•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 202
    کد: 140844
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس:

    سهم درآمدهای پایدار شهرداری در سال 97 تا 40 درصد افزایش می یابد

    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بودجه 97 شهرداری مشهد به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر هدایت می‌شود.
    سهم درآمدهای پایدار شهرداری در سال 97 تا 40 درصد افزایش می یابد

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، بودجه ضرورتی است که محدودیت منابع آن را ایجاد کرده است. نخستین پیام هر سند بودجه این است که سازمان درصدد است تا منابع محدود خود را بین نیازهای نامحدود به شکلی مناسب توزیع نماید.

    از دیدگاه صاحبنظران بودجه برنامه‌ای مصوب در قالب اعداد و ارقام است که وسیله اجرای طرح‌ها و فعالیت‌های سازمان را در زمان تعیین شده فراهم می‌سازد.

    بنابراین در تعریف بودجه سه عنصر اصلی قابل تشخیص است: «برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که باید انجام شود، میزان هزینه‌هایی که برای انجام این برنامه‌ها و فعالیت‌ها مورد نیاز است و منابع درآمدی قابل شناسایی و وصول.»

    براساس ماده 23 آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها، مصوب تیرماه 1346 «بودجه شهرداری، عبارت است از یک برنامه جامع مالی که در آن کلیه خدمات و فعالیت‌ها و اقداماتی که باید در طی سال مالی انجام شود، همراه با برآورد منابع مخارج و درآمدهای لازم برای تامین هزینه آن‌ها پیش‌بینی می‌شود و پس از تصویب انجمن شهر قابل اجراست.»

    شهرداری‌ مشهد نیز در سال جاری، تدوین بودجه سال آینده را براساس شاخص‌های مدنظر شورای پنجم آغاز کرده است. ریاست کمیسیون تلفیق بودجه 97 بر عهده بتول گندمی، کارشناس ارشد مدیریت، عضو اصلی دوره اول و رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم می‌باشد.

    وی که مدیر‌کل امور ‌اجتماعی و انتخابات خراسان در دوره‌ اصلاحات، اولین عضو علی‌البدل دوره دوم شورای‌اسلامی شهر مشهد، عضو شورای آموزش وپرورش استان خراسان و مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی را در کارنامه خود دارد پاسخگوی سئوالات ما درباره مشخصات و ویژگی‌های بودجه در حال تدوین سال 97 شهرداری مشهد است.

    1.  سرکار خانم گندمی، اولویت‌های شورای پنجم برای تدوین بودجه سال 97 شهرداری مشهد مقدس چیست؟ تا چه میزان شعارهای لیست امید در این برنامه بودجه انعکاس خواهد یافت؟

    در قالب برنامه عملیاتی که شهرداری برای سال 97 در حال تدوین دارد یک راهبرد و استراتژی اساسی را به تصویب رسانده‌ایم. استراتژی ما، شهر هوشمند شهروندمدار و شهرداری پاسخگو، کارآمد و شفاف است و خواسته‌ایم برنامه عملیاتی شهرداری بر مبنای این استراتژی تدوین گردد. همچنین الزاماتی را مورد تاکید قرار داده‌ایم که قطعا بودجه سال 97 شهرداری مشهد برشی از این برنامه عملیاتی شهرداری خواهد بود. که هماهنگی و همراهی و سهم بودجه سال 97 از این برنامه عملیاتی باید به درستی دیده شود.

    هدف‌گذاری نشاط اجتماعی در بودجه‌های فرهنگی

    برای تدوین بودجه سال 97 شهرداری مشهد، یک بخش‌نامه کشوری داریم که هر ساله موضوعاتی در قالب این بخش‌نامه مورد تاکید قرار می‌گیرد. همچنین علاوه بر آن، دستورالعملی توسط شهردار محترم مشهد در این زمینه ابلاغ شده است. در تدوین بودجه 97 تاکید ما بر روی تحقق شعار اصلی شهرداری در این دوره، یعنی برنامه‌ریزی و هدفگذاری برای تحقق شهر هوشمند می‌باشد.

    ما تاکید داریم تحقق شهرداری شهروند مدار باید در دستور کار بودجه 97 شهرداری قرار گیرد. نشاط و شادابی جزو شعارهای اصلی لیست امید بود. که باید در تدوین بودجه نشانه‌های این شعار به‌ ویژه در حوزه فرهنگی به خوبی دیده شود و هدف‌گذاری اعتبارات حوزه فرهنگی با نشاط اجتماعی و شادابی جامعه همراه باشد.

    کاهش تصدی‌گری فرهنگی شهرداری مشهد در بودجه سال 97

    کاهش تصدی‌گری در حوزه فرهنگی و واگذاری فعالیت‌های معاونت فرهنگی به متولیان حوزه فرهنگی، هنری و ورزشی شهر در بودجه سال 97 شهرداری مشهد مورد تاکید می‌باشد که هم به تقویت بخش خصوصی کمک کرده و هم باید دامنه اینگونه فعالیت‌ها به همه شهروندان تسری یابد. تاکید داریم که این ظرفیت‌سازی باید توسط معاونت فرهنگی باید بودجه سال اینده انجام شود.

    یکی از موضوعات مورد تاکید در بودجه سال 97 شهرداری مشهد، داشتن شهری مولد می‌باشد، شهری که سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه‌گذاری در آن باشند تا این شهر در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی برسد.

    2.  در حوزه درآمدی چه پیش بینی‌هایی دارید. آیا این پیش بینی‌ها به گونه‌ای خواهد بود که با توجه به شرایط اقتصادی موجود شهر و شهرداری، تحقق پذیری آن به واقعیت نزدیک باشد؟

     ما تاکید داریم بودجه سال آینده شهرداری مشهد برنامه محور باشد. پس بودجه هر سال نمی‌تواند برای خود برنامه مجزایی از برنامه عملیاتی باشد. در راهبردهایی که مورد تاکید شورای شهر می‌باشد در حوزه درآمدی تاکید داریم رفتارهای شهرداری متکی بر قانون بوده و تلاش کند تا مجوزات لازم و اسناد بالادستی مورد نیاز را اخذ نماید.

    تاکید داریم تا طرح جامع و طرح‌های تفصیلی سریعتر تعیین تکلیف شوند. قول‌هایی داده شده است که تا پایان سال 96 این دو سند بالادستی شهر را که جزء آرزوهای چندین ساله بوده و برای تدوین برنامه راهبردی شهرداری نیاز است، نهایی گردد.

    با اجرایی شدن طرح‌های تفصیلی، پیش‌بینی درآمدها به واقعیت نزدیک می‌شود

    اگر طرح جامع و طرح‌های تفصیلی شهر مشهد ابلاغ، تصویب و اجرایی شود؛ پیش‌بینی درآمدمان در حوزه‌هایی نظیر سهم ساخت و ساز، پروانه، پایانکار، کمیسیون ماده 100 به واقعیت نزدیک خواهد بود.

    مشارکت شهروندان یکی از نکات مورد تاکید در لیست امید بوده است. مشارکت شهروندان در اجرای برنامه‌ها لازم است. قطعا تا شهروندان اجرای یک برنامه را نپذیرند اجرای آن برنامه با سختی و با هزینه زیاد صورت خواهد گرفت و بعد هم شهروندان تمایلی برای بهره‌مندی از آن امکان را نشان نخواهند داد. مشارکت شهروندان در همه ابعاد مد نظر ما است زیرا قطعا مشارکت مردم باعث کاهش هزینه‌های شهرداری خواهد شد. برای این مهم باید ساختارهای لازم را پیش‌بینی نماییم.

    3.  آیا در این برنامه بودجه، تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران نیز ایجاد شده است تا شاهد رونق اقتصاد و سرمایه‌گذاری در شهر مشهد باشیم؟

    یکی دیگر از شعارهای لیست امید آشتی دوباره سرمایه‌گذاران با شهر بود. شرایط سرمایه‌گذاری در شهر را باید قانون‌مند و آسان کنیم. تاکید داریم که در بودجه سهم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دیده شود و زمینه‌سازی حضور سرمایه‌گذاران را با اصلاح قوانین مربوطه در صورت لزوم امکان‌پذیر نماید. تلاش داریم تا سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از حوزه تجاری و اماکن اقامتی به حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، فرهنگی و گذران اوقات فراغت مجاوران و زائران تغییر یابد.

    4.  متاسفانه سالهاست که درآمدهای شهرداری‌ها متکی به درآمدهای ساختمانی که عمدتا ناپایدار هستند، می‌باشد. برای پایدارسازی درآمدهای شهرداری‌ها چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

    یکی از مباحث در مورد سهم درآمدهای پایدار می‌باشد. سهم درآمدهای پایدار از این حیث که چه میزان قابلیت وصول داشته مشخص نیست. ما باید سهم شهرداری از درآمدهای پایدار را افزایش دهیم و ظرفیت‌های لازم در شهرداری برای تحقق همین میزان از درآمدهای پایدار نیز به‌وجود آوریم.

    کدهای مختلف درآمدی که البته پایدار نیز هستند در شهرداری وجود دارد اما وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که از میزان تحقق بسیار کمی برخوردارند دلیل عمده عدم انگیزه و یا نبود سازکار مناسب برای تحقق آن کد درآمدی است که آن کد درآمدی بطور کامل محقق نشده است.

    افزایش درآمدهای پایدار شهرداری مشهد به 40 درصد در بودجه سال 97

    تاکید داریم سهم درآمدهای شهرداری مشهد از درآمدهای پایدار به حدود 40 درصد افزایش یابد که این رقم در حال حاضر حدود 30 درصد بود که پیشنهاد شهردار مشهد مقدس نیز 35 درصد است.

    در بحث نظام مالی و بودجه‌ای، نظام بودجه عملیاتی در شهرداری اجرا می‌شود اما شاید این بیشتر در قالب یک واژه ‌باشد زیرا در عمل این مهم محقق نمی‌شود. تاکید داریم شهرداری در این زمینه اصلاح نظام مالی انجام داده و به سمت یک بودجه‌ریزی واقعی عملیاتی پیش رود.

    5.  معمولا رسم بر این است هر ساله برای بودجه سال بعد، درصدی بر بودجه پیش‌بینی شده یا محقق شده هر حوزه در سال جاری اضافه می‌شود. آیا شما نیز همین روال را در پیش خواهید گرفت یا بودجه‌ریزی براساس نیازهای شهر خواهد بود؟ در حوزه نیروی انسانی چه سیاستی را دنبال خواهید کرد؟

    اولویت‌های شهر در حوزه‌های مختلف باید مشخص شود و سمت و سوی بودجه به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر هدایت شود. در این زمینه لازم است اعضای شورای اسلامی شهر در کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های نظارتی با یک کار کارشناسی مشترک با شهرداری این اولویت‌ها را احصا کنند تا بودجه به سمت اولویت‌ها و نیازها سوق داده شود.

    اصلاح نظام اداری شهرداری مشهد مقدس نیز یکی دیگر از موارد مدنظر شورای اسلامی شهر در بودجه سال 97 می‌باشد تا بهره‌وری در شهرداری افزایش یابد و استفاده بهینه‌ای از سرمایه انسانی صورت گیرد.

    در این زمینه یکی از اصلاحات مهم این می‌تواند باشد که ما بتوانیم یک تجمیع و تمرکز خوب در حوزه نیروی انسانی که در کل شهرداری و سازمان‌ها فعالیت می‌نمایند و یکسان‌سازی نحوه پرداخت حقوق و مزایای نیروها در مجموعه شهرداری ایجاد کنیم.

    تعداد بازدید: 202
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد