• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 196
   کد: 145247
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در بازدید از کمربند سبز مشهد:

   ارتفاعات جنوبی و کمربند سبز مشهد به قطب تفریحی و گردشگری تبدیل خواهد شد

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در بازدید از کمربند سبز مشهد گفت: ارتفاعات جنوبی و کمربند سبز مشهد به قطب تفریحی و گردشگری تبدیل خواهد شد.
   ارتفاعات جنوبی و کمربند سبز مشهد به قطب تفریحی و گردشگری تبدیل خواهد شد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، صبح امروز رئیس شورا و جمعی دیگر از مدیران شهری از ارتفاعات جنوبی و کمربند سبز مشهد بازدید و در جریان آخرین وضعیت آن قرار گرفتند.


   محمدرضا حیدری با بیان اینکه این بازدید میدانی در راستای نگرانی برخی از مردم و سازمان‌های مردم نهاد در ارتباط با تاثیر کمربند جنوبی مشهد بر فضای محیط زیست و تخریب آن صورت گرفت، اظهارکرد: در این بازدید ابعاد این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد شورای شهر مشهد طی مکاتبه‌ای از ریاست دانشگاه فردوسی درخواست نماید تا تیمی کاملا تخصصی و بین رشته‌ای روی این مقوله مطالعه کند و گزارشی را به شورای شهر و شهرداری ارائه نماید.


   وی با اشاره به اینکه با اتخاذ تدابیر مناسب می‌توان دغدغه های مردم در این زمینه را برطرف کرد، گفت: در قسمت جنوبی کمربند سبز مشهد که بزرگراهی در آن قسمت در حال ساخت است، امکان هیچگونه ساخت و سازی وجود ندارد چرا که درختکاری شده و مابقی فضاهای خالی در اولویت قرارگرفته و تا لبه بزرگراه درختکاری می‌شود.


   حیدری در ادامه افزود: طبق پیش بینی هایی که در این قسمت صورت گرفته، حوزه تفریحی و گردشگری مورد توجه جدی واقع شده که بیشتر رویکردی سنتی خواهد داشت و لذا اجازه ساخت سازه هایی که با طبیعت سازگار نباشند، داده نمی‌شود؛ در ضلع جنوبی هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.


   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ادامه صحبت های خود به ضلع شمالی کمربند سبز اشاره کرد و افزود: در این ضلع، این امکان وجود دارد که مشاور طرح تفصیلی از لبه بزرگراه تا هر عمقی که الان به وضعیت موجود شهر متصل می‌شود، بارگزاری فضای سبز، ورزشی و متناسب با آن انجام دهد؛ دوطرف بزرگراه به لحاظ هرنوع کاربری به جز کاربری فضای سبز ایزوله خواهد بود.


   حیدری خاطرنشان کرد: در راستای مطالعاتی که دانشگاه فردوسی انجام خواهد داد، سازوکار و راهکارهای دیگری که اساتید دانشگاه ارائه می‌دهند نیز مدنظر قرار خواهد گرفت؛ از همه سمن‌ها، صاحبنظران و مردم دعوت می‌کنم که از این کمربند سبز و مشاهده زحمات بسیاری که در این منطقه کشیده شده و 2400 هکتار درختکاری صورت گرفته بازدید نمایند و از فضای آن بهره ببرند.


   وی با اشاره به درنظر گرفتن ایستگاه های تصفیه فاضلاب و پمپاژ آنها به ارتفاعات و آبیاری درختان در ارتفاعات، گفت: بخشی از این ایستگاه ها اکنون در حال فعالیت هستند و طبق برنامه‌ریزی های صورت گرفته، گونه های مثمر متناسب فضای کوهستان همچون پسته، سنجد، عناب و توت در مساحت های 10 هکتاری کاشته خواهند شد تا مردم و شهروندان بتوانند از این محدوده ها در اوقات فراغت خود استفاده کنند.


   حیدری با بیان اینکه این محدوده به یک قطب و جاذبه گردشگری تبدیل خواهد شد، افزود: اراضی و زمین های این منطقه که در تملک اشخاص حقیقی هستند موظف به کشت و زرع بوده و حتی اجازه درختکاری ندارند و کاملا تحت کنترل هستند؛ در این خصوص توافقاتی در حال شکل گیری است تا این اراضی به مالکیت شهرداری درآید و در قبال آن شهرداری امکاناتی را در اختیار مالکان قراردهد.


   وی افزود: برخی از مالکین اگر تصمیم به انجام کاری را داشته باشند باید در راستای نظرات مشاور و طرح اقدام نمایند و مختار نیستند.


   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از اراضی این کمربند در اختیار نهادهای نظامی و انتظامی هستند که برخی از آنها دارای سند و برخی نیز فاقد سند است، گفت: از تمامی این نهادها تقاضا دارم تا در راستای منافع مردم و دفاع از محیط زیست، زمین های خود را در اختیار شهرداری قرار دهند تا شهرداری نسبت به ایجاد فضای سبز اقدام نماید.


   وی ضمن تشکر از پیگیری های شورای حفظ حقوق بیت المال، دادگستری استان خراسان رضوی و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در ریاست جمهوری که به جد بدنبال این موضوع هستند، تصریح کرد: تحقق واگذاری زمین، خدمت بزرگی به شهر مشهد است و انتظار داریم نهادهای انتظامی و نظامی در این زمینه پیش قدم شوند و در فضای تفاهمی و تعاملی بتوانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم.


   حیدری با خطاب قرار دادن شهروندان مشهدی، گفت: به مردم مشهد این نوید را می‌دهیم که در آینده‌ای نزدیک ظرفیت بزرگ گردشگری و فضای سبز در این ارتفاعات شکل خواهد گرفت.


   وی با اشاره نزدیک بودن هفته درختکاری اظهارکرد: از همه شهروندان دعوت می‌کنم که در این هفته، جنبش و نهضت باشکوه درختکاری را در مشهد و در این ارتفاعات ایجاد نمایند و همگی ما بتوانیم با کاشت درخت، خدمت ارزشمند و ماندگاری را نسبت به محیط زیست انجام دهیم؛ شهرداری و مجموعه مدیریت شهری نیز در این خصوص برنامه های ویژه‌ای اندیشیده است.
    

   تعداد بازدید: 196
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 527    بازدید کنندگان دیروز: 2164    کل بازدید ها : 4,044,947
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد