•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 180
    کد: 138529
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
    در جلسه مشترک بین شورای شهر مشهد و شورای ولایتی بلخ افغانستان تاکید شد؛

    اشتراکات فرهنگی عامل افزایش ارتباطات کاری بین مشهد و بلخ است

    در جلسه مشترک بین شورای شهر مشهد و شورای ولایتی بلخ هردو طرف بر افزایش مناسبات کاری و تعامل به منظور انتقال تجارب تاکید کردند.
    اشتراکات فرهنگی عامل افزایش ارتباطات کاری بین مشهد و بلخ است

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، عصر امروز جلسه مشترک برخی از اعضای شورای شهر با شورای ولایتی بلخ کشور افغانستان با هدف تبادل تجربیات در محل تالار شهر مشهد برگزار شد.


    در این جلسه احسان اصولی‏، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا ضمن ابراز خرسندی از حضور اعضای شورای ولایتی بلخ، به ارائه توضیحاتی درباره قسمت های مختلف شورای شهر مشهد پرداخت.


    اصولی گفت: بی تردید مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران و پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، 
    می تواند پیوندها و ارتباطات خوبی را با پایگاه ها و جایگاه های علمی، تاریخی، فرهنگی جهان اسلام من جمله بلخ بعنوان یکی از تاریخی ترین و پر افتخار ترین ایالات سده های مختلف برقرار کند.

    رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر به نقش موثر اشتراکات فرهنگی بین دو کشور ایران و افغانستان اشاره کرد و افزود: مشهد و بلخ با داشتن اشتراک زبانی و فرهنگی در قالب خراسان بزرگ می تواند زمینه فعالیت های مشترک زیادی را فراهم کنند.


    وی ادامه داد: شورای پنجم اولویت ها و رویکرد های متفاوتی را در پیش گرفته است و ما نیز مامور هستیم در سیاست گذاری ها و تصمیمی گیری های خود این اولویت ها مد نظر قرار داده و لحاظ کنیم و فضای همکاری وتعاملات سازنده ای را با بلاد اسلامی، فرهنگی و تاریخی 
    من جمله ولایت بلخ برقرارکنیم ‌و امیدواریم دیدار امروز زمینه ساز اتفاقات سازنده آینده باشد. 

    رئیس کمیسیون فرهنگی شورا اظهار کرد: دیدارها و جلسات مشترک باعث فعال سازی دیپلماسی فرهنگی می شود که یکی از کارکردهای اثر گذار آن افزایش تعاملات فعالانه است .

    در ادامه جلسه شهناز رمارم عضو هیات رئیسه شورای شهر ضمن خوشامد گویی به اعضای شورای ولایتی بلخ گفت: نگاه ایرانی ها به همسایه شرقی نگاه دو کشور جدا ازیکدیگرنیست، بلکه هویت تاریخی مشترک دو کشور ایران و افغانستان پیوند دهنده کشورهاست .

    عضو هیات رئیسه شورای شهر اظهار کرد: جنگهای تحمیل شده و شرایط بوجود آمده برای دو کشور باعث شد ایران افتخار میزبانی بیش از یک میلیون افغانستانی را داشته باشد.

    وی ادامه داد: جنگ تحمیلی و شرایط اقتصادی بعد از آن باعث شد تا ایران نتواند آنطور که مایل است شرایط میزبانی را فراهم کند.

    رمارم اشاره ای نیز به محدودیت های موجود برای مباحث آموزشی دانش آموزان افغانستانی داشت و گفت: به دستور مقام معظم رهبری سعی شد تا موانع و محدودیت های ایجاد شده برای تحصیل دانش آموزان افغانستانی مرتفع شود .

    عضو هیات رئیسه شورای شهر وجود فرهنگ مشترک و حتی نسبت های نزدیک را عامل برقراری و توسعه روابط بیان کرد و گفت: این عامل امکان ایجاد همکاری جدی وسازماندهی شده را بیشتر کند.

    رمارم خواستار افزایش سطح ارتباطات و تبادل تجارب بین مشهد و ایالت بلخ شد و آن را عامل ارائه خدمات خوبی به جامعه اسلام و مسلمین عنوان کرد .

    در ادامه جلسه محمدحسین ودیعی رئیس کمیسیون ایثارگران شورای شهرنیز به توضیح درباره امور تخصصی کمیسیونهای شورای شهر پرداخت و پیشنهاد کرد تبادل تجربیات بین دو شورا از طریق کمیسیون های تخصصی ادامه پیدا کند.

    دراین جلسه رئیس شورای ولایتی ایالت بلخ افغانستان توضیحاتی را درباره نحوه برگزاری انتخابات و قوانین مربوط به انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان ارائه کرد و در جریان جلسه یکی از اعضای شورای ولایتی بلخ از اعضای شورای شهر برای حضور در کشور افغانستان و ایالت بلخ دعوت بعمل آورد .

    تعداد بازدید: 180
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد