•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 61
    کد: 156408
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در آغاز سی‌ویکمین جلسه صحن علنی شورا:

    خبرنگاران با قلم خود منادی امید و نشاط باشند

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در آغاز سی‌ویکمین جلسه صحن علنی شورا ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: در شرایط دشوار امروز نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در انتقال اطلاعات و داده‌ها بسیار مهم بوده و باید در جهت نشر امید و نشاط در جامعه تلاش کنند.
    خبرنگاران با قلم خود منادی امید و نشاط باشند

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری صبح امروز و در آغاز سی‌ویکمین جلسه صحن علنی شورا اشاره‌ای به مناسبت‌های هفته جاری داشت و به یادآوری آنها پرداخت.

     
    حیدری در ابتدا با اشاره به چهاردهم مردادماه، سالروز صدور فرمان مشروطیت، این اقدام را اولین گام و حرکت مدنی مردم ایران برای دستیابی به حقوق سیاسی و اجتماعی خود دانست و اظهارکرد: با اصرار و پایمردی مبارزین انقلابی، جریان مشروطیت به ثمر نشست و بواسطه آن نهادهای مردمی، دولتی و مجلس شورای ملی اول تاسیس و قانون اساسی تدوین شد.
     
    وی افزود: در این جنبش، روحانیون بلندمرتبه‌ای همچون آیات عظام بهبهانی، طباطبایی، نایینی و آخوند خراسانی و ... از جمله افرادی بودند که در کنار مردم و همسوی ایشان پیگیر انقلاب مشروطیت بودند.
     
    حیدری همچنین با تبریک روز خبرنگار به پیوند عمیق این قشر با جنبش مشروطیت اشاره کرد و گفت: خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در این جنبش نقش محوری ایفا کردند و در صف نخست مبارزه باز استبداد قرار گرفتند.
     
    وی با بیان اینکه روزنامه‌نگاران بزرگی توسط محمدعلی شاه به قتل رسیدند و مبارزه سختی شکل گرفت، تصریح کرد: این رویه ادامه‌دار از ملک‌الشعرای بهار که به تیر دشمنان آگاهی زخم برداشت تا شهید صارمی که در 17 مردادماه سال 1377 با تیر متعصبین مذهبی در مزارشریف به شهادت رسید، همه نماد خبرنگارانی هستند که صداقت، جسارت، آگاهی بخشی و روشنگری را الگوی خویش قرار دادند و جامعه را برای رسیدن به روزگار نو و دور از جهل و تاریکی برمی‌انگیزند.
     
    رئیس شورای شهر مشهد افزود: روز خبرنگار را به فعالان این عرصه تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم؛ در این شرایط دشوار نقش ایشان در انتقال اطلاعات و داده‌ها بسیار مهم بوده و باید در جهت نشر امید و نشاط در جامعه تلاش کنند.
     
    حیدری همچنین با اشاره به روز «حقوق بشر اسلامی»، اظهارکرد: پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل سازمان ملل متحد، موضوع اعلامیه حقوق بشر مطرح شد اما این اعلامیه از نگاه اندیشمندان اسلامی پاسخگوی نیاز بشری نبود؛ به همین منظور و به دعوت کنفرانس اسلامی در مصر، «اعلامیه حقوق بشر اسلامی» منتشر شد تا این اعلامیه بتواند پاسخگوی نیازهای بشری باشد.
     
    وی خاطرنشان کرد: در شرایط موجود شاهد هستیم که این اعلامیه‌ها در برخی حوزه‌ها دستاویزی برای تقابل با جنبش های آزادی‌بخش شده است؛ اتفاقات و جنایات تلخی در کشورهای میانمار، یمن و ... رخ می‌دهد در حالیکه نهادهای حقوق بشری سکوت اختیار کرده و قادر به انجام اقدام بازدارنده‌ای نیستند.
     
    حیدری با بیان اینکه آنچه از مفاد این حقوق بشر اسلامی منتشر شده حاکی از این است که در برقراری حقوق و کرامت انسانها شرایط یکسانی وجود دارد و ملاک مقایسه و برتری جایگاه افراد در نزد خدا طبق آیه شریفه قرآن، تقوا و پرهیزگاری مردم است، افزود: متاسفانه سازوکارهای برخی کشورهای اسلامی در تقابل با جنبش های آزادی‌بخش و اسلامی قرار گرفته و عملا از کارکردهای خود خارج شده است.
     
    وی اشاره‌ای هم به فرارسیدن سالروز عروج فرمانده دلاور «رجب محمدزاده»، معروف به بابا رجب داشت و یاد و خاطره این سرباز دلاور اسلام و چهره ارزشمند نظام و انقلاب جمهوری اسلامی را گرامیداشت.
     
    23 ذی‌القعده، روز زیارتی امام‌رضا(ع) از دیگر مناسبت هایی بود که رئیس شورای شهر مشهد به آن پرداخت و در این‌باره اظهارکرد: بنابر روایات نقل شده از ائمه اطهار، زیارت مضجع منور رضوی پس از زیارت سید‌الشهدا(ع) بیشترین ثواب و اجر را در نزد حق تعالی دارد؛ بدون شک امروز شاهد خیل عظیم مشتاقان امام‌رضا(ع) در مشهد هستیم که نشاندهنده جایگاه و شانیت والای این امام هست.
     
    حیدری در ادامه با اشاره به شانزدهم مردادماه و سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از این مجموعه بعنوان نهادی انقلابی یادکرد که پس از انقلاب شکل گرفته و علم، تجربه و فناوری را در کنار تعهد و کار جهادی باهم پیوند زده است، گفت: جهاد دانشگاهی سال‌‎ها قبل از ایجاد مشکلات نظام اداری و رخوت کنونی حاکم، با اتخاذ رویکردهای انقلابی و ویژه، موجبات ماندگاری خود را فراهم آورد.
     
    وی در پایان با گرامیداشت سالروز رحلت آیت ا... میلانی(ره)، اظهارکرد: ایشان یکی از چهره های بزرگ جامعه روحانیت، مرجعیت شیعه و احیاگر حوزه علمیه مشهد هستند و شاگردان بزرگی در معیت این عالم فرزانه تربیت شده‌اند و نقش پررنگی در توسعه و نشر حقایق دینی داشته‌اند.
     
    حیدری افزود: در مشهد مقدس و در جوار بارگاه منور رضوی، به برکت حوزه علمیه و اندیشمندانی که همیشه در کنار مردم بوده‌اند، امیدواریم بتوان در جهت حل مسائل و مشکلات مردم گام های اساسی و مهمی برداشت.
    تعداد بازدید: 61
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد