•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 116
    کد: 139550
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
    یادداشت بتول گندمی به بهانه برپایی بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور؛

    رسانه،پلی میان مردم و مسئولان

    رسانه‌ها، مطبوعات و خبرگزاری‌ها و هفته‌نامه‌ها و همه و همه آئینه‌اند. چرا که به درستی اساتید و موسپیدان این حوزه گفته‌اند رسانه رساناست و انتقال‌دهنده فرهنگ‌ها و افکار است. تبیین گر و روشنگر است. رسانه پلی است میان مردم و مسئولین و وسیله‌ایست برای ارتباط مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت و مسئولان کشوری و لشکری به مردم که این امر، خود زمینه‌ساز توسعه و رشد و ارتقای فرهنگی و سیاسی خواهد شد. پس هر چه آیینه شفاف باشد، انعکاس شفاف‌تر و کم‌ابهام‌تری خواهد داشت.
    رسانه،پلی میان مردم و مسئولان

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، بتول گندمی در ادامه این یادداشت نوشت؛

    حال این شفافیت در کجاست و ما تا چه میزان می‌توانیم به انعکاس شفاف و بی‌واسطه و فیلتر امیدوار باشیم؟

    نقش رسانه‌ها در شرایطی که امروز در آن قرار داریم بیش از هر زمان دیگری مهم است. امروز در کشور و به تناسب آن در شهرهایمان، مسائل پیچیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گریبانگیر مسئولان و متولیان امور شده که جز با پای کار آمدن تمام نهادها اعم از دولتی و خصوصی و مردمی راهی برای حل آن نیست که طی این مسیر، با نقش‌آفرینی بلاشک رسانه قابل توجه و تامل است.

    ممکن است عده‌ای رفع مشکلات را صرفاً در گرو ید بیضای دولت بدانند و عده‌ای آن را در گشایش‌های نهادهای مختلف نظام. گرچه نهاد دولت تاثیرگذار است، اما پای کار آمدن مردم در جریان روند حل مشکلات, امری لازم و ضروریست که جز با فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش، حاصل نخواهد شد. از این زاویه است که اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ می‌توانند و باید برای جامعه آگاهی‌بخش، روشنگر و امیدآفرین باشند.

    کشور ما اکنون در شرایطی است که نیاز به تغییرات بنیادین در برخی حوزه‌ها برای حل مسائل خود دارد. اما این تغییرات بنیادین از چه طریقی حاصل می‌شود؟ مگر انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با آن عظمت جز با حرکت بر مدار فرهنگ و تاثیرگذاری بر نگرش مردم به پیش رفت؟ معمار کبیر انقلاب نه با زور و اسلحه، که با اعلامیه، نوشته، نوار سخنرانی‌ها توانست ژرف‌ترین باورها را در جامعه ایجاد و ریشه‌دار کند.

    اینک سوال این است که آیا باور به این که قدرت قلم و فرهنگ، قوی‌تر از زور و سلاح است نزد همه پذیرفته شده؟ اگر پذیرفته شده چرا کار رسانه‌ای را تا حد امکان در فضای متعلق به خود رسانه‌ای ها دنبال نمی‌کنیم؟ چرا بسیاری از حرفه‌ای‌ها در این بخش، از برخوردها و قضاوت‌ها و محدودیت‌هایی که خارج از فضای رسانه و ناخواسته بر آنان تحمیل می‌شود نالان‌اند؟

    جامعه با نقد زنده است، با نقد سازنده خود را می‌سازد و به پیش می‌راند. چرا که نه دولت و نه هیچ یک از ارکان نظام، به طور منطقی خود را مبرا از اشتباه نمی‌داند. ما نیز اشتباه می‌کنیم و نیاز به نقد و هدایت داریم. اما مرزی است میان نقد و هتاکی و از این زاویه مرزی است میان رسانه و رسانه‌نما.

    بکوشیم به این قبیل بهانه‌ها، دری بگشاییم و میدانی برای گفتگو و تعامل باز کنیم. باب تعامل اگر میان همه اعم از مخالف و موافق، منتقد و حامی باز شود، ظرفیتی ایجاد می‌شود که همگان از آن بهره خواهیم برد. این ظرفیت در دنیای امروز که عصر ارتباطات است در بستر رسانه و مطبوعات و خبرگزاری‌ها بیش از هر زمان دیگری مهیاست.

    تعداد بازدید: 116
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد