• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 158
   کد: 150699
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
   رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد پاسخ می‌دهد؛

   در شورای پنجم چه کرده‌ایم؟

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی اقدامات شورای شهر را در چند ماهه اخیر تشریح کرد.

   در شورای پنجم چه کرده‌ایم؟

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، بتول گندمی در این یادداشت آورده است:

   شوراهای اسلامی شهر و روستا، مولود و میراث ارزشمند دولت اصلاحات است. اگر اصرار، همت و تلاش رئیس دولت اصلاحات و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب نبود، هفتم اسفند١٣٧٧ نمی‌توانستیم شاهد اجراشدن یک اصلِ مغفول قانون اساسی، یعنی تأسیس شوراها و اداره امورات شهر و روستا توسط نمایندگان مردم باشیم. امروز، شوراهای شهر و روستا، یک بیم دارد و یک امید: بیم از آن داریم که مبادا برخی افراد که با مردم‌سالاری دینی بیگانه‌اند و تحمل اثرگذاری مردم بر سرنوشت خویش را ندارند، بتوانند به نهاد شورا خدشه وارد کنند.

   شورا، نماد حق مردم در تعیین سرنوشت خویش است. باید برای پاسداری از این نهاد مهم و میراث جمهوری اسلامی از هیچ‌گونه تلاشی، فروگذار نکنیم. امید دارم مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، اداره «همه» امور شهرها و روستاها به نهاد شورا سپرده شود. هم‌اکنون، شوراها تنها در حوزه مدیریت شهری، امکان نظارت و تقنین دارند. این در‌حالی است که شوراها باید حق نظارت بر مجموعه کلانِ اداره شهر و روستا را داشته باشند؛ یعنی باید نظارت بر همه امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... شهر، وظیفه شورای شهر باشد. سال گذشته و پس‌از تلاش‌های فراوان و با اقبال و نظر مردم مشهد،لیست امید پیروز انتخابات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس شد. این در‌حالی بود که تفکر و نوع تصمیم‌گیری مدیریت شهری از سال‌٨٢ تا ٩۶، به مدت ١۴‌سال، تام و تمام در‌اختیار یک طیف سیاسیِ محترم دیگر بود.

   اعضای شورای پنجم نیز با تصمیم جمعی خود، جناب آقای تقی‌زاده‌خامسی، یکی از بهترین مدیران کشور را برای سکان‌داری مدیریت شهری مشهد انتخاب کردند که نتایج مهمی برای شهر داشته است: مهم‌ترین نکته، «امید»ی است که در شهروندان مشهدی ایجاد شده. مردم شهر امام رئوف، به مدت چهار‌سال، به ١۵‌نفر از همشهریان خود، اطمینان کرده‌اند و ما در‌مقابل، در این مدت سعی کرده‌ایم «امید» را از همشهریان خود نگیریم. تلاش کردیم تا آن‌ها بدانند می‌‌توان باوجود همه تنگناها کار کرد. سعی کردیم کمترین انتقاد ممکن را با‌وجود همه کاستی‌ها، درباره مدیران دوره گذشته مطرح کنیم بدهی‌های شهرداری از ادوار گذشته، آن‌قدر هست که خواندن سیاهه بدهی‌ها، ساعت‌ها وقت بخواهد. ما نخواستیم نق بزنیم و تلاشمان بر کار‌کردن بی‌وقفه و شبانه‌روزی بوده است.


   سعی کردیم یکی از بهترین مدیران کشور را برای شهرداری مشهد جذب کنیم که این‌گونه هم شد.


   شهردار جدید با‌وجود تجربه زیاد خود و تعلق به نسل اول انقلاب، سعی کرد برای تحقق خواست جوانان، مدیرانی جوان در معاونت‌های مختلف به کار گیرد. هم‌اکنون معاونان «برنامه‌ریزی و توسعه»، «فرهنگی و اجتماعی» ،«اقتصادی و سرمایه‌گذاری» و «مالی و اداری» شهردار مشهد، کمتر از ۴۵‌سال دارند. آن‌ها نیز مدیرانی جوان‌تر از خود را به کار گرفته‌اند؛ این یعنی کادرسازی و بهادادن به جوان‌ها.چهره شهر، حالا بشاش‌تر و باطراوت‌تر شده است. دیدیم که در عید نوروز، المان‌های جدید شهری، توانستند چهره شهر را زیباتر کنند. تازه هنوز، مدیریت شهری جدید، یک سال بیشتر از دوره مدیریت خود را پشت سر نگذاشته است و هنوز، در برخی امور، در بر پاشنه قبلی خود می‌چرخد. ان‌شاءا... چهره مشهد در نوروز‌٩٨ زیباتر از این خواهد شد.


   دیدیم در همین عید نوروز گذشته، اهتمام ویژه‌ای به فردوسی و توس شد. شورای پنجم، کمیسیون جدیدی مختص مدیریت حوزه توس تأسیس کرده است که امیدواریم این سنت حسنه در دوره فعلی، بار و نتیجه دهد و توسط ادوار آتی شورا ادامه یابد.


   شفافیت، شعار اصلی لیست امید در انتخابات اردیبهشت‌٩۶ بود. در این مدت، تمام جلسات شورای پنجم به‌صورت زنده از‌طریق شبکه‌های اجتماعی پخش شده و تمام مصوبات، به‌صورت مکتوب، توسط ارگان‌های رسانه‌ای مدیریت شهری به سمع مردم شریف مشهد رسیده است. علاوه‌بر‌این، شورای پنجم، مصوبه‌ای با عنوان »بهبود پاسخ‌گویی و شفافیت در معاملات شهرداری» داشته تا بتواند گامی بزرگ در عرصه شفافیت در اقدامات مدیریت شهری بردارد. مضافا طرحی با عنوان »نظام جامع پاسخ‌گویی و پایش عملکرد شهرداری مشهد مقدس» در‌جریان است که کمک شایانی درزمینه تسریع و تسهیل امور شهرسازی به شهروندان خواهد بود. امید است با این طرح، فرایندها ساده شود. دیگر اقدام مهم، درخواست شهرداری مشهد از شهروندان و صاحب‌نظران، برای نقد و پیشنهاد درباره بودجه٩٧ مدیریت شهری مشهد بود. در‌این‌راستا زمستان گذشته، فایل بودجه‌٩٧ روی سایت شهرداری قرار گرفت که قطعا یکی از اقدامات شفافیت مدیریت شهری دوره جدید محسوب‌می‌شود.

   یکی دیگر از اقدامات مهم، اصلاح فرایندهای شهرسازی است که شورا و معاونت‌های دست‌اندرکار شهرداری درحال پیگیری و اجرای آن هستند. هدف از این اقدام، تکریم شهروندان و تسهیل امور است.در دوره جدید مدیریت شهری، دچار تنگنای شدید مالی هستیم. گذشت آن دوران باشکوه ساخت‌و‌ساز. سال‌های طلایی رونق صنعت ساختمان در ادوار ٨۵ و ٨۶ و٨٩ تا ٩١ دیگر وجود ندارد. با‌وجود تمام تلاش‌های دولت، به‌دلیل زیرساختی‌بودن اقدامات دولت، هنوز تا رونق اقتصادی در بخش خُرد اقتصاد، فاصله داریم. شهرداری در دوره جدید خود، باید با دید اداره «شعب ابی‌طالب»، شهر را مدیریت کند.

   دعا کنید بتوانیم از این آزمون سربلند بیرون بیاییم. شاید بعد از ما مدیرانی بیایند که شهر را با بدهی حداقلی و رونق اقتصادی و ساخت‌و‌ساز تحویل بگیرند.ابلاغ طرح جامع و تدوین طرح‌های تفصیلی با دقت و تلاش همه دست‌اندرکاران در شورا و شهرداری در‌حال انجام است.واقعی‌کردن بودجه، یکی دیگر از اقدامات ما در شورای پنجم است. در این راستا ،به‌دنبال واقعی‌کردن درآمدهای پایدار، جذب و جلب کمک‌های دولتی و کاهش هزینه‌ها بوده و هستیم. همچنین در‌حال تدوین برنامه عملیاتی١۴٠٠- ‌١٣٩٧هستیم که قطعا تا پایان شش‌ماهه اول سال ٩٧ به پایان خواهد رسید.ساختار سازمانی جدید شهرداری به تصویب رسیده است و تعداد مناطق شهرداری مشهد به عدد‌١٧ خواهد رسید.

   در نیمه دوم امسال، اقداماتی را درراستای مدیریت و کاهش هزینه‌ها به دلیل افزایش تعداد مناطق شهرداری اعمال خواهیم کرد.نکته آخر اینکه واضح است که لیست امید، پیروز انتخابات شوراها در سال‌٩۶ بود. این لیست، یک تفکر متفاوت از سه دوره گذشته شورای شهر مشهد از سال‌٨٢ به این سو را نمایندگی می‌کند. لذا طیف سیاسی دیگر، باید این مسئله را بپذیرد و به انتخاب مردم مشهد احترام بگذارد. اما ما در شورای پنجم با‌وجود پیروزی قاطع و یکدست لیست انتخاباتی‌مان، در هشت‌ماه گذشته، شهر را سیاست‌زده مدیریت نکردیم و به اسلاف خود احترام می‌گذاریم و قدردان زحماتشان هستیم. ما بنا نداشته‌ایم و نداریم طیف مقابل را از مدیریت شهری حذف کنیم و کارنامه‌مان نیز چنین نشان می‌دهد. ما در شورای پنجم با همه دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، تقنینی و‌... همکاری می‌کنیم؛ زیرا معتقدیم بر‌خلاف نیمه دوم دهه‌٨٠ و اوایل دهه‌٩٠، نمی‌توان برای اعتلای شهر و کشور قدمی برداشت، بدون اینکه همه جناح‌ها، سلیقه‌ها و تشکل‌ها پای کار بیایند.


   در پایان، از مردم و مجاوران آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا‌(ع) می‌خواهم برای نمایندگان خود در شورای اسلامی شهر مشهد مقدس دعا کنند تا از آزمون چهار‌ساله خود، پیروز بیرون بیایند.


    

   تعداد بازدید: 158
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 533    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,044,953
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد