•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 66
    کد: 140201
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
    تاکید رییس شورای شهر مشهد بر توجه ویژه دولت؛

    سهم مشهد در بازسازی بافت‌های فرسوده بسیار اندک است

    رییس شورای شهر مشهد بر توجه ویژه دولت به سهم اندک مشهد در بازسازی بافت‌های فرسوده تاکید کرد.
    سهم مشهد در بازسازی بافت‌های فرسوده بسیار اندک است

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ابتدای هشتمین جلسه صحن علنی شورای شهر مشهد ضمن تسلیت جانباختن جانکاه و دردناک تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان در زلزله شب گذشته به تمامی مردم ایران و به ویژه استان های غربی، اظهارکرد: بی‌شک این واقعه تمام جامعه و کشور را سوگوار کرده است؛ شورای شهر مشهد ضمن تسلیت به بازماندگان، برای همه درگذشتگان این حادثه آرزوی غفران و رحمت الهی را مسئلت دارد.

     
    وی افزود: امیدواریم هرچه زودتر موضوع استقرار زلزله‌زدگان و بازسازی این مناطق توسط دولت محترم و با همراهی و همکاری همه مردم که در تمامی صحنه‌ها پیش قدم بوده‌اند، در دستورکار قرار گیرد. وی با بیان اینکه موضوع زلزله بعنوان حادثه‌ای طبیعی شمرده می‌شود و ایران نیز بر روی گسل های متعددی واقع شده است، تصریح کرد: زمین لرزه در تمامی کشورهای دنیا بعنوان یک تهدید جدی به شمار می‌آید اما سعی شده با کارهای مطالعاتی و اقداماتی که در حوزه فرهنگسازی و مقاوم سازی صورت گرفته، میزان تلفات خود را به حداقل کاهش دهند.
     
    حیدری با اشاره به اینکه ریزدانه بودن، عرض معابر کم و عدم مقاومت در مقابل زلزله بعنوان سه ویژگی بافت های فرسوده شناخته می‌شود، افزود: یکی از نقاط آسیب پذیر ما در حوزه زلزله بحث بافت های فرسوده شهری است؛ مشهد دارای 2 هزار و 200 هکتار بافت فرسوده بوده که بعنوان یک تهدید جدی برای این شهر به حساب می‌آید.
     
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: در راستای برنامه های توسعه سوم، چهارم، پنجم و ششم مقرر بوده در بازه های زمانی مشخص این بافت ها اصلاح شوند که متاسفانه اقدام شایسته‌ای در این خصوص صورت نگرفته است.
     
    حیدری افزود: سهم مشهد در بازسازی بافت های فرسوده بسیار اندک است و بازسازی هایی که صورت گرفته بیشتر در طرح های الگویی، خاص و ویژه بوده که نمونه آن را در مجد شاهد هستیم؛ در بافت فرسوده مجد بخشی از عملیات نوسازی بافت در قالب یک کار الگویی اجرایی شده است.
     
    وی با بیان اینکه به معنای عام قضیه در حوزه بافت فرسوده و نوسازی و بهسازی آن موفقیت چندانی را در شهر مشهد نداشته‌ایم و این امر تهدیدی جدی برای شهر شمرده‌ می‎شود، گفت: اگر زلزله های شدیدتر و با عمق کمتر رخ دهد، آسیب های جدی در مشهد خواهیم داشت و لذا کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورا و نیز کمیسیون سرمایه گذاری به طور خاص باید بر روی موضوع بافت فرسوده متمرکز شود.
     
    وی با اشاره به عزم جدی استاندار خراسان رضوی و سفر آتی ریاست جمهوری و وزیر محترم مسکن و شهرسازی به مشهدمقدس، گفت: تقاضا داریم همانطور که طی هفته های اخیر دولت در ارتباط با بازسازی بافت فرسوده شهر تهران توافقی را با شهرداری و وزارت مسکن مبنی بر در اولویت قرار گرفتن بازسازی 50 هزار واحد مسکونی در این شهر به امضاء رساند، مشهد نیز مورد توجه قرار گیرد.
     
    حیدری با بیان اینکه نسبت بافت فرسوده مشهد به تهران، نامطلوب‌تر است، گفت: تهران به علت داشتن سازمان نوسازی و اقداماتی که صورت گرفته تا حدودی در بحث بازسازی بافت فرسوده موفق بوده و مساحت آن به مراتب از مشهد کمتر است؛ از استاندار محترم خواهشمندیم در سفر پیش روی ریاست جمهوری به مشهد، برنامه و عزم دولت را در قالب مصوبه و تصمیم رئیس جمهور در این زمینه داشته باشیم.
     
    وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در فاز اول و با مساعدت دولت بتوانیم برای حداقل 20 هزار واحد مسکونی در حوزه بافت فرسوده از تسهیلات بانکی، تخفیفات و امکانات دولت برای بازسازی استفاده کنیم.
     
    حیدری با بیان اینکه عوامل متعددی در مقوم سازی بافت فرسوده شهری نقش دارند که مهمترین آن عنصر اقتصادی است، اظهارکرد: شهر همانند موجودی زنده است که نیازمند بازتولید و احیاست؛ در مناطق برخوردار معضلی تحت عنوان بافت فرسوده مشاهده نخواهید کرد و لذا متغیر اقتصادی و شرایط اقتصادی ساکنین بافت فرسوده نیازمند حمایت های دولت و شهرداری بوده تا سبب ایجاد تحرکی در شهر شود.
     
    وی خاطرنشان کرد: در شرایط موجود یکی از ابزارهای مناسب برای تحرک اقتصادی و رونق مسکن، بافت فرسوده است؛ اگر سیاستمداران ما در دوره های گذشته به اشتباه مسیر مسکن مهر را در خارج از حوزه های شهری تعریف نمی‌کردند و منابع سنگین مالی دولت به جای صرف شدن در این پروژه‌ها، به نوسازی بافت فرسوده شهرها اختصاص می‌یافت، شاید امروز مسکن های بسیار مقاومی در این بافت‌ها داشتیم و بخش زیادی از بافت های فرسوده با منابع سنگینی که دولت در مسکن مهر متمرکز ساخت، احیا می‌شدند.
     
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تصریح کرد: نقد جدی به این سیاست وارد است که مسکن مهر در نقاطی ساخته شده که فاقد زیرساخت های شهری اعم از حمل و نقل بوده و  بافت فرسوده نیز هیچ تغییری نکرده و لذا رویکرد دولت تدبیر و امید مبنی بر توجه به بافت های فرسوده و روش مداخله آن، نکته بسیار مهمی است.
     
    حیدری افزود: در موضوع بافت فرسوده رویکردهای متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها مداخله مستقیم است که تا به امروز در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و بافت آبکوه آنچنان که باید جوابگو نبوده و مثمرثمر واقع نشده است؛ مدلی که می‌تواند بافت فرسوده را احیا کند، مدل تدریجی و مشارکت خود مردم با حضور تسهیلگران است، این تسهیلگران می‌توانند نقش واسط میان شهرداری و مردم و دیگر دستگاه ها را ایفا کنند، املاک را تجمیع نمایند و بافت فرسوده به مرور زمان اصلاح شود.
     
    وی گفت: این مهم نیازمند مشوق هایی است که شهرداری و دولت در این زمینه آمادگی دارد.
     
    حیدری در ادامه به مناسبت های هفته جاری پرداخت و با اشاره به 23 آبان ماه، روز بیماران کلیوی و دیابت، گفت: میزان نسبت ها و آمارهای هر دو این بیماری‌ها در دنیا و جامعه ما بالاست؛ این موضوع بحرانی جدی شمرده می‌شود و همه بر موضوع پیشگیری و نقش آموزش در این حوزه تاکید دارند.
     
    وی همچنین اظهار امیدواری کرد تا حوزه فرهنگی شورا نیز با اطلاع‌رسانی های مناسب در جهت پیشگیری این موضوع کمک نماید.
     
    وی در ادامه با اشاره به روز کتاب و کتابخوانی، تصریح کرد: موضوع سرانه مطالعه یکی از دغدغه های همه چهره های فرهنگی کشور بوده و با بوجود اینکه داده های متقنی برای سرانه مطالعه ایرانیان وجود ندارد، طبق برآوردها، این سرانه پایین است؛ امیدواریم با تلاش و سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان این حوزه، به این جریان فرهنگی تاثیرگذار کمک کنیم.
     
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: 24 و 25 آبانماه مصادف با بزرگداشت دو شخصیت علمی و حوزوی کشور، مرحوم علامه طباطبایی و همچنین مرحوم علامه جعفری، است؛ هردو این بزرگواران جزو فلیسوفان و عارفان کشور بوده‌اند که آثار ماندگاری را از خود برجای گذاشته‌اند.
     
    حیدری با اشاره به 25 آبانماه و روز وقف، این عمل خیر را صدقه جاریه دانست که پیشینه‌ای به تاریخ اسلام در کشور دارد و گفت: وقف، عاملی تاثیرگذار در حفظ و تداوم جریانات فرهنگی، اعتقادی و حتی اقتصادی و بهداشتی و فرهنگی جامعه است؛ یکی از رویکردهایی که شهرداری مشهد باید در برنامه های کاری خود قرار دهد و شورا نیز با همکاری مرکز پژوهش‌ها در حال بررسی این موضوع است.
     
    وی افزود: با توجه به نقشی که شهرداری در حوزه فعالیت های عام‌المنفعه داراست، مشارکت مردم با محوریت وقف را در سطح شهر توسعه دهد و از این ظرفیت که تمامی حوزه ها از آن بهره می‌برند، ما نیز بتوانیم استفاده کنیم چرا که رویکرد و نگرش مردم در سال های اخیر به این سمت و سو رفته که حوزه وقف را گسترش دهند.
     
    حیدری با بیان اینکه وقف در زمینه ساخت مسجد، مدرسه و دیگر حوزه ها مهم تلقی می‌شود، گفت: رویکرد مردم در بحث های اجتماعی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و حرکت های عام المنفعه نیز گسترش پیدا کرده است و فرصت بسیار خوبی شمرده می‌شود تا شهرداری مشهد و شورای شهر نیز با تدوین آیین‌نامه‌ها و کارهای مدون و قابل اطمینان برای مردم، زائرین و در تعامل با شیعیان سایر کشورها از آن استفاده کند.
     
    وی در ادامه سخنان خود به ضمن تسلیت فرارسیدن دهه پایانی ماه صفر و سالروز رحلت نبی‌اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، تصریح کرد: مشهد مقدس همیشه در روزهای پایانی ماه صفر میزبان میلیونی زائران و شیفتگان حضرت رضا(ع) و پیامبر مکرم اسلام بوده است؛ امیدواریم با تلاش هایی که صورت گرفته هرسال بتوانیم در حوزه فرهنگ میزبانی و ارائه خدمات به زائران رو به جلو حرکت کنیم.
     
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با بیان اینکه معاونت فرهنگی شهرداری با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا همکاری خوبی را در زمینه خادمین افتخاری صورت گرفته است، گفت: طبق آخرین آمار 70 هزار نفر در این سامانه اعلام آمادگی کردند؛ آمار بسیار خوبی است و امیدواریم برای ساماندهی این جعیت نیز برای میزبانی از زائرین، تلاش های لازم را داشته باشیم.
     
    حیدری اشاره‌ای هم به فرارسیدن سالروز آزادسازی سوسنگرد در دفاع مقدس داشت و گفت: یکی از تلاش های رزمندگان در آغاز دفاع مقدس که به عنوان نقطه عطفی در روحیه ایشان به شمار می‌آید، موضوع "فتح سوسنگرد" بود؛ بعد از این فتح، تلاش های بسیاری برای بازپس‌گیری مناطق اشغال شده صورت گرفت و نقش نیروی هوایی ارتش و رزمندگان، نقشی بی بدیل بوده است.
    تعداد بازدید: 66
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد