• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 66
   کد: 158589
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۲

   اصل محرم بر مردمی بودنش است
   محمدرضا حیدری

   متولیان مردمی نشان داده‌اند که در شرایط رونق اقتصادی، مراسم‌های مناسبتی را گسترش داده‌اند و در شرایط رکود و کمبود تا آنجا که در توان داشته‌اند مایه گذاشته و مراسم را برگزار کرده‌اند؛ یعنی هیچ گاه اصل قضیه حذف نمی‌شود.
   اصل محرم بر مردمی بودنش است

   در طول تاریخ، آیین گرامیداشت تاسوعا و عاشورای حسینی و در مجموع ماه‌های محرم و صفر، متکی بر خود مردم و ارادتمندان اهل بیت (ع) بوده است. یکی از دلایل اصلی و رمز و راز زنده بودن و ماندگاری وقایع محرم و تکرار آیین عاشورایی در هر سال به شکلی باشکوه‌تر، به همین مردمی بودن آن بستگی دارد؛ در واقع اگر این آیین مردمی نبود و خود عاشقان و اهالی محله ها کار و خدمت در باب هیئت‌های محرم و عزاداری ها را در دست نمی‌گرفتند و از طرف دیگر دولت و حکومت‌های گذشته می‌خواستند از آنچه امروز شاهدش هستیم، حمایت کنند، دیگر چیزی از آن باقی نمی‌ماند. حالا هم باید اصل بر مردمی بودن محرم و صفر باشد. در این راستاست که باید به جنبه مردمی بودن تاسوعا و عاشورا کمک کرد. همیشه این مردم بوده‌اند که بار هیئت‌های مذهبی و مراسم عزاداری را به دوش کشیده‌اند و با ایفای نقش مسئولیت اجتماعی، فرهنگی و دینی خود در این رابطه به بهترین شکل، باعث شده‌اند تا آیین حسینی چنانکه صدایش در جهان طنین‌انداز شده و پیچیده، برپا شود.
   افراد علاقه‌مند به هر نحوی می‌خواهند در مراسم گرامیداشت واقعه رخ داده عاشورا سهیم شوند و نباید این سهم را از تک تک اعضای جامعه سلب کرد. آنها می‌خواهند که در دستگاه عزاداری اباعبدالله حسین (ع) حضور داشته باشند و بهره ببرند.
   نهادهای غیردولتی مثل شهرداری در تغییر فضای سیمای شهر و اکران‌های تبلیغاتی به کمک بیایند و فضا را آماده حضور مردمی کنند که به شایسته‌ترین نوع می‌توانند به محتوا بپردازند. از این منظر است که حدود شهرداری‌ها و سایر ارگان‌ها تعریف می‌شود. ما در مشهد هم هدف را بر این اصل پایه‌گذاری کرده‌ایم و حرکت می‌کنیم. اعتقاد بر این داریم که آماده‌سازی فضا و سپردن کارها به دست مردم برای برگزاری آیین محرم و صفر، نتیجه‌اش مطلوب‌تر بوده و اثرگذاری‌اش بیشتر است. پس باید از دخالت در اموری که مردمی به حساب می‌آید پرهیز شود؛ مگر در حد حوزه‌های عمومی و موضوعاتی که شهروندان ابزار لازم را در اختیار ندارند. البته نگاهی به سیمای کنونی مشهد مقدس گویای این واقعیت است که خود مردم، شهر را سیاه پوش کرده‌اند؛ اگرچه شهرداری‌ها و ارگان‌ها بعد تبلیغاتی را عهده‌دار شده‌اند.
   از کودکی به یاد دارم که چطور مردم مشهد و اهالی محله‌مان برای ترویج فرهنگ و فلسفه عاشورا تلاش می‌کردند؛ آنهایی را که فرش زیر پای‌شان را هم به کوچه آورده تا تکیه بزنند خوب به خاطر دارم. به همراه پدر که به حسینیه‌های شهر می‌رفتیم مشخص بود خود اهالی - از ریش‌سفیدان محل گرفته تا کودکانی که پیراهن سیاه بلند تا سر زانویشان بر تن داشتند - در تکاپوی برگزاری آیین محرم و صفر هستند. مراسم همیشه به شکلی منسجم برپا می شد. جمعیت یکدست سیاه پوش، بیرق ها، کتلها، علمها، حجله ها و چلچراغ ها با نظمی خاص اما در هیاهویی پر از ناله و سوز و گداز حرکت می کردند؛ به سمت بارگاه شاهمان رضا(ع)، امامزاده های سید محمد علوی، یحیی و سلطان غیاث الدین محمد(ع).
   باورها و اعتقادات، آن‌چنان در دل مردم جا باز کرده که خودشان پا به پای دلشان می‌روند تا همانجا که باید. نذری هایی که به رسم درب خانه ها می آمد و می آید؛ آش و حلیم وقیمه و شله ای که روی سفره مساجد قرار می گرفت و می گیرد از برکت وجود همان مردم بوده و هست؛ مردمی که به رسم پسر اربابشان، حلال ترین نذری ها را پخش می کرده و می کنند. مگر نه اینکه پس از شهادت امام حسین (ع)، زنان بنی هاشم برای سیدالشهدا به عزاداری پرداختند و امام سجاد(ع) برای آنها غذا تهیه می کردند؛ البته از مال و رزقی حلال.
   پر واضح است که شهرداری‌ها و ارگان‌ها باید بستر را برای ماه عزای حسین آماده کنند و کار را به دست خود مردم سپرد، اما بودجه‌های بی‌حساب و کتاب و غیرمنطقی شهرداری و برخی ارگان‌های دیگر و رویکردهای متفاوتی که در این قضیه گاهی ورود می‌کند، به اصل آسیب می‌زند. در حالی که در مناسبت‌های عاشورایی، این مردم بوده‌اند که تقید داشته‌اند، نذر کرده و باور کرده‌اند، خیلی به رویکردهای دستگاه‌ها و حتی منابع مالی نگاه نمی‌کنند. متولیان مردمی نشان داده‌اند که در شرایط رونق اقتصادی، مراسم‌های مناسبتی را گسترش داده‌اند و در شرایط رکود و کمبود تا آنجا که در توان داشته‌اند مایه گذاشته و مراسم را برگزار کرده‌اند؛ یعنی هیچ گاه اصل قضیه حذف نمی‌شود ولی وقتی با بودجه‌ها و منابع دولتی گره می‌خورد، به دلیل نبود یا کمبود اعتبارات همان اصل قضیه در خطر می‌افتد، پس قطعا ورود مستقیم که متأسفانه سالیان گذشته شاهدش بودیم، آثار مثبتی به همراه ندارد.

   *رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس
    

   تعداد بازدید: 66
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 464    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,044,884
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد