمعه گذشته مراسم افتتاح ادامه مسیر خط ۲ و آغاز عملیات اجرایی خط 4 قطارشهری مشهد با حضور معاون اول رئیس جمهور، استاندار خراسان رضوی و رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر‌ مشهد به همراه شهردار مشهد برگزار شد.
   معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت: مدیریت شهری مشهد نشان داد که تحریم‌ها کارساز نیستند و از عزم جدی دولت برای تکمیل خط 4 قطارشهری مشهد خبر داد.
   اسحاق جهانگیری افزود: برنامه‌ریزی برای 7500میلیارد تومان پروژه در شهر مشهد، پیام روشنی برای آمریکا دارد و آن این است که تحریم‌ها کارساز نیستند. ریل را به یک دستور اصلی کار دولت تبدیل کرده‌ایم. مطمئن‌ترین و ارزانترین مسیر حمل و نقلی برای مردم، حمل و نقل ریلی است و تاکنون ۵ مرکز استان ما به ریل متصل شدند.
   امیدواریم شهرداری مشهد ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار خود برای قطارشهری و بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی را استفاده کند. مدیریت شهری مشهد و پیگیری‌های استاندار خراسان رضوی بدون شک بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان به خود اختصاص خواهد داد و ما نیز کمک خواهیم کرد. شهردار مشهد سال گذشته اعلام کرد ۴۴۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب قطعی دارد و با ذکاوت خود بدهی ۴۴۰۰ میلیاردی شهرداری مشهد به بانک‌ها را با دولت تهاتر کرد.
   علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی هم در این مراسم گفت: دولت در این دوره بسیار به شورای پنجم و شهرداری کمک کرد که تهاتر ۴۴۰۰ میلیاردتومان بدهی از جمله آن هاست.
   همچنین رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در مراسم بهره‌برداری ادامه خط 2 گفت: شمال و جنوب مشهد با تکمیل خط 2 مترو به هم متصل شده است.
   بازدیدهای رسانه‌ای شورا در این روز هم ادامه داشت و اخبار مشهد، پایگاه خبری افق مشهد، ماهنامه بارثاوا و روزنامه شهرآرا هدف بازدیدهای جمعه بودند.
   دیگر برنامه اعضای شورا در روز جمعه نیز بازدید از آزمون استخدامی سازمان آتش‌نشانی بود.

    

   تعداد بازدید: 62
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2724    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,032,466
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد