•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 106
    کد: 151540
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
    رییس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور جلسه علنی خطاب به همه مسئولان؛

    فردوسی باید تجلیل شود

    رییس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در خطاب به همه مسئولان تاکید کرد: فردوسی باید تجلیل شود.
    فردوسی باید تجلیل شود

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، سید مسعود ریاضی در بیست و چهارمین جلسه علنی نطق پیش از دستور خود را به شرح زیر قرائت کرد.

    به نام خداوند جان و خرد
    کزین برتر اندیشه بر نگذرد
    باسلام خدمت حضار محترم و مردم گرامی مشهد مقدس
    امروز بیست و چهارم اردیبهشت ماه هزار و سیصد و نود و هفت در آستانه بزرگ داشت زبان پارسی و همچینین گرامی داشت بزرگترین شاعر پارسی گوی ایران زمین هستیم. بزرگ ترین شاعر پارسی گوی از آن جهت که اگر او نبود نه حافظ بود، نه سعدی و نه مولانای بزرگ؛ یا دست کم کلامی از این بزرگان به پارسی به یادگار نمانده بود.
    به همت فردوسی، امروز ما می توانیم کلام هزار سال پیش را بخوانیم و بفهمیم و حتی به وسیله آن، اسطوره، تاریخ و فرهنگ سال ها و سده‌های پیش از او را درک کنیم. از این جهت زبان پارسی ممتاز است و آنطور که اهل فن می گویند در کمتر زبان زنده ای چنین ویژگی وجود دارد و اکثر زبان ها نسبت به شکل باستانی شان دگرگونی های چشم گیری داشته‌اند. با این مختصر، پر واضح است که فردوسی و شاهنامه اش بزرگ ترین سرمایه های نمادین فرهنگی ایرانیان هستند و برماست که مثل هر ملتی سرمایه های نمادین خود را گرامی بداریم و در نگاهداشت و پاسداشت آن بکوشیم. عجب نیست اگر ارزش و اندازه ی فردوسی، شاهنامه و توس را بیشتر از قدر تخت جمشید و پاسارگارد و ارگ بم بدانیم که :
    بناهای آباد گردد خراب ز باران و از گردش آفتاب
    پی افکندم از نظم کافی بلند که از باد وباران نیابد گزند
    خوشبختانه رهبر فرزانه بارها به حمایت از این گنج گران سخن گفته اند. یکی از آنها اینچنین است:
    "من موافقم که از فردوسی تجلیل شود. شاهنامه تحلیل شود و حکمت فردوسی استخراج گردد تا همه بدانند که این حکمت اسلامی ست یا غیر اسلامی... فردوسی را بزرگ کنید. فردوسی باید هم بزرگ شود. فردوسی در قله است امیدوارم کم کاری گریبان ما را نگیرد تا حکمت فردوسی را بیان کنیم."
    بخشی از بیانات در دیدار با اعضای انجمن قلم 7/11/1381
    این سخنان اگر چه موجزند ولی چند فراز عالی دارند که به راستی سرلوحه کردن آنها گره های بسیاری را می گشاید.
    1- فردوسی باید تجلیل شود. ( قابل توجه همه مسئولین)
    2- فردوسی حکیم است و این حکمت باید استخراج گردد ( قابل توجه آنان که می دانند)
    3- فردوسی در قله است ( قابل توجه آنان که نمی دانند)
    4- کم کاری آفتی ست که ممکن ست دامان ما و مسئولین ما را در خدمت به این گوهر گران بگیرد ( قابل توجه هرکه دلش برای ایران می تپد)
    در همین راستا و با درک چنین ضرورتی شورای پنجم در بدو ورود، کمیسیونی را تحت عنوان " کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس" راه اندازی نمود و مسئولیت پیگیری در این خصوص را به اینجانب سپرد. از همان ابتدا این سوال مطرح بود که چرا پس از گذشت بیش از دو دهه از فرمان تاریخی رهبری در احیاء توس، اقدام در خوری به عمل نیامده است؟ جالب است که دراین چند ماه حتی یک نفر را ندیده ام که درمخالفت با باززنده سازی توس و شأن رفیع فردوسی سخنی گفته باشد! پس اشکال کار کجاست؟
    اولین نکته ای که توجه کمیسیون را جلب کرد بوروکراسی پیچیده و به زعم اینجانب معیوب در این امر بود. پس از فرمان معروف رهبری در تیرماه سال 75، در خصوص ضرورت احیاء توس، شورای عالی توس متشکل از چند وزیر، استاندار و تولیت آستان قدس رضوی تشکیل شد. در طی این سال ها این شورای عالی صرفاً دو صورتجلسه داشته است. به بیان مختصر در این صورتجلسات ساختار مدیریتی احیاء توس به مثابه مثلثی ترسیم شده است که تصمیم سازی به استان، تصمیم گیری به شورای عالی احیاء و اجرا به میراث فرهنگی استان سپرده شده است. مثلثی که حاصل آن همین ست که هست! شورای پنجم و شهرداری دراین خصوص تلاش کرده اند بلکه میان بری بیابند و اقداماتی نظیر تشکیل ساختار مدیریتی اجرایی، تهیه سند راهبردی و.... را داشته اند که امید است به زودی نتایج آن به بار بنشیند.
    دومین نکته یا دومین آفت همان ست که رهبر فرزانه نیز بدان اشاره کرده اند. کم کاری! برای احیاء توس در سال های قبل همت لازم بسیج نشده بود. احیاء توس همان غیرتی را لازم دارد که ایرانی برای باز پس گرفتن خرمشهر بروز داد. خوشبختانه امروز این آفت در شرف رنگ باختن ست و شور مناسبی در بین مسئولین و علاقه مندان ایجاد شده است و همه منتظر آنند که هرکاری از دستشان بر می آید برای توس انجام دهند. امروز راه و شهرسازی استان برای تکمیل طرح های شهری منطقه منفصل توس شدیداً پیگیرست. شهرداری آماده کار در شهرتاریخی ست و میراث فرهنگی تلاش می کند تا از میان آستین ضوابط و بوروکراسی تنگ و پیچیده راهی بیابد تا دست شهرداری را به همکاری بفشارد.
    اما شاید سومین نکته از آن دو دیگر مهتر باشد. ناآگاهی و عدم شناخت کافی از فردوسی، شاهنامه و توس! برای رفع این آفت تلاش فرهنگی عظیمی لازم است. اگر چه تلاش های زیادی در مورد شاهنامه پژوهی انجام شده است ولی به نظر می رسد این کتاب سترگ باید فراتر از حلقه پژوهندگان و اندیشمندان متخصص در بین مردم جاری و ساری شود. در حال حاضر مردم کشور های همسایه و نزدیک مثل افغانستان و تاجیکستان بیشتر از مردم ایران شاهنامه را می خوانند و می‌شناسند. مردم و از آن اولی تر مسئولین باید اندیشه های این حکیم گرانقدر را بشناسند.گاهی می بینیم دریافت عمومی از شاهنامه کاملاً مغایر با اندیشه های حکیم است. نظر فردوسی در مورد مسائلی نظیر نژاد، سیاست، جهان بینی، انسان، زن، اسطوره، پهلوانی، عدالت، خرد، جنگ، وطن پرستی و .... نیاز به شفاف سازی و تبیین جدی دارد و اساساً کسی که شاهنامه اش را با جان ( حرمت به امنیت و آزادی) و خرد ( حرمت به اندیشه ) آغاز کرده است به ندرت در بند جزم و دگم اندیشی می افتد. شاه کلید درک شاهنامه را نیز باید در همین مفاهیم جستجو کرد. برای او خرد، جان و بینش بزرگترین سرمایه های انسانی هستند.
    خرد چشم جان ست چون بنگری
    تو بی چشم شادان جهان نسپری
    امروز لازم است که بیش از گذشته قدر فردوسی پاکزاد و تربت پاک او توس را بدانیم که به قول سعدی استاد سخن:
    چو خوش گفت فردوسی پاک زاد
    که رحمت بر آن تربت پاک باد
    پایان سخن را نیز به حکیم اقتدا می کنم که:
    همه پیش یزدان نیایش کنید بخوانید و او را ستایش کنید
    مگر کین بلا ها زما بگذرد کزین پس کس از ما زمین نسپرد
    و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته
     

    تعداد بازدید: 106
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد