•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 109
    کد: 156361
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۱۵

    نطق پیش از دستور سیدمحسن حسینی‌پویا در سی‌ویکمین صحن علنی شورا

    سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی، ناطق پیش از دستور سی‌ویکمین صحن علنی شورا بود.
    نطق پیش از دستور سیدمحسن حسینی‌پویا در سی‌ویکمین صحن علنی شورا

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سید محسن حسینی‌پویا صبح امروز ناطق پیش از دستور سی‌ویکمین صحن علنی شورا بود؛ متن این نطق به شرح ذیل است:

         بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و عرض ادب خدمت مردم شریف مشهد و حضار گرامی
    امروز بنا به روایتی، سالروز شهادت امام رضا (ع) است. این واقعه را تسلیت عرض می کنم.
    مردادماه یادآور حوادث تلخ و شیرین بسیاری است. سخنم را پیرامون سه موضوع که اتفاقاً با این روزها نیز مرتبط است تقدیم می کنم:
     
    ·         چهاردهم مرداد یادآور صدور فرمان مشروطیت در سال 1285 شمسی است. فرمانی که به موجب آن مظفرالدین شاه به خواست علما و مردم مبنی بر تشکیل مجلس شورای ملی تمکین کرد.
    o       بدین ترتیب ایران بیش از 110 سال است که دارای مجلس شورای ملی و متعاقب آن، دارای قانون اساسی و قانون عادی شده است.
    o       بیش از 110 سال است که حقوق ملت ایران در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است.
    o       بیش از 110 سال است که همه ملت در مقابل قانون مساوی شناخته شده اند.
    o       بیش از 110 سال است که منع دستگیری افراد مگر به موجب قانون و با حکم قضایی، حق دادخواهی عادلانه، اصل قانونی بودن جرایم و مجازاتها، اصل آزادی انجمن ها و اجتماعات، اصل آزادی مطبوعات، اصل به رسمیت شناخته شدن جرایم مطبوعاتی و سیاسی و لزوم تشکیل دادگاه مربوطه با حضور هیأت منصفه و سایر حقوق اولیه ملت به رسمیت شناخته شده است.
    o       جای بسی خوشبختی است که این حقوق اولیه در قانون اساسی بعد از انقلاب اسلامی 1357 نیز با قوت بیشتری به رسمیت شناخته شده و توسعه یافته است.
    o       پس می توانیم افتخار کنیم که ایران در میان کشورهای منطقه، از این حیث جلودار است و انتظار می رود در عمل به قانون نیز جلودار باشد.
    o       از جرایم سیاسی و مطبوعاتی و لزوم حضور هیأت منصفه در محاکمات سیاسی و مطبوعاتی در اصل 74 متمم قانون اساسی مشروطیت و اصل 168 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفتم و لازم است به همین مناسبت یادآوری کنم که هفته گذشته اولین دادگاه رسیدگی به جرم سیاسی با حضور هیأت منصفه در شهر مشهد برگزار شد. هرچند قبل از انقلاب نیز اجرای این اصل اساسی معطل مانده بود، لیکن تأخیر 40 ساله در اجرای اصل 168 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز جای تأسف دارد، با این حال خدا را شاکریم که این آرزوی دیرینه ملت ایران اکنون به ثمر نشسته و این حق ملت نیز به اجرا نزدیک شده است.
     
    ·         چهاردهم مرداد ماه، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نامیده شده است.
    o       حقوق بشرِ اصطلاحی در حقوق کنونی و حقوق بشر اسلامی را می توان در به رسمیت شناختن کرامت انسانی خلاصه کرد. همه انسان ها از هر دین و مسلک و آیین و از هر نژادی، از کرامت انسانی برخوردار و لذا در خور تکریمند. در بیان حضرت علی (ع) مردم از دو گروه خارج نیستند: «... فَإِنّهُمْ صِنْفَانِ: إِمَّااَخٌ لَکَ فِی الدِّیْنِ وَإِمَّانَظِیْرٌلَکَ فِی الْخَلْقِ» مردم یا برادرن دینی تو اند و یا درآفرینش (و برخورداری از کرامت و حقوق انسانی) با تو برابرند.
    o       در همین ارتباط لازم می دانم از تصمیم اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در لغو محدودیت حضور هموطن زردشتی عزیزمان جناب آقای سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به نیکی یاد کنم. تصمیمی که بی تردید گامی به جلو در تحکیم کرامت انسانی و حقوق شهروندی به شمار می رود.
    o       در دینی که پیامبر عظیم الشأن اسلام هدف نهایی از بعثت خویش را اتمام مکارم اخلاق بیان فرموده اند، تردیدی نیست که رعایت حقوق بشر (به عنوانی یکی از اولین بدیهیات اخلاقی) در اولویت قرار دارد.
    o       معتقدیم که شهر مشهد به عنوان دومین کلان شهر و پایتخت معنوی ایران، باید شهری باشد که در آن کرامت انسانی و حقوق اولیه انسان ها در اولویت باشد. از این رو تدوین منشور حقوق شهرنشینی در شورای شهر و شهرداری آغاز شده است و امیدواریم با همکاری همه خبرگان و نخبگان در ماه های آینده بتوانیم سندی ارائه کنیم که حاصل آن؛ فراهم آوردن شهری مناسب و شایسته برای زندگی همه مردم اعم از کودکان، مردان، زنان، کم توانان، توان یابان، زائرین، مجاورین، مهاجرین و سایر اقشار باشد.
    o       در نهایت این منشور می تواند به عنوان الگویی برای سایر شهرهای ایران اسلامی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
     
    ·         فردا هفدهم مرداد، روز خبرنگار است. این روز را خدمت همه خبرنگاران عزیز تبریک می گویم. از حقوق بشر و حقوق شهروندی یاد کردم. لازم است به سهم ویژه خبرنگاران و رسانه های عمومی در تحکیم و گسترش این حقوق اشاره کنم.
    o       مطبوعات را به درستی رکن چهارم دموکراسی قلمداد کرده اند. تضمین دموکراسی و حقوق اساسی ملت، وابسته به حضور مؤثر و واقعی مطبوعات است.
    o       آزادی گردش اطلاعات و وجود خبرنگاران و روزنامه نگارانی آزاد و جسور بهترین راه تضمین دموکراسی و از سویی بهترین راه مقابله با فساد اعم از فساد سیاسی، اقتصادی، اداری و... است.
    o       بهترین راه مقابله با فساد، قوه قضائیه نیست؛ بلکه میدان دادن به مطبوعات آزاد است. اگر خبرنگاران و مطبوعاتی آزاد و جسور داشته باشیم، بی تردید از سلامت اداری و سیاسی و اقتصادی به مراتب بهتری برخوردار خواهیم بود.
    o       پس باید از خبرنگارانی که با پذیرش خطر و با جسارت و آزادگی خویش، سلامت جامعه را تضمین می کنند، سپاسگزار باشیم و از آنان حمایت کنیم. از این رو، به عنوان یکی از اعضای هیأت منصفه مطبوعات، برای قدرناشناسی ها و نامهربانی هایی که کم و بیش در حق این قشر فرهیخته و زحمتکش روا داشته شده است، اظهار تأسف می کنم و امیدوارم مشکلات و گرفتاری های پیش آمده برای برخی خبرنگاران در بند برطرف شود.
     
    ·         و اما سخنی برای گفتمان آشتی ملی
    o       این روزها، کشور شرایط سختی را می گذراند. ما با تراکم و در هم پیچیدگی بحران ها مواجهیم. تنها راه گذر از این بحران ها، فصل الخطاب قرار دادن قانون و ترجیح منافع و مصالح ملی بر منافع و مصالح شخصی و گروهی است. از این رو باید از ایده ی آشتی ملی حمایت کنیم.
    o       باید همه آحاد ملت و مسؤولان گرداگرد مفهومی واحد به نام منافع ملی حلقه بزنند. دیگر فرصتی برای به هدر دادن منابع و سرمایه ها و تصمیمات یا اعمال سفیهانه وجود ندارد. منابع ما اعم از فرصت و منابع مالی، منابع انسانی و اجتماعی، منابع فرهنگی و تفریحی، منابع دموکراتیک، منابع زیست محیطی و... محدود و در حال تحلیل است. باید همه در کنار هم برای حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور قرار بگیریم.
    o       دیگر فرصتی برای اشتباه نیست. همه صاحبان تریبون، تصمیم سازان و مجریان باید بدانند که با یک ندانم کاری ممکن است برای یک دستمال قیصریه به آتش کشیده شود و وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور به مخاطره بیفتد. در شرایط حاضر، عقل و احتیاط اقتضا می کند از ماجراجویی و ایجاد بحران های کاذب جلوگیری شود. از این رو جای تعجب و گله است که برخی خطبای محترم جمعه بر خلاف گفتمان آشتی ملی و اتحاد ملی سخن می گویند. تجربه دیماه گذشته مشهد نشان داد که شاید بتوان شروع کننده بود، اما پایان کار ممکن است از کنترل شما خارج شود. ضمن اینکه باید از تناقض گویی نیز برحذر بود. پس برای حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی و برای حفظ نام ایران باید همه از ایده ی آشتی ملی حمایت کنیم و با کمک مردم، و اقدامات اجرایی، مقدمات و لوازم این آشتی همه جانبه نیز فراهم شود.
    o       در راستای تقویت انسجام و اتحاد در سطح محلی نیز در شورای پنجم و شهرداری مشهد به نوبه خود سعی کرده ایم با تأکید بر اشتراکات، همکاری، تحرک، پویایی و امید را در همه ابعاد و تا حد امکان به شهر برگردانیم. و امیدواریم با کمک و یاری همه مسؤولان شهری، استانی و ملی، بتوانیم در ایجاد و پایداری وحدت و امید و نشاط در شهر مشهد موفق باشیم.
    o       از همین رو، در خصوص برخی موارد از جمله در خصوص کمربند جنوبی مشهد که تا کنون در آن قریب 180 میلیارد تومان هزینه شده است و توقف آن از اسفند ماه گذشته باعث ورود میلیاردها تومان خسارت به منابع عمومی و همچنین باعث سرگردانی مردم در ترافیک بلوار وکیل آباد و بالا رفتن مصرف سوخت و اتلاف وقت و انرژی و... می شود، از همه مسؤولان قضایی، شهری، استانی و ملی درخواست کمک داریم. در این باره قبلاً به تفصیل گفته شده و اگر لازم باشد دوباره نیز به آن خواهم پرداخت.
    در پایان شعر زیبای میر سید علی همدانی شاعر ایرانی قرن هشتم هجری را با حال و هوای گفتمان آشتی ملی مناسب می بینم و معتقدم این روزها باید سرلوحه همه ما باشد.
    ·         هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یاد باد
    هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد
    هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی
    هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد
    در دو عالم نیست ما را با کسی گرد و غبار
    هر که ما را رنجه دارد، راحتش بسیار باد
    ·         با سپاس از همه
     
    تعداد بازدید: 109
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد