• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 71
   کد: 161795
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۱۴

   فرهنگ عمومی و توسعه شهری

   معضلات فعلی شهرها به‌ویژه مشکلاتی که در حاشیه شهر به وجود آمده است به‌ گونه‌ای است که بیشتر صاحب‌نظران باز شدن گره آن را حل مسائل فرهنگی شهر می‌دانند.
   فرهنگ عمومی و توسعه شهری

   فرهنگ تعیین‌کننده چگونگی تفکر و احساس مردم یک جامعه است و فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و رایج در میان اکثریت مردم جامعه است که از سوی جبر اجتماعی غیررسمی حمایت و پشتیبانی می‌شود و از ٣ حوزه عقاید، باورها و هنجارها تشکیل‌ شده است که برایند این ٣ حوزه به تصمیمات و کردار افراد جهت می‌دهد؛ به عبارت دیگر، هر فعلی که از شهروندی سر می‌زند برخاسته از عقاید، باورها و هنجارهای اوست.
   اگر توسعه شهری را متأثر از تصمیم و رفتار شهروندان و مسئولان آن بدانیم، باید برای فرهنگ عمومی برنامه‌ریزی کنیم به‌ گونه‌ای که برنامه طرح‌شده سبب توسعه فرهنگی مردم شود و خروجی این توسعه فرهنگی، توسعه شهری باشد.
   با این حال، معضلات فعلی شهرها به‌ویژه مشکلاتی که در حاشیه شهر به وجود آمده است به‌ گونه‌ای است که بیشتر صاحب‌نظران باز شدن گره آن را حل مسائل فرهنگی شهر می‌دانند زیرا تا شهروندان تعلق خاطری به شهر نداشته باشند و اعتقادی به همکاری در امور شهری در آن‌ها به وجود نیامده باشد، دستگاه‌های متولی توانایی چندانی برای حل مسائل نخواهند داشت.
   این مهم را با مثالی می‌توان روشن کرد؛ تولید روزانه ٧٠٠ گرم زباله از سوی هر شهروند مشهدی علاوه بر هزینه‌های هنگفت جمع‌آوری، حمل و دفن زباله، مشکلات زیست‌محیطی فراوانی ‌برای مدیریت شهری ایجاد می‌کند که حل این مشکل یا مشکلاتی از این دست، تنها از طریق گسترش فعالیت‌های فرهنگ عمومی امکان‌پذیر است.
   فرهنگ عمومی است که شهروندان را مقید می‌کند زباله کمتری تولید کنند و تفکیک زباله را از مبدأ انجام دهند؛ آموزش‌های مستمر شهروندی است که فرهنگ عمومی را در شهروند درونی کرده، رفتارش را تحت تأثیر قرار داده و او را به این باور می‌رساند که بدون همیاری تک‌تک شهروندان، شهری درخور زندگی نخواهیم محرک رفتارهای گوناگون شهروندان است. در واقع، فرهنگ عمومی است که نیروی محرک رفتارهای گوناگون شهروندان است.

   *نماینده مردم در شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

    

    

   تعداد بازدید: 71
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 150    بازدید کنندگان دیروز: 2609    کل بازدید ها : 4,042,406
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد