• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 146
   کد: 147429
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
   رییس شورای اسلامی شهر تهران در نشست با خبرنگاران مشهدی؛

   دولت‌ها باید بحث حاشیه‌نشینی در کلانشهرها را جدی بگیرند/ لزوم تهیه بسته‌های شفاف سرمایه‌گذاری برای کلانشهرهای کشور

   رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: دولت‌ها باید بحث حاشیه‌نشینی در کلانشهرها را جدی بگیرند.
   دولت‌ها باید بحث حاشیه‌نشینی در کلانشهرها را جدی بگیرند/ لزوم تهیه بسته‌های شفاف سرمایه‌گذاری برای کلانشهرهای کشور

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محسن هاشمی رفسنجانی در نشست خبری که در پایان برگزاری نخستین نشست هیات رییسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور برگزار شد؛ بیان کرد: این نخستین اجلاس هیات رییسه شوراهای اسلامی کلانشهرها است که بسیار خوب برنامه‌ریزی شده بود.

   وی افزود: با توجه به اینکه کارگروه‌های تخصصی شکل گرفته و مشکلات کلانشهرها تقریبا شبیه به هم است به راحتی توانستیم اولویت‌های مدنظر کارگروه‌ها را روی کاغذ بیاوریم و به صورت بیاینه‌های جداگانه‌ای در انتهای اجلاس عرضه کنیم که اولویت پیگیری‌های همه ما رو مشخص کرده است.

   رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: این اجلاس به اهداف خود رسید و امیدواریم براساس این بیانیه‌ها پیگیری‌های لازم انجام شود و در اجلاس بعدی که در شیراز برگزار خواهد شد بتوانیم نتیجه آن اعلام کنیم.

   هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سوال که خواسته‌های مدیریت شهری کلانشهرها از دولت چیست؛ گفت: در حال حاضر خواسته‌های مدیریت‌های شهری کلانشهرها در کارگروه‌های مختلف عنوان شده است.

   وی ادامه داد: به عنوان مثال در کارگروه حمل و نقل و ترافیک و آلودگی هوا به این نتیجه رسیدیم که در کشور قوانین خوبی تصویب شده اما متاسفانه این قوانین به خوبی اجرا نمی‌شود که اگر این مهم اتفاق بیافتد نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

   رییس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: همچنین در این راستا بندهایی از قوانین نیز به خوبی اجرا نشده است؛ به عنوان مثال در خصوص قانون هدفمندی یارانه‌ها در کارگروه حمل و نقل و ترافیک این نشست مشخص کردیم که کدام بند اگر درست اجرا می‌شد چه مقدار اعتبارات در اختیار کلانشهرها قرار گرفته بود و در حال حاضر در کلانشهرها مشکل حمل و نقل عمومی با افزایش نرخ سوخت نداشتیم و می‌توانستیم در این بخش کارایی مناسبی را داشته باشیم.

   هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: متاسفانه قانون هدفمندی یارانه‌ها تنها در بخش یارانه‌های مردم اجرا شده اما بخش‌های مرتبط با کمک به حمل و نقل عمومی و شهرداری‌ها اجرا نشده است.

   وی در ادامه به اجرا نشدن بندهایی از قانون مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد و افزود: در این قانون اعتبارات مناسبی را برای شهرداری‌ها باید اختصاص می‌دادند که این اجرایی نشده است.

   رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: با توجه به این موضوعات اولین نتیجه‌ای که اتخاذ شد این بود که از دولت خواستیم به قوانین دقیق و کامل عمل شود و در این راستا 9 بند ارایه شد.

   **** وجود زمینه مشترک برای ایجاد نسخه واحد حل حاشیه‌نشنی مشهد و تهران

   هاشمی رفسنجانی همچنین در ادامه به موضوع حاشیه‌نشینی در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: جذابیت کلانشهرها باعث افزایش مهاجرت به کلانشهرها می‌شود اما به دلیل اینکه زندگی در این شهرها گران است و قشری که مهاجرت می‌کنند نمی‌توانند در آن زندگی کنند بالاجبار این افراد در حاشیه شهرها و شهرهای اقماری کلانشهرها زندگی می‌کنند.

   وی تصریح کرد: با توجه به این روند؛ معضل حاشیه‌نشینی در کلانشهرهای تهران و مشهد شبیه هم است اما از نظر جمعیتی و نوع افراد و نوع اشتغالات تفاوت‌هایی دارد اما  می‌توان برای حل این معضل یک نسخه واحد برای تهران نوشت تا کلانشهر مشهد هم تا حدی از آن استفاده کند.

   رییس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: اما برای حل کامل این معضل لزوما کلانشهرها نمی‌توانند اقدامات ویژه‌ای انجام دهند و این دولت‌ها هستند که باید نسبت به موضوع حاشیه‌نشینی جدی‌تر عمل کنند.

   هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی‌ها به صورت شهرهای خوابگاهی در اطراف کلانشهرها شکل می‌گیرند؛ تصریح کرد: در صورتی که جمعیت این افراد افزایش پیدا کند و امکانات کافی نداشته باشند برای هرگونه خدمات به کلانشهر تردد می‎کنند.

   وی ادامه داد: با توجه به این اتفاق اولین نکته برای حل معضل حاشیه‌نشینی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی انبوه‌بر ریلی به سمت کلانشهرها است تا این افراد بتوانند به راحتی تردد کنند بدون اینکه هزینه زیادی را پرداخت کنند.

   رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در کنار آن دولت باید برخی از خدمات که شامل آموزش و پرورش؛ بهداشت و درمان؛ آب؛ برق؛ گاز و... را به این افراد ارایه کنند و همچنین اگر بتوان برای آنها کار پایدار  نیز ایجاد کرد نیز مناسب است.

   هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه آسیب‌های اجتماعی در حاشیه‌نشینی بالا است و باید به این مهم رسیدگی شود که در راستای آن توجه به اقدامات فرهنگی بسیار اهمیت دارد.

   وی با اشاره به اینکه دستیابی به این اتفاقات در حیطه وظیفه کلانشهرها نیست؛ اضافه کرد: این به

   آن معنا نیست که شهرداری‌ها در راستای تحقق این موارد کمک نکنند بلکه باید مهمانواز خوبی باشند اما این دولت‌ها هستد که باید بحث حاشیه‌نشینی را جدی بگیرند لذا از دولت آقای روحانی می‌خواهیم که توجه جدی به معضل حاشیه‌نشینی در دو کلانشهر مشهد و تهران داشته باشند.

   **نبود فضای رقابتی سالم برای سرمایه‌گذاران در کلانشهرها

   هاشمی رفسنجانی همچنین در خصوص افزایش سرمایه‌گذاری در شهرها گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل نبود بسته‌های شفاف برای سرمایه‌گذاران معضل کمبود سرمایه‌گذاری در شهرها به ویژه کلانشهرها وجود دارد.

   رییس شوراس اسلامی شهر تهران ادامه داد: همچنین فضای رقابتی سالمی نیز برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد که این معضلات باید برطرف شود.

   ****لزوم گسترش فرهنگ هوشمندسازی در کشور

   رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با تاکید بر تلاش برای تحقق هوشمندسازی شهرها عنوان کرد: در حال حاضر کشور ایران در بین کشورهای منطقه وضعیت مناسبی دارد و در حال حاضر بسیاری از فعالیت‌ها جمله بانکداری به صورت هوشمند انجام می‌شود.

   هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: در حال حاضر حوزه هوشمندسازی شروع خوبی در ایران دارد اما به اندازه دیگر کشورها شهروندان از آن استفاده نمی‌کنند لذا باید فرهنگ آن نیز گسترش پیدا کند./ پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

    

   تعداد بازدید: 146
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 510    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,044,930
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد