•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 99
    کد: 149585
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
    با اجرای مصوبه «بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری» محقق خواهد شد؛

    افزایش اعتماد و مشارکت عمومی شهروندان نسبت به مدیریت شهری

    با اجرای مصوبه «بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری»، اعتماد و مشارکت عمومی شهروندان افزایش می‌یابد و بهره‌وری منابع مالی و درآمدی نیز بهبود می‌یابد.
    افزایش اعتماد و مشارکت عمومی شهروندان نسبت به مدیریت شهری

    به گزارش پایگاه اطلاع‎‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به مصوبه اخیر شورا در خصوص بهبود پاسخگویی و شفافیت در معاملات شهرداری، اظهارکرد: یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در عرصه مدیریت شهری و احیاء و ارتقاء سطح اعتماد متقابل مردم و شورای شهر، بهره‌گیری از ابزارهای شفافیت است.


    وی با بیان اینکه این روش با کمترین هزینه می‌تواند علاوه‌بر ایجاد مزایای اقتصادی بالا و کاهش هزینه مبادله، موجب ارتقاء سطح اعتماد متقابل مردم و مدیریت شهری شود، افزود: ایجاد کنترل و نظارت عمومی بر فرآیندهای مدیریت شهری و عملکرد شورا نیز از دیگر مزایای کلیدی طرح حاضر است.


    گندمی خاطرنشان کرد: با توجه به حق شهروندان در دسترسی به اطلاعات طبق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و اینکه شهروندان حق اطلاع از علل انجام یک معامله در شهرداری و یا نحوه تعیین و میزان اعتبار مورد نیاز برای معاملات و پروژه‌ها را دارند، شهرداری مشهد موظف است نظام عملیاتی پاسخگویی خود را در راستای شفاف‌سازی مالی و معاملاتی تهیه و به شورای اسلامی شهر تقدیم نماید.


    وی در ادامه صحبت های خود افزود: از همین رو شهرداری مکلف است با توجه به ضرورت تأمین حقوق شهروندان جهت اطمینان و آگاهی از نحوه تخصیص و هزینه‌کرد منابع درآمدی شهرداری در امور و پروژه‌های مربوطه براساس اولویت‌ها و اهداف توسعه مطلوب شهری، همزمان با اتصال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پس از ابلاغ مصوبه، ظرف مدت حداکثر یک‌ماه نسبت به تهیه نظام‌نامه پاسخگویی، شفافیت اطلاعات و پیشگیری از فساد در معاملات شهرداری با همکاری کمیته شفافیت به شورای شهر ارسال نماید.


    در تهیه این نظام‌نامه اهداف مختلفی مدنظر است که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح آنها‌ گفت: یکی از این اهداف دسترسی آزاد و برخط به کلیه اطلاعات و داده های مربوط به فرآیند کامل معاملات اعم از علل توجیهی معاملات یا دلایل تعریف و اجرای پروژه‌ها، همچنین دسترسی آزاد و برخط به نحوه تعیین و میزان اعتبار مورد نیاز، چگونگی و جزئیات واگذاری و عقد قرارداد اطلاعات اجرایی و نظارت، صورت وضعیت‌ها و پرداخت‌هاست.


    گندمی انتشار اطلاعات کامل اسناد پیمان‌ها و قراردادهای مربوط پروژه‌های شهری اعم از کلیه ذی‌نفعان (مشاور، پیمانکار، ناظر و ...)، مدت، مبلغ و ... را از دیگر اهداف عنوان کرد و گفت: بواسطه این نظام‌نامه نحوه اعلام بروز فساد از سوی کلیه اشخاص و افراد بدون علنی شدن و افشای مشخصات افشاکننده، همزمان با حمایت های لازمه از وی تعریف و چگونگی سازوکارهای بهره‌مندی وی از مزیت‌ها و مشوق های مرتبط نیز تعیین می‌شود.


    وی اتخاذ تدابیر عدم تبعیض در دسترسی به اطلاعات مربوط به معاملات و همچنین معرفی اشخاصی که برخلاف قانون مانع انتشار آزاد اطلاعات و یا اجرایی شدن نظام‌نامه مذکور به شهروندان و نهادهای نظارتی قانونی شده‌اند را جزو دیگر اهداف مدنظر دانست. 

    تعداد بازدید: 99
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد