•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 77
    کد: 144193
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
    نائب رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مشهد مقدس:

    سود ناچیز اقتصادی در عدم استفاده از سیستم های ضد زلزله موثر است

    نایب رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس روند پیچیده و سود ناچیز اقتصادی را به عنوان عوامل موثر بر عدم استفاده از سیستم های ضد زلزله در ایران دانست.
    سود ناچیز اقتصادی در عدم استفاده از سیستم های ضد زلزله موثر است

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، سید مسعود ریاضی در توضیح میزان سود حاصل در ساخت یک بنا در صورت استفاده از جداگرهای لرزه ای به منظور ایمن سازی ساختمان دربرابر زلزله گفت: سیستم جداگر لرزه ای 10 تا 20 درصد از هزینه های ساخت اسکلت ساختمان را کاهش می دهد که صرفه جویی حاصل شده در هزینه های اقتصادی درکنار افزایش ایمنی سازه رقم قابل توجهی است.

    وی ادامه داد: این محاسبات در ایران فقط شامل 20 درصد از هزینه های اسکلت نسبت به کل ساختمان است و در کشور ما بهای اسکلت ساختمان 30 درصد از بهای کلی است و با احتساب 20 درصد از 30 درصد فقط 6 درصد کل بهای ساختمان محسوب می شود.
    ریاضی تصریح کرد: با افزودن قیمت زمین پروژه به هزینه سرمایه گذاری، 6 درصد محاسبه شده سود حاصل از استفاده از فن آوری های نوین فقط 3 الی 4 درصد بر سرمایه گذاری تاثیر گذار است.

    نائب رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، ضمن اشاره به ناپایداری قیمت ها در مرحله فروش ساختمان ها، گفت: به دلیل ناپایداری قیمت ها در ایران، سود حاصله تا 3 درصد نیز کاهش می یابد لذا این رقم ناچیز و روند پیچیده کنترل، طراحی، تامین مصالح و عدم قطعیت ناشی از تجربه فن آوری نوین، سرمایه گذار دیگر رغبتی به استفاده از سیستم های نوین ایمنی در برابر زلزله را نداشته و به دنبال سرمایه گذاری در بخش های سودآورتر با مدت بازدهی سریع تر سرمایه هستند.

    وی تبلیغ، برندسازی و دست آوردهای فنی این سیستم در زمینه ایمنی را تنها راه ترویج استفاده آن در ایران دانست و افزود: تکیه بر مسائل اقتصادی استفاده از سیستم های ایمنی در برابر زلزله در ایران کار اشتباهی است.

    ریاضی مسائل اقتصادی که اغلب جامعه با آن دست به گریبان است را در عدم رعایت موارد ایمنی در ساخت و سازها موثر دانست و اظهار کرد: بسیاری از مردم اوضاع اقتصادی خوبی ندارند لذا سعی می کنند با کمترین هزینه ساختمان بسازند، اما در صورتی که آنها هم به رعایت مسائل ایمنی برای امنیت خانواده، همکاران و همشهریان خود ایمان داشته باشند به رعایت ایمنی در ساخت و سازها توجه می کنند.

    نائب رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر درباره نقش آفرینی نظام مهندسی بر وظایف مهندسان گفت: نظام مهندسی علاوه بر نظارت و آموزش مهندسان با هدف افزایش میزان مسئولیت پذیری و غبارزدایی از دانش آنها بایستی در مقوله آموزش کارفرمایان نیز ورود پیدا کند.

    وی تاکید کرد: برای بهتر شدن عملکرد در مباحث ایمنی ساختمان تغییر زاویه از سیستم های کنترلی، نظارت بر اعمال دیگران به سوی سیستم های آموزش محوری بسیار ضروری است.

    ریاضی قانون و پیگیری های قانونی و مسئولیت پذیری بعد از ساخت بنا را فقط متوجه مهندسان دانست و از آن به عنوان اجحاف درحق مهندسان یاد کرد و افزود: مطابق قانون مسئولیت های قانونی پس از ساخت بنا سالها متوجه مهندسان است و حتی در صورت فوت متوجه فرزندان آنهاست اما در کنار این قوانین سخت گیرانه هیچ مسئولیتی متوجه سازندگان که سود کنندگان اصلی هستند، نیست. 

    تعداد بازدید: 77
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد