• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 90
   کد: 180433
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در نشست مدیران پدافند غیرعامل شهرداری‌های کشور:

   مهم‌ترین توقع ما از پدافند غیرعامل، تامین امنیت شهروندان است

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد بر تامین امنیت شهروندان در تمام موضوعات حقیقی و سایبری به عنوان یکی از وظایف مدیریت شهری تاکید کرد.
   مهم‌ترین توقع ما از پدافند غیرعامل، تامین امنیت شهروندان است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد بتول گندمی در نشست مدیران پدافند غیرعامل شهرداری‌های کشور با تاکید براینکه هدف ما در شورای شهر اداره عادی و معمولی شهر نیست و مطمئناً شهروندان نیز چنین توقع سطح پایینی از ما ندارند، گفت: باید برای هر گونه اتفاق، تهدید و سانحه‌ای در سطح شهر آمادگی از قبل داشته باشیم و برنامه‌ای برای پیشگیری از اتفاقات و یا کاهش عواقب و تبعات آن برای شهروندان را در نظر بگیریم.

   وی با بیان اینکه متاسفانه شاهد برخی اتفاقات، حوادث و تهدیداتی که مشخصا برنامه‌ای برای آنها وجود نداشته و ناشی از بی‌تدبیری‌های گذشته بوده و یا عدم آینده نگری‌های لازم گفت: هرچند یک سانحه کوچک سبب تحت تاثیر قرار گرفتن عده معدودی از شهروندان می‌شود اما عقیده ما آن است که باید حتماً به این قضایا ورود کنیم و به دنبال ریشه‌یابی و حل معضل باشیم.

   گندمی با اشاره به حادثه واژگونی جرثقیل در بلوار هاشمیه که سبب درگذشت چهار تن از شهروندان مشهدی شد خاطرنشان کرد: اگر در سنوات گذشته مسیر تردد خودروهای سنگین در چنین محورهای پرترددی پیش‌بینی می شد، امروز شاهد تردد صدها دستگاه خودروهای سنگین در محورهای پر ترافیک داخل شهر نبودیم و شاید چنین اتفاقی بروز نمی کرد، لذا این موارد از جمله موضوعاتی است که باید در پدافند غیرعامل در طراحی پروژه ها و طرح‌ها باید به آنها پرداخته شود.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اینکه باید این موضوعات بررسی شده و در مورد آنها راهکارهای عملی بلندمدت اندیشیده شود، افزود: باید در جای‌جای شهر هر گونه پروژه ساخت و ساز منوط به اجرای ضوابط شود تا جان افراد این گونه به خطر نیفتد.

   وی امنیت شهروندان را موضوعی بسیار مهم دانست که همه مدیران باید دغدغه تأمین آن را داشته باشند و اضافه کرد: در خصوص محموله‌های خطرآفرین از جمله مواد شیمیایی و سوختی که در شهر تردد می کنند هم دغدغه شورا و کمیته بحران مدیریت شهری بسیار جدی است. در این رابطه باید با هماهنگی‌هایی که در کلان کشور با نهادهای ذیربط و همچنین مجلس شورای اسلامی در جهت قانون‌گذاری صحیح برای این موضوعات انجام می‌شود راهکارهای دقیق و عملی اندیشیده و اجرایی شود.

   گندمی از جمله تاسیسات پرخطر درون شهر، مخازن شرکت ملی نفت که در هسته مرکزی شهر وجود دارند را برشمرد و گفت: اصلاح این وضعیت نیازمند هماهنگی دستگاه‌های ملی و استانی است و امکان اینکه ما در شهر تصمیم انتقال و جابجایی آنها را داشته باشیم، وجود ندارد.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا اضافه کرد: به هرحال همانگونه که ما دغدغه امنیت جانی و سلامت شهروندان را داریم ازجمله شرکت ملی نفت و پتروشیمی و بخش‌های خصوصی نیز دغدغه تامین نیازهای روزمره شهروندان را در سر دارند تا بتوانند به سریعترین شکل ممکن نیازهای پیش آمده در این کلانشهر را برطرف کنند پس باید برای حل این مشکل و فرار از بحران‌های احتمالی به هم‌اندیشی و گفتگو روبیاوریم.

   وی از دیگر دغدغه‌های بزرگ شورا در باب امنیت به قطار شهری و شهر هوشمند اشاره کرد و گفت: به ویژه در حوزه شهر هوشمند که تاکید بسیاری هم از سوی مدیریت شهری برای عملیاتی شدن گام به گام پروژه‌های مربوط به آن وجود دارد، دغدغه بزرگ ما تأمین امنیت همه شهروندان و سیستم کلان شهر هوشمند است تا مبادا حتی لحظه‌ای تهدیداتی سبب قطع خدمات به مردم شود.

   به گفته گندمی، مدیریت شهری از تمام برنامه‌های پدافند غیرعامل در سطح کشور و استان استقبال می‌کند اما انتظار بر آن است که هماهنگی‌های بین دستگاهی راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود تا بخشی از دغدغه‌های مدیران پدافند غیرعامل در سطح شهر مشهد از این طریق برطرف شود.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید براینکه حمایت‌های استانی در حال حاضر وجود دارد، گفت: حمایت‌های ملی می‌تواند در برطرف کردن مشکلات بسیار چاره‌ساز باشد از جمله در بحث اعتبارات که می‌تواند در بازشدن گره‌های کاری و روان شدن روال اجرای پروژه‌ها بسیار راهگشا و موثر باشد.

    

   تعداد بازدید: 90
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 3169    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,032,911
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد