•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 121
    کد: 149544
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
    رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد مطرح کرد:

    در موضوع نام‌گذاری خیابان‌ها از سابقه ذهنی مردم دور نشویم

    رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت:در موضوع نام‌گذاری خیابان‌ها اصل را بر این قرار داده‌ایم که خیلی از سابقه ذهنی مردم در مورد معابر دور نشویم، زیرا شهروندان به آن عادت کرده‌اند.
    در موضوع نام‌گذاری خیابان‌ها از سابقه ذهنی مردم دور نشویم

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، احسان اصولی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در رابطه با اسامی معابر شهر عنوان کرد: بر اساس این بررسی‌ها مشخص شد در بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های مشهد، نام شخصیت‌های بزرگ و نامی و هویتی شهر و استان و حتی کشور دیده نمی‌شود که بر همین اساس جا دارد نام این عزیزان نیز به معابر شهرمان اضافه شود، از طرفی بسیاری از معابر مشهد نام تکراری دارند که باعث سردرگمی و زحمت مردم می‌شود، این در حالی است که خیابان‌هایی هم به مرور بازگشایی و به معابر شهر اضافه می‌شوند.


    وی با بیان اینکه نام‌گذاری معابر شهری، به نام مشاهیر بومی و کشوری، باعث تقویت هویت و همبستگی اجتماعی بین مردم می‌شود اضافه کرد: بدون اینکه بخواهیم به بخش هویتی شهر آسیب برسانیم و معابری را که مردم به آن عادت کرده‌اند تغییرنام دهیم، از مشاهیر شهری و استانی و کشوری در خیابان‌هایی که اسامی آن‌ها به دلیل تکراری بودن حذف یا خیابان‌هایی که به تدریج افتتاح می‌شوند به بهترین شکل استفاده می‌کنیم.


    عضو شورای اسلامی شهر مشهد به اهداف ساماندهی اسامی معابر شهر اشاره کرد و افزود: در مجموع دسترسی آسان به معابر شهری از اهدافی است که دنبال می‌کنیم، بر این اساس وقتی آدرس‌ها را کوتاه‌تر کنیم مردم راحت‌تر می‌توانند آدرس بدهند و در نتیجه تردد فیزیکی در خیابان‌ها کاهش پیدا می‌کند.


    اصولی ضمن اشاره به داشتن اسامی منحصربه‌فرد برای خیابان‌ها به عنوان یکی از اهداف ساماندهی اسامی معابر مشهد اظهار کرد: درنظر گرفتن هویت شهر از دیگر اهداف ما در ساماندهی اسامی معابر است، زیرا این موضوع باعث می‌شود مردم در کوچه و بازار و خیابان با دیدن اسامی مشاهیر شهر خود متوجه شوند که چه شخصیت‌های تاریخی و درخور اتکایی در حوزه‌های مختلف دینی، ادبی، تاریخی، فرهنگی و هنری داشته‌اند.


    اصلاح آیین‌نامه کمیته نام‌گذاری


    رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه قرار است اصلاحاتی در آیین‌نامه کمیته نام‌گذاری داشته باشیم و بر مبنای آن، نام‌گذاری‌ها در چند سطح تعریف شوند، عنوان کرد: در پایان سال ٩۶ به دلیل فشردگی کاری که به دلیل بررسی و تصویب بودجه داشتیم، این اصلاحات در کمیته نام‌گذاری در دستور کار قرار نگرفت، اما امیدواریم در جلسات ابتدایی امسال موضوع یادشده در کمیته نام‌گذاری بررسی و لایحه آن به شورا فرستاده شود تا در کمیسیون و صحن علنی، اصلاح این آیین‌نامه در دستور کار قرار گیرد، هرچند همکاران ما در معاونت فرهنگی اقدامات کارشناسی لازم را انجام داده‌اند.


    وی همچنین بیان کرد: وقتی لایحه در صحن تصویب شود، لازم‌الاجراست و معاونت فرهنگی باید آن را اجرا کند، در نتیجه امیدواریم پس از تصویب، به مرور شاهد پیاده‌سازی آن باشیم.


    اصولی افزود: با مرکز مفاخر دانشگاه فردوسی ارتباط گرفته‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم به ما کمک کنند تا بتوانیم مفاخر استان خراسان و مشهد را شناسایی و به نوبت از اسامی آن‌ها استفاده کنیم.
     

    تعداد بازدید: 121
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد