•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 123
    کد: 142496
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
    یادداشت رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس:

    پژوهش ابزاری برای توسعه

    هر جامعه‌ای در جهان نوین بشری بزرگ‌ترین هدف خود را نیل به توسعه پایدار می‌داند و آن را هدف‌گذاری می‌کند، مسئله‌ای که اهمیت خود را در فضای رقابتی امروز کشورهای مختلف جهان بیش از پیش نشان می‌دهد و آن‌چنان که شاهد هستیم، رتبه‌بندی اقتدار، نفوذ، امنیت و رفاه ملل بر مبنای میزان توسعه‌یافتگی‌شان صورت می‌پذیرد. «نیل به توسعه» در صدر برنامه‌های هر کشور و جامعه‌‌ای است که رؤیای افزایش رفاه، آسایش و آرامش شهروندانش را در سر دارد.
    پژوهش ابزاری برای توسعه

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس محمدرضا حیدری در ادامه این یادداشت آورده است؛

    ابزارهای نیل به توسعه بسیار‌ند و هریک از جایگاهی معتبر و مهم برخوردار، اما به‌یقین هیچ مؤلفه‌ای نمی‌تواند جای پژوهش را بگیرد. وجود محدودیت‌های گوناگون و لزوم اولویت‌بندی نیازها و منابع کشور این اهمیت را پررنگ کرده است و پررنگ می‌کند.

    در نتیجه، طی نمودن مسیر توسعه در دنیای امروز، که گردش اطلاعاتی به بالاترین سطح سرعت و شدت خود رسیده است، بدون اتکا به پژوهش امکان‌پذیر نیست. از این روست که سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت در جهان مدرن به حساب می‌آید. علاوه‌بر این موارد، باید به موضوع استقلال ملی نیز توجه داشت. استقلال رکنی اساسی در اهداف و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است و بی‌شک تحقق آن بر پژوهش و تولید علم استوار می‌باشد. در نتیجه، پرداختن به مقوله پژوهش، علاوه‌بر گام برداشتن در مسیر توسعه، تحقق استقلال واقعی کشورمان را نیز باعث می‌شود.

    بدیهی است به رغم اینکه پژوهشگری فی‌نفسه شایسته تحسین است، توجه به پژوهش‌های کاربردی برای رفع نیازهای شهری، منطقه‌ای، ملی و فراملی در اولویت قرار دارد. چنین پژوهش‌هایی مضاف بر اینکه از تسلسل و تکرار تجربیات شکست‌خورده، هدررفت هزینه‌ها، اتلاف نیروی انسانی و امکانات جلوگیری می‌کنند، سایه نظم و نظارت قاعده‌مند را نیز به روندها می‌گسترانند، مسئله‌ای که درصورت تحقق، راه رسیدن به توسعه پایدار را سرعتی چشمگیر خواهد بخشید و تقویت اعتماد دوسویه میان مردم و مسئولان را در پی خواهد داشت.

    بجاست که به یاد داشته باشیم در روز پژوهش باید بر ترویج روح پژوهشگرانه تأکید کنیم. با به پرواز درآمدن روح پژوهش، سکون، رکود و خمودگی از جامعه و ارکانش رخت برخواهدبست. این مهم به مقصود خود نخواهد رسید مگر با تزریق روحیه کاوش به تمامی مفاصل پیکره و اندام جامعه‌مان.


    فرارسیدن روز پژوهش را به تمامی پژوهشگران و محققان ارزنده کشورمان تبریک می‌گویم و آرزومندم نهادها و سازمان‌های موجود در جامعه ضمن شناخت مشکلات و چالش‌های پیش پای پژوهشگری و تلاش برای رفع آن‌ها، تجلیل از مقام شامخ پژوهشگرانی که خود را وقف تحقق روزهای روشن فردا کرده‌اند را وظیفه خود بدانند.
    * رئیس شورای اسلامی شهر مشهد / محمدرضا حیدری* 

    تعداد بازدید: 123
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد