•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 102
    کد: 144319
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس:

    رویکردهای گذشته سبب فراموشی هنر در شهر شده است/ ابزار هنر، ابزاری تاثیرگذار در تحقق جامعه ایمن

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: رویکردهای گذشته سبب فراموشی هنر در شهر شده است.
     رویکردهای گذشته سبب فراموشی هنر در شهر شده است/ ابزار هنر، ابزاری تاثیرگذار در تحقق جامعه ایمن

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری، شامگاه پنجشنبه و در آیین «آغاز به کار و رونمایی از دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه- کاریکاتور و ادبی جامعه ایمن» که به همت مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد برگزار شده بود به تشریح رویکردهای حوزه جامعه ایمن پرداخت و در این خصوص اظهارکرد: طی دهه های اخیر سوالی توسط جامعه‌شناسان، روانشناسان و علمای تعلیم و تربیت پاسخ داده شد که آیا صرف ارائه شناخت و دانش و آگاهی به مردم منجر به تغییر رفتار می‌شود یا خیر؟

    حیدری افزود: اگر تنها آگاهی و شناخت را نسبت به مسائل مختلف به جامعه ارائه دهیم، نمی‌توان منتظر تغییر رفتار مطلوب باشیم؛ بعد شناختی و بعد آگاهی‌بخشی شرط لازم برای تحقق این تغییر محسوب می‌شود ولی کافی نیست.

    وی در ادامه با بیان اینکه راجع به مسائل زیادی شناخت و آگاهی داریم ولی خلاف آن عمل می‌کنیم، تصریح کرد: بعنوان مثال پیام های زیادی را در ارتباط با جامعه ایمن به شهروندان منتقل شده ولی کماکان تغییری در رفتار آنها اتفاقی نیافتاده است.

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: صرفاً ارائه پیام، دانش و آگاهی منجر به تغییر رفتار نخواهد شد و عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستن؛ طبق گفته دانشمندان، برای تغییر رفتار باید به تبیین نگرش ها توجه کنیم.

    حیدری با بیان اینکه برای نگرش، 3 بعد (بعد شناختی، بعد عاطفی و بعد آمادگی برای عمل) تعریف شده، گفت: برای هر تغییر رفتار باید تمامی این عوامل در کنار یکدیگر عمل کنند تا شاهد تغییر رفتار باشیم.

    وی در ادامه صحبت های خود به تشریح «بعد شناختی» پرداخت و گفت: از این مهم با عنوان، تکنولوژی فرهنگسازی یاد شده و به صورت جدی روی آن کار می‌شود؛ اکران تبلیغاتی در خصوص جامعه ایمن یکی از مصداق های توجه به بعد شناختی است.

    حیدری با اشاره به « بعدهای عاطفی و آمادگی برای عمل» که منجر به تغییر رفتار می‌شوند، گفت: هنر یکی از ابزاری هایی است که میتواند در این زمینه نقش بسزایی ایفا کند؛ درراستای ایجاد و یا عدم ایجاد تمایل برای انجام یک عمل، باید بعد عاطفی و ابزار هنر به کمک بیاید تا بعد عاطفی را ایجاد کند.

    وی افزود: عنصر هنر برای بعد «آمادگی برای عمل و حتی بعد شناختی» نیز تحت تاثیر است؛ برای تغییر نگرش و تغییر رفتار به این 3 جز نیاز داریم و از ابزار های بسیار مهم این اجزاء، مقوله هنر ( به معنای عام، شعر و ادبیات و کاریکاتور و ... ) است.

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس برگزاری چنین جشنواره ها و اقدامات فرهنگی و هنری را اقدامی کاملا عالمانه و تخصصی دانست و اظهارکرد: برای تغییر رفتار در حوزه های جامعه ایمن نیازمند عنصر قدرتمند هنر‌ هستیم.

    حیدری با بیان اینکه هنر در شهری مثل مشهد، از سبقه، پیشینه و جایگاه گرانقدری در ادب و هنر برخوردار است، گفت: متاسفانه این مهم در گذشته مورد فراموشی قرار گرفته و چنین رویکردی سبب کوچ هنرمندان مشهدی شده است.

    وی خاطرنشان کرد: بر مبنای آنچه که پیشتر به آن اشاره کردیم و گفتیم «ما متفاوتیم»، این تفاوت را در عرصه هنر و توجه به هنرمندان به طور جد در برنامه های خود جای خواهیم داد و به همت شما عزیزان تغییرات لازم در این حوزه را ایجاد می‌نماییم.

    حیدری در پایان تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک ابزار هنر، تغییر رفتار میان شهروندان ایجاد کرده و در نهایت به یک جامعه ایمن دست یابیم. 

    تعداد بازدید: 102
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد