• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 130
   کد: 150665
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» مطرح کرد؛

   رضایت مردم از عملکرد 8 ماهه مدیریت شهری / رونمایی از کارت هوشمند شهروندی در هفته جاری / 185 مصوبه؛ حاصل برگزاری 23 جلسه علنی شورای پنجم در 8 ماه

   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: مردم از عملکرد 8 ماهه شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد خصوصا در حوزه انتخاب شهردار رضایت دارند.
    رضایت مردم از عملکرد 8 ماهه مدیریت شهری / رونمایی از کارت هوشمند شهروندی در هفته جاری / 185 مصوبه؛ حاصل برگزاری 23 جلسه علنی شورای پنجم در 8 ماه

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» از سیمای خراسان رضوی که به مناسبت روز شوراها برگزار شد، اظهار کرد: حدود 8 ماه از آغاز به کار شورای پنجم شهر مشهد می‌گذرد. ما در شورای شهر سه وظیفه عمده داریم که یکی انتخاب شهردار است ما در این حوزه اقدام مطلوبی را انجام دادیم و شهرداری بومی، متخصص و دارای تجربه کار در مدیریت شهری را انتخاب کردیم.
   وی افزود: وظیفه دوم شوراها نیز وظیفه نظارتی و وظیفه سوم آن نیز وظیفه قانونگذاری در حوزه مدیریت شهری و شهرداری می‌باشد. مردم از عملکرد 8 ماهه شورای پنجم و شهرداری مشهد به ویژه انتخاب شهردار رضایت دارند اگرچه شاید نقایصی نیز وجود داشته باشد اما مجموعا شهرداری مشهد عملکرد مطلوبی را در این دوره داشته است.


   تعیین شهردار، نظارت و قانون‌گذاری؛ سه وظیفه اصلی شوراهای شهر


   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: شورای پنجم دارای 7 کمیسیون تخصصی و 3 کمیسیون ویژه است که این کمیسیون‌ها مرکز حضور مدیران شهری و اعضای شورا برای بررسی طرح‌ها و لوایح شهری است و از این طریق نظارت بر کار شهرداری نیز صورت می‌‎گیرد.
   حیدری ادامه داد: بودجه، دیگر ابزار شورای شهر برای نظارت بر شهرداری است که از این طریق کنترل بر فعالیت‌های شهرداری انجام می‌شود. در این حوزه فعالیت‌های خوبی در شورای پنجم صورت گرفته است که مهم‌ترین آن بررسی و تصویب بودجه 8 هزار میلیارد تومانی سال 97 شهرداری مشهد در اواخر سال گذشته بود.


   نظارت همگانی مردم شهرداری فراهم شد


   وی تصریح کرد: در حوزه تدوین قوانین نیز اقدامات خوبی بر اساس برنامه‌های وعده داده شده به مردم در انتخابات صورت گرفته است که یکی از آنها مصوبه بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری می‌باشد. این طرح نظارت همگانی بر شهرداری را میسر می‌سازد. 


   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوب در همین راستا، انتشار آلبوم بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری بود که نظرات و انتقادات و پیشنهادات نخبگان دریافت شد و در بررسی بودجه لحاظ گردید. به طور مثال با استفاده از همین نظرات، 300 میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از تخلفات ساختمانی شهرداری کاهش یافت.


   استفاده از نظرات نخبگان در تدوین و بررسی بودجه سال 97 شهرداری مشهد


   حیدری اذعان کرد: مصوبه ای برای کمک به سرمایه گذاران در شهر مشهد و همچنین برای حل مشکل سرمایه‌گذارانی که پروژه‌های آنها با مشکل مواجه شده است داشتیم تا با حل این مشکلات، تحرک اقتصادی به شهر بازگشته و به اشتغال کمک شایانی گردد.


   وی با اشاره به مشکل بحران آب، اظهار کرد: مقرر شده است از محل تبصره 3 حدود 803 کیلومتر خط انتقال فاضلاب در سال 97 در شهر مشهد توسط شرکت آب و فاضلاب اجرایی شود تا بتوانیم از پساب تولید شده نیز برای آبیاری فضای سبز شهر استفاده نماییم.


   تصویب طرح جامع فضاهای ورزش همگانی برای افزایش فضاهای ورزشی بانوان


   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس بیان کرد: بر اساس مصوبه ای دیگر، در حوزه آسیب‌دیدگان اجتماعی، مکانی را در اختیار ثمن‌های فعال این حوزه قرار می‌دهیم تا برای ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی از آن استفاده نمایند.


   حیدری گفت: طرح جامع فضاهای ورزش همگانی را مصوب نمودیم که در این مصوبه تمهیدات لازم برای توسعه فضاهای ورزشی بانوان نیز دیده شده است و شهرداری مکلف شده تا در همه پارک‌های سطح شهر فضای لازم برای ورزش بانوان را فراهم سازد تا دختران جامعه ما با رعایت شئونات، تحرک لازم را داشته باشند.


   آغاز عملیات اجرایی پیشخوان فردوسی طی چند روز آینده


   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با اشاره به اینکه ایجاد شرایط لازم برای تامین منابع پروژه‌های شهرداری از وظایف شوراهاست، اضافه کرد: پروژه‌هایی مانند قطار شهری که منابع سنگینی می‌طلبد که باید این منابع از طریق فاینانس و وراق مشارکت تامین گردد و تامین منابع از این طرق، نیازمند کار کارشناسی است لذا اجازه لازم به شهرداری داده شده است تا از همه این ظرفیت‌ها برای تامن منابع لازم برای پروژه‌هایش استفاده نماید. در گذشته بناهای خوبی برای حوزه حمل و نقل گذاشته شده است که ما تصمیم داریم با تاکین منابع، این پروژه‌ها را به نقطه مطلوبی برسانیم.


   حیدری ادامه داد: تهیه سند راهبردی باززنده سازی توس یکی از کارهای مهمی است که در شورای پنجم برای آن تصمیم گیری شده است. توس یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده فرهنگی و گردشگی مشهد است که اخیرا تفاهم‌نامه‌ای امضا شده است تا توس و آرامگاه فردوسی را به فضایی مناسب و در خور شان تبدیل نماییم. عملیات اجرایی این پروژه طی چند روز آینده آغاز خواهد شد. 


   افتتاح چند خیابان شعاعی اطراف حرم مطهر در سال 97


   وی اذعان کرد: شورای اسلامی شهر بر روی ایجاد تحرک در طرح اطراف حرم مطهر نیز تاکید فراوان دارد که در همین راستا، یکی از پروژه‌های آن محدوده یعنی خیابان دو سطحی آیت الله طبسی افتتاح شد. مصمم هستیم در سال 97 برخی دیگر از خیابان‌های شعاعی به حرم مطهر را افتتاح کنیم که اعتبارات لازم را برای این کار پیش‌بینی کرده‌ایم.


   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس بیان کرد: در حوزه پارکینگ که خلاء زیادی در این حوزه وجود دارد که برای رفع این مشکل، 4 پارکینگ زیر سطحی و رو سطحی با مشارکت بخش خصوصی احداث می‌شود .


   185 مصوبه در 23 جلسه علنی؛ ماحصل 8 ماه فعالیت شورای پنجم


   حیدری عنوان کرد: 185 مصوبه در 23 جلسه علنی، حاصل 8 ماه فعالیت شورای پنجم است. فراتر از استاندار پیش رفته‌ایم و در کنار کار نظارتی، مشکلات شهرداری را در حوزه قوانین رفع کرده‌ایم.


   وی در مورد اقدامات مدیریت شهری مشهد برای حمایت از کالای ایرانی نیز خاطرنشان کرد: در مهر ماه سال 96 طرحی را تعدادی از اعضا به صحن علنی پیشنهاد دادند که به عنوان یکی از افتخارات شورای پنجم تصویب شد. در این مصوبه شهرداری مشهد را ملزم کردیم تا همه کالاهای مورد نیازش را از کالاهای تولید داخل تهیه نماید و برای آن دسته از کالاها که تولید داخل نداشته و یا پارک‌های علم و فناوری امکان تولید ندارند، سپس با تایید کمیته‌ای از خارج تهیه نماید. 


   مصوبه خرید کالای ایرانی در شهرداری مشهد از مهرماه 96 اجرایی شد


   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس افزود: در این مصوبه بر خرید کالاهای بومی تولید داخل استان و شهر مشهد نیز تاکید شده ضمن اینکه در این جهت نظارت های لازم نیز صورت گرفته است. تبلیغات لازم نیز برای حمایت از کالاهای ایرانی همزمان با سال نو در همه نقاط شهر مشهد صورت گرفت.


   وی تصریح کرد: اعتقاد داریم که سیستم شهرداری باید بر اساس فرآیندهای اصلاح شده اداره شود. در همین راستا، در حال اصلاح فرآیندهای شهرداری هستیم تا پاسخگویی به شهروندان را سریعتر انجام دهیم. این طرح به صورت آزمایشی در یکی از مناطق آغاز شده و به 4 منطقه دیگر نیز تسری خواهد یافت. در این طرح با همه مراجعه‌کنندگان تماس گرفته خواهد شد و از آنها در مورد نحوه پاسخ‌دهی شهرداری سئوال خواهد شد.


   حیدری گفت: نظارت بر اجرای پروژه‌های شهردای توسط پیمانکاران ابتدا بر عهده شهرداری‌های مناطق بوده، سپس در کمیسیون ماده 24 نیز بعد از تحویل موقت به شهرداری، اسنادشان توسط این کمیسیون کنترل می‌شود. با این وجود هنوز در این موضوع نقص‌هایی داریم که آن را می‌پذیرم و باید در جهت رفعش اقدام کنیم.


   رونمایی از کارت هوشمند شهروندی در هفته جاری


   حیدری بیان کرد: ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای یک اصل قانونی است که باید مدیریت شود اما بر روی روش و شیوه اجرای آن نقدهای جدی وجود دارد. بر اساس فراخوان، مدل‌های دیگری از پارک‌های حاشیه‌ای در حال بررسی است تا در کنار مدیریت پارک‌های حاشیه‌ای، نارضایتی‌های مردم از الیت کاهش یابد. 


   رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس بیان کرد: این هفته کارت هوشمند شهروندی را رونمایی خواهیم کرد. مردم می‌توانند از این کارت‌های هوشمند شهروندی برای پرداخت بهای خدمات شهرداری مانند بهای بلیت اتوبوس و قطار شهری استفاده نمایند.


   وی افزود: در حوزه آلودگی هوا نیز اقداماتی انجام شده است که یکی از آنها افزایش سرانه فضای سبز شهر مشهد تا پایان سال جاری به 16 و نیم مترمربع و تا پایان سال 1400 به 18 متر می‌رسد که عدد قابل قبولی است. 


   حیدری بیان کرد: توسعه خطوط ریلی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی از دیگر اقدامات انجام شده است که با وارد شدن 200 دستگاه اتوبوس، عمر اتوبوس‌های مشهد به 6 سال کاهش یافت. با کاهش یک سال دیگر، عمر ناوگان به استاندار خود خواهد رسید. 

   تعداد بازدید: 130
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 390    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,044,810
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد