•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 107
    کد: 139545
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
    یادداشت مجتبی بهاروند رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص آلودگی هوا؛

    مُسکن‌های مقطعی دردی را دوا نمی‌کنند

    آلودگی هوای مشهد این روزها نفس شهروندانمان را تنگ کرده است، روزگاری نه‌چندان دور تونل سبز و باغات این شهر مقدس زبانزد خاص‌و‌عام بود اما دیدن هر روزه عبارت «هوا ناسالم است، وضعیت در شرایط هشدار» بر صفحه تابلوهای «وی‌ام‌اس» معابر شهر، زخمی کارا بر پیکره مدیریت شهری را به‌رخ می‌کشد.
    مُسکن‌های مقطعی دردی را دوا نمی‌کنند
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، مجتبی بهاروند در ادامه این یادداشت آورده است؛

    متأسفانه سرانه فضای سبز ما با رویکرد تغییر کاربری باغات در سال‌های گذشته به‌شدت کم شده است. این مهم به‌اضافه آلایندگی ناشی از افزایش وسایل نقلیه موتوری، شهری خاکستری را موجب شده است که آلودگی‌هایش سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.

    با وجود اینکه دیری از آغاز‌به‌کار دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد نگذشته است، اما رویکرد کلی این شورا نشانگر مخالفت با تغییر کاربری فضای سبز و باغات شهر مقدس مشهد و ساخت‌و‌ساز به هر قیمتی است؛ قیمتی گزاف به‌بهای نفس‌تنگی این روزهای مردم شهرمان. از‌سوی‌دیگر، در بازه فعالیت این شورا به‌یقین بهره‌مندی از هر نوع تکنولوژی مانند باروری ابرها که بتواند معضل کمبود آب و آلودگی هوا را کاهش دهد در قالب طرح‌های بلندمدت بررسی و پیگیری خواهدشد.

    با عملکرد مجموعه نظام و با ادامه شرایط موجود، آلودگی هوای کلان‌شهرها روز‌به‌روز بدتر می‌شود. از این‌رو، دولت باید از منافع کوتاه‌مدت خود در برخی موارد بگذرد. بهترین راهکار در این شرایط برای دولت صرف‌نظر کردن از تعرفه واردات خودروهای مناسب، به‌منظور نوسازی ناوگان عمومی، درنظر گرفتن یارانه برای حمل‌و‌نقل عمومی کشور و ایجاد محدودیت در تردد وسایل شخصی است. چاره‌ای جز این نداریم که حمل‌و‌نقل عمومی را در کشور گسترش دهیم و ناوگان عمومی را نوسازی کنیم. 

    البته نوسازی ناوگان به‌معنی استفاده از برخی اتوبوس‌ها و کامیون‌های سرهم‌بندی شده داخلی نیست که معمولا میزان آلایندگی آن‌ها از خودروهای قدیمی هم بیشتر است. بنابراین بهترین روش برای حل معضل آلودگی هوا این است که دولت اجازه دهد در طرحی بلندمدت برای نوسازی ناوگان، اتوبوس‌های استانداردی با میزان آلایندگی پایین از ‌شرکت‌های معتبر وارد کنیم. به‌هر‌روی، علاج واقعه را باید قبل از وقوع می‌کردیم اما امروز باید دست‌به‌دست هم دهیم تا این معضل جدی را حل کنیم و ایمان داشته باشیم که مُسکن‌های مقطعی، دردی را دوا نمی‌کنند. 

    ما اصرار داریم خودروهایی که در دنیا به‌لحاظ استانداردها از رده خارج شده‌اند را همچنان تولید کنیم و در خیابان‌ها راه بیندازیم؛ با این روند و با وجود اتوبوس‌های آلاینده، مشکلی حل نمی‌شود و روزهای هشدار و ناسالم ما سال‌به‌سال بیشتر خواهد شد. مشکل دیگری که مشهد را تهدید می‌کند، ورود ریزگردها به شهر است که این مسئله را دیگر باید قبل از آنکه مانند برخی نقاط کشور معضل جدی شهرمان شود با تعامل دولت‌های ترکمنستان و ایران و سایر اقدامات پیشگیرانه داخلی از هم‌اکنون کنترل و درمان کنیم.

     
    تعداد بازدید: 107
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد