• چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 100
   کد: 158060
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس:

   راه های توسعه شهر باید شناسایی شوند/ «مدارا و تعامل» یکسویه کارساز نیست

   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس در گفتگویی صمیمی همزمان با آغاز سال دوم فعالیت شورای پنجم گفت: مدارا بایستی دوسویه باشد چراکه صبوری و مدارا حدی دارد و ازنقطه‌ای به بعد تقابل و تضاد ایجاد خواهدکرد.
   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس:

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، یک سال از فعالیت شورای پنجم شهر مشهد گذشته و این دوره از مدیریت شهری وارد دومین سال خدمت خود به زائران و مجاوران رضوی شده است؛ به همین منظور گفتگویی با حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورای شهر مشهد داشتیم و از وی درخصوص یک سال گذشته سوالاتی پرسیدیم.

    

   سوال: ماندگارترین خاطره یک سال گذشته شما چیست؟ 

   موحدی‌زاده: هنگامی که بعنوان نماینده از سوی مردم انتخاب می‌شویم هرروز شاهد مراجعه شهروندانی هستیم که هرکدام می‌توانند خاطره‌ای ماندگار  برایمان رقم بزنند.

   حضور در مسجد خیابان حرعاملی یکی از خاطراتی است که برای من به یادگار ماند. اعضای کمیته نظارتی منطقه بهمراه نماینده شرکت آب و فاضلاب مشهد برای رسیدگی به مشکلات ساکنان محله و شنیدن مسائل آنها پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد حضور پیدا کردند.پس از گذشت دقایقی برخی افراد نسبت به پوشش و حجاب رسمی و اداری خانمی که بعنوان نماینده شرکت آب و فاضلاب حاضر شده بود معترض شده و ایشان را مجبور به استفاده از چادر نمودند.

   این رفتار نامناسب عده‌ای مشخص با واکنش اعضای شورا روبرو شد چرا که حجاب ایشان هیچ مشکلی نداشته و با پوششی متعارف در جلسه حضور پیدا کرده بودند. اکثریت شهروندان حاضردر جلسه نیز با اعتراض به رفتار این عده خواستار ادامه جلسه و گفت و گو با اعضای شورا و مسئولین بودند تا مسائل و مشکلات موجود را بازگو کنند.

   خاطره‌ای دیگری نیز که به یاد دارم باز هم در داخل  مسجد رقم خورده است. پیش از دوران انتخابات برای دیدار با مردم حاشیه شهر در یکی از مساجد خیابان پنج‌تن حاضر شدیم. در ابتدا جمع‌ کثیری با موضع گیری علیه لیست امید،‌ ما را به چشم  افرادی غرب‌زده و زوایه دار با ولایت فقیه می دیدند،‌اما زمانی که بنده اعضای شورا را معرفی کردم و گفتم که بیش از 10 نفر از اعضای لیست امید خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران هستند،همان افرادی که در ابتدا برخورد خوبی با ما نداشتند با اقرار به اینکه تحت تاثیر شایعات و تبلیغات نادرست عده ای قرار گرفتنند نظرشان نسبت به ما را تغییر دادند.مردم حرف حق را می‌پذیرند و حق‌پذیری جزو فطرت هر فردی است.

    

    

   سوال: آیا زمانی بوده که در مقابل مردم احساس ناراحتی داشته باشید؟

    

   موحدی‌زاده: منتخبین شورای شهر پیوسته در دسترس مردمند و از این رو تعامل با شهروندان بسیار پررنگ است؛ از سوی دیگر مطالبات مردمی طی سال‌ها انباشته شده و آنها متصورند که شورای شهر و شهرداری می‌تواند مسائل و مشکلات اشتغال را حل کند.

   این نگاه نشات گرفته از رویکردهای غلط مدیریت شهری در گذشته و  بکارگیری خیل عظیم و بی‌ضابطه نیرو در شهرداری بوده است که امروز ثمره آن را شاهدیم.

   بسیار ناراحت‎کننده است که شهروندان تحصیلکرده بیکار برای اشتغال به ما مراجعه می‌کنند و کاری از دست ما برنمی‌آید.

    

    

   سوال: ارتباط با شهروندان چگونه بوده است و چه راهکارهایی برای افزایش آن مدنظر دارید؟

    

   موحدی‌زاده: ارتباط با شهروندان به منظور آگاهی بیشتر نسبت به مسائل و معضلات موجود حائز اهمیت است؛ به همین منظور سازوکارهای مختلفی برای ارتباط شهروندان با سطوح مختلف مدیریت شهری پیش‌بینی شده است.

   اعضای شورای در روزهای سه‌شنبه دیدار مردمی دارند و در کنار آن، نشست های فضیلت شنیدن با نمایندگان بخش ها و اصناف مختلف،  برگزاری هر هفته جلسات کمیته های نظارتی و ... نیز پیش‌بینی شده است. رسیدگی به مسائل شهروندان با جدیت انجام می‌شود اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و  امیدواریم در آینده ارتباط و تعامل با شهروندان رنگ و بوی جدی‌تر و پربارتری به خود گیرد که  برای تحقق این مهم سیستم نظارتی شورا باید تقویت و مکانیزم های عملیاتی آنها محقق شود تا شاهد اجرای هرچه بهتر مصوبات باشیم.

    

    

   سوال: مشکلات و موانع شهر کدامند؟

    

   موحدی‎‌زاده: اختیارات مجموعه مدیریت شهری (شورای شهر و شهرداری) در تناسب با وظایف تعریف شده آنها نیست؛ شهرداری مسئول مدیریت درآمد و هزینه است که همین امر موجب تمییز این مجموعه از سایر سازمانها و بخش های دولتی شده که بودجه مصوب دریافتی دارند.

   دولت و مجلس شورای اسلامی در حال کاهش اختیارات شهرداری‌ها هستند که یکی از بارز‌ترین آنها، تبدیل عوارض به مالیات است و به موجب آن تمامی مبالغ دریافتی به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.

   دولت به منظور نوسازی حمل و نقل درونشهری کلانشهرهای کشور مبلغ 2هزار و 200 میلیارد بودجه برای سال 97 ا

   ختصاص داده است اما  تا به امروز و  پس از گذشت 6 ماه، حتی یک ریال از این اعتبار به شهرداری مشهد تخصیص نیافته است.

   شوراهای شهر روز‌به‌روز در حال ضعیف شدن هستند و از سوی دیگر شجاعت مسئولین در تصمیم‌گیری ها سلب شده است؛ بعنوان مثال پروژه کمربند جنوبی که بیش از 180 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و مصوبات لازم از نهادهای ذی‌ربط را اخذ نموده امروز متوقف شده و این توفق مانع از پیشرفت پروژه شده‌ است.

    

    

   سوال: آموخته های شما از سال اول فعالیت بعنوان عضو شورای شهر مشهد چیست؟

    

   هرسازمانی که بخواهد نوآوری داشته باشد باید به سمت یادگیری فرآیندهای جدید حرکت کند تا کارهایی نوین ارائه نماید.

   در این مدت یک ساله آموختیم چگونه بایکدیگر کار کنیم، از توانایی های هم بهره‌ببریم، هم‌افزایی داشته باشیم و تحمل و درک متقابل پیشه و مدارا کنیم. مدارا بایستی دوسویه باشد چراکه صبوری و مدارا حدی دارد و ازنقطه‌ای به بعد تقابل و تضاد ایجاد خواهدکرد.

   از تجارب موفق شهرهای پیشرفته  باید الگو گرفت. بایستی اقدامات تاثیر گذاری که مدیران شهرهای موفق انجام داده اند را بررسی و با الگوبرداری از آن اقدامات، متناسب با شرایط موجود خودمان  در مسیر  اجرایی شدن آنها قدم برداریم.

    راه حل های توسعه شهر باید شناسایی شود و ضمن عملیاتی کردن این راه حل ها، نسبت به اجرای درست آنها پایبند باشیم تا بتوانیم زندگی مناسب و در خور شانی برای شهروندان مان فراهم آوریم.

    

    

   سوال: از دیدگاه شما بهترین سیاست‌گذاری و تصمیم شورای شهر مشهد در یکسال گذشته چه بوده است؟

    

   مصوبات شورا در ابعاد مختلف باید بررسی شود تا بتوان در هر حوزه دستاوردهای خوب و قابل توجه را تشریح کرد؛ ذکر یک مصوبه و تصمیم‌گیری خاص باعث غفلت از سایر حوزه‌ها می‌شود.

   بعنوان مثال در حوزه فرهنگی، اختصاص فضایی برای احداث تئاتر شهر و در حوزه حمل و نقل، فروش اوراق مشارکت برای خطوط 2 و 3 قطارشهری از جمله اقداماتی بوده که به نظر من قابل توجه هستند.

    

    

   سوال: حال شهر مشهد چطور است؟

    

   حال شهر مشهد در مقایسه با سایر کلانشهرهای کشور خوب است؛ مشهدمقدس به لحاظ ویژگی‌ها و جاذبه های شهر شرایط بی‌نظیری دارد که باید به بهترین شکل ممکن از آنها بهره‌برداری کنیم.

   اگر وضعیت شهر مشهد را نسبت به جایگاه واقعی خود مقایسه کنیم، شرایط خوبی ندارد و با شکل ایده‌آل آن فاصله داریم؛ حس تعلق‌خاطر شهروندان باید افزایش پیدا کند چرا که با تحقق این امر، اتفاقات خوبی در مشهد شاهد خواهیم بود.

   زمانی که حس تعلق‌پذیری شهروندان ارتقاء یابد آنها تمام توان، تخصص و مهارت خود را برای شهر به کارخواهند گرفت و شهری بانشاط و سرزنده در تمامی زمینه‌ها خواهیم داشت.

    

    

   تعداد بازدید: 100
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1269    بازدید کنندگان دیروز: 4284    کل بازدید ها : 4,061,759
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد