• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 105
   کد: 150599
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
   /یادداشت رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس/

   صدسالگی شهرداری

   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس یادداشتی تحت عنوان صد سالگی شهرداری نوشت.
   صدسالگی شهرداری

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، متن این یادداشت به شرح زیر است:

   چه خوشبخت و خوش‌احوال است این‌شهر که پیدایشش با مرقد یکی از برترین فرزندان عالم، حضرت امام رئوف (ع) ،مقارن بوده است. همان نگینی که این خاک نزدیک به ١٢ سده شمسی‌ است آن را عاشقانه درآغوش کشیده است و دست در دست ساکنانش همچنان افتخار خادمی و چنبری این خاتم درخشان را برسینه دارد.


   نگینی که همچنان بزرگ‌ترین نماد و سرمایه این شهر است و شناسنامه این وادی در امتداد تاریخ بوده است.


   مشهد چه آن روز که پهنه‌ای کوچک در سایه نام‌ شهرهای پررونق خراسان -در عصرهای نخستین اسلامی- یعنی توس، سناباد و نوغان قرار داشت و چه امروز که از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای خاورمیانه است، ایام پر‌فراز و نشیبی را طی کرده است. روزهایی را در خاطرات خویش جای‌داده است که هم ردِ سیلی اقوام مهاجم غارتگر و شلیک توپ‎های روسیه تزاری را بر رخسارش می‌توان یافت و هم جای دست نوازش عهد صفوی و شکوه پایتختی
   عهد افشاریه را.


   شهر مشهد در طول سده‌های متوالی در دست خوانین، حاکمان و کدخدایان متصل به پایتخت اداره می‌شد تا اینکه در سال‌های انتهایی سده پیشین، بنابر اقتضائاتِ آن‌برهه و تلاش مشروطه‌خواهان درجهت گام برداشتن به سوی توسعه نوین ایران، درسال ١٢٩٧ هجری شمسی صاحب جایگاه و محلی برای اداره خود شد، همان جایگاهی که نامش ابتدا «بلدیه» بود و در مکانی کوچک در حوالی کوچه گمرک منزل داشت و تنها به امور تنظیف، روشنایی و نگهداری از مجاری آب‌های سطح شهر می‌پرداخت و امروز نامش «شهرداری» است و در نقطه مرکزیِ شهر، میدان شهدا و در ساختمانی به رنگ روشنایی و امید استقرار یافته است، با وظایف، مأموریت‌ها و حوزه‌ اختیاراتی که شاید نام بردن و تجمیع مواردش کار آسانی نباشد.


   شهرداری مشهد صدساله شد. نهادی که این‌روزها مأموریت توسعه و آبادانی دومین کلان‌شهر کشور را عهده‌دار است. کلان‌شهری که مدت‌هاست جایگاه بین‌المللی یافته است و شکل نگاه به آن و مسائلش نیز باید در تراز جایگاه‌کنونی
   این شهر باشد.


   شهری که نه‌تنها ساکنانِ آن بلکه قلب میلیون‌ها واله هشتمین پیشوای شیعیان نیز بدان پیوند دارد و این موضوع، اهمیت نهاد مدیریت شهریِ این شهر را بیشاز پیش می‌کند.


   مشهدِ امروز، آبرو و آینه رشدیافتگی و اقتدار ایران است. شهری که رتبه دوم را در جذب گردشگر مذهبی در جهان دارد و سالانه میلیون‌ها نفر را از اقصی نقاط گستره‌زمین، با مذاهب، رنگ‌ها و نژادهای گوناگون میهمان فضای روحانی ولی‌نعمت خود و تاریخ و فرهنگ بااهمیت، درخشان و پرکشش مشهد، خراسان و توس می‌کند، لذا سردمداران کشور باتوجه و اعتنا به این ویژگی‌های خاص بایستی چارچوب برنامه‌ریزی‌های کلان خود، درباره این شهر را تنظیم کنند.


   مشهد امروز وارد فضا و روزگار تازه‌ای شده است. روزهایی را سپری می‌کند که مدیرانش شعار امید و شهرزندگی را برای چارچوب فعالیت و نقطه هدف خود برگزیده‌اند.

   سعی دارند دوباره نوا و زمزمه‌های گمشده درکوچه‌سار سالخورده شهر را زنده کنند و نشاط دوباره درشریان‌های شهر مجال  تنفس گیرد.


   مدیران شهر تلاشی جدی دارند که مشهد را به جایگاه حقیقی و تاریخی خویش بازگردانند و نام شهر را به نشان افتخارِ زائران و مجاورانش بدل سازند.


   باری، در یکصد‌سالگی نهاد شهرداری، با مردم درتعهد و ایستادگی برپای منافع و مصالح شهر تجدید پیمان می‌کنیم و باصدای بلند اعلام می‌داریم روشنی و فردای آباد و بانشاط این‌شهر را برای همه شهروندانش می‌خواهیم و در این راه از هیچ تلاشی روی‌گردان نخواهیم بود.
    

   تعداد بازدید: 105
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 594    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,045,014
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد