•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 111
    کد: 149866
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
    رئیس شورای شهر مشهد در سخنان آغازین بیست و دومین صحن علنی شورا:

    مدیران شهری «مدارا و سازش» در تعامل با مردم را مورد توجه قراردهند

    رئیس شورای شهر مشهد در سخنان آغازین بیست و دومین صحن علنی شورا گفت: مدیران شهری باید «مدارا و سازش» را در تعامل با مردم مورد توجه قرار دهند.
    مدیران شهری «مدارا و سازش» در تعامل با مردم را مورد توجه قراردهند
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری صبح امروز و در سخنان آغازین بیست و دومین صحن علنی شورا با اشاره به مناسبت های هفته جاری و تبریک بعثت پیامبر اکرم(ص) و اعیاد شعبانیه پیش رو، اظهارکرد: امیدواریم بتوانیم از این مناسبت های معنوی در ابعاد فردی و اجتماعی بهره لازم را ببریم.
     
    حیدری بعثت نبی اکرم(ص) را پایان‌بخش قرن‌ها جهالت، استثمار و اسارت ذهن ها دانست و گفت: «بعثت خاتم‌الانبیاء(ص)» یکی از مهمترین فراز های تاریخ اسلام محسوب می‌شود؛ اتفاقی است که بنا به فرموده پیامبر رحمت، اخلاق و اتمام مکارم اخلاقی پایه و مبنای وقوع آن است و لذا بعثت، نوید برنامه اخلاقی زیستن برای جامعه بشری محسوب می‌شود.
     
    وی با بیان اینکه سیره نبوی پیامبر عظیم‌الشان اسلام نیاز امروز جامعه بشری است، تصریح کرد: این سیره در بحث اخلاق و در بخش فردی، خانوادگی و اجتماعی سرشار از معارف ارزشمند است؛ بخش های زیادی از آن در حوزه ماموریت و مسئولیت شورا و شهرداری قابل بهره‌برداری بوده و به همگان توصیه می‌کنم که نسبت به آنها توجه و دقت بیشتری داشته باشند.
     
    حیدری «وفق و مدارا» را از دیگر محورهای سیره پیامبراکرم(ص) عنوان کرد که نیاز همگان بوده و آن را موضوعی دانست که همه ما باید در تعامل با مردم این موضوع توجه داشته باشیم.
     
    وی اشاره‌ای هم به احادیثی از پیامبر(ص) داشت که میفرمایند: «به مدارای با مردم مبعوث شدم» و یا «به سازش با مردم فرمان دارم، همچنان که به تبلیغ رسالت».
     
    رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه این مفهوم، نکته عمیقی در حوزه اخلاقی است، اظهارکرد: مقوله مدارا با مردم و ملاحظه شرایط ایشان در حوزه های تبلیغ، مدیریت و تعاملات مختلف با آحاد جامعه باید جدی گرفته شود. تغییر و اصلاح یک رفتار در جهت دگرگونی نگرش و ایجاد باور درونی، که ما نیازمند آن هستیم، با ابزار مدارا سازگارتر است.
     
    حیدری با تاکید بر اینکه تمامی مدیران شهری و شورای شهر باید «مدارا و سازش با مردم» را بعنوان رویکردی جدی و برگرفته از سیره نبوی(ص) تلقی نمایند، گفت: مادامی که بسیاری از تعاملات و ارتباطات با مردم را می‌توان در فضای گفتگو و مدارا بررسی کرد، ضرورتی ندارد که این موضوع را مراجع دیگر متصل کنیم که نیازمند استفاده از ابزارهای خاصی باشد؛ شرایط شهروندان و مردم را باید در تعاملات با شهرداری لحاظ کنیم.
     
    وی با بیان اینکه این رویکرد به معنای عدم لحاظ ضوابط و مقررات و چارچوب‌ها نیست، افزود: بواسطه حفظ این اصول باید بتوانیم شرایطی را پیدا کنیم که پاسخگوی مردم باشیم و نیازهای آنها را پاسخ دهیم و لذا این موضوع را بعنوان نکته‌ای بسیار مهم و برگرفته از ایام مبارک کنونی به تمامی مدیران شهری متذکر می‌شویم.
     
    حیدری با اشاره به اهمیت تقویت تعامل و ارتباط با مردم، تصریح کرد: وجوه عملیاتی سیره نبی‌مکرم اسلام(ص) باید تقویت شود و این مفهوم را در فضای مدیریتی دنبال کنیم.
     
    وی، پیامبراکرم(ص) را اسوه و الگویی در حوزه عفو و گذشت دانست و گفت: ایشان در زمینه چشم‌پوشی از خطای غیر و گذشت از حق خود در بعد فردی و اجتماعی بی نظیر است؛ در موضوع فتح مکه، 13 سال یاران پیامبر در این شهر تحت بدترین آزار و اذیت‌ها قرار گرفتند ولی وقتی پیامبر مکه را فتح می‌کنند، مشرکین انتظار داشتند که پیامبر برای نوع تقابل با رفتار آنها دست به انتقام جویی خواهد زد، در حالیکه پیامبر ایشان را آزاد اعلام می‌کند.
     
    حیدری با بیان اینکه علاوه بر «عفو و گذشت» در سیره مدیریتی پیامبر، حوزه «مشورت و شورا» نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، افزود: پیامبر(ص) به نحو احسن موضوعاتی که حکم قطعی خداوند در خصوص آنها وجود نداشت را با اصحاب به مشورت می‌گذاشتند؛ این موارد نکات برجسته‌ای از سیره نبوی هستند که همه ما باید از آنها بهره ببریم.
     
    وی در ادامه صحبت های خود ضمن بزرگداشت عطار، گفت: عطار نیشابوری بیشترین تاثیر را بر ادبیات عرفانی ما داشته و رد پای آثار، شیوه و اندیشه او در آثار بزرگان عرفان مشهود است؛ امیدواریم این افتخار بزرگ خراسانی‌ها را به مردم جهان معرفی کنیم.
     
    رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به فرارسیدن 29 فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی، اظهارکرد: بعد از پیروزی انقلاب، نداهایی برای تضعیف ارتش و حتی انحلال آن سرداده شد اما نگاه هوشمندانه امام راحل(ره) برای حفظ این ظرفیت نظامی کشور بسیار موثر واقع شد و بعد از آن در دفاع مقدس ارتش نقش‌آفرینی و حماسه آفرینی کرد.
     
    حیدری ضمن تریک این روز به لشکر 77 پیروز خراسان که در مشهدمقدس مستقر است، این لشکر را یکی از افتخارات استان و دوران دفاع مقدس دانست که موفق به شکستن حصر آبادان شده است.
     
    ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار از دیگر مناسبت هایی بود که حیدری در سخنان آغازین بیست و دومین جلسه علنی شورا به آن پرداخت و گفت: امام حسین(ع) پیشوای آزادگان جهان هستند و همه ما در ایستادگی و دفاع از حق، آرمان و آزادی‌خواهی افتخار تاسی از ایشان را داریم.
     
    حیدری ضمن تبریک این روز به تمامی پاسدارانعزیز و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهارکرد: نقش سپاه در دوران دفاع مقدس و امنیت کشور به ویژه امروز و در امنیت مرزها نقش بی بدیلی است و برای ایشان آرزوی توفیق داریم.
     
    وی اشاره‌ای هم به زادروز استاد محمدتقی شریعتی داشت و از وی بعنوان چهره متفکر دینی یاد کرد که با نگاهی نوگرایانه وارد عرصه تبلیغ دین شد و نقش بسزایی در جذب جوانان و دانشجویان با رویکرد نوگرایانه نسبت به مقوله دین داشت.
     
    حیدری با بیان اینکه استاد شریعتی، فرزند برومندی چون دکتر علی شریعتی را تربیت کرد، گفت: نقش ایشان در کانون نشر حقایق اسلامی و تاسیس آن که مرکزی برای بحث و گفتگوهای دینی در زمان خود بوده، نقش تاثیرگذاری داشته است.
     
    وی در پایان درگذشت مهدی خبازی، رئیس شورای شهر بجستان را تسلیت گفت و یاد و خاطره این چهره پرتلاش، فرهنگی، اندیشمند و فعال در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را گرامی داشت.
     
     
    تعداد بازدید: 111
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد