•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 80
    کد: 137787
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در برنامه «صندلی داغ»:

    کودکی من به رنگ «سبز» بود

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در برنامه «صندلی داغ» که با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد برگزار شد، گفت: کودکی من بسیار شاد و خوب بوده و رنگ آن را سبز میدانم.
    کودکی من به رنگ «سبز» بود
     
     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری عصر امروز، در برنامه‌ای تحت عنوان «صندلی داغ» با حضور دو عضو دانش‌آموز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد شرکت کرد و به سوالات ایشان پاسخ داد.
     
    سوال و جواب رئیس شورا و دو دانش آموز خبرنگار به شرح ذیل است:
     
    کودکی شما چه رنگی است؟
    کودکی من بسیار شاد و خوب بوده است؛ رنگ آن سبز بود.
     
    شادترین فرد کودکی شما چه کسی بوده است؟
    پدر و مادرم
     
    عصبانی ترین چطور؟
    این شخص مربوط به دوران تحصیلی من است؛ معلم دوم دبستان.
     
    بازی های دوران کودکی شما چه بوده است؟
    بازی هایی هستند که در محلات و کوچه و خیابان برگزار می‌شد؛ هفت سنگ، محبوبیت زیادی را در آن دوران داشت.
     
     
     
    آخرین باری که به کودکان هدیه دادید چه زمانی بود؟
    روز گذشته جمعی از کودکان عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ساختمان تالار شهر مراجعه کردند و جلسه‌ای با ایشان داشتیم که در پایان به آنها هدیه هایی را دادیم.
     
    از کودکان گل فروش و روزنامه فروش سرچهارراه ها خرید می‌کنید؟
    به مسئولان مربوط در این حوزه توصیه شده تا افرادی که نسبت به فروش روزنامه و یا دیگر اقلام در سرچهارراه ها اقدام می‌کنند، بیش از 15 سال سن داشته باشند؛ کودکان زیر 15 سال باید در مدرسه و کنار خانواده حضور پیدا کنند و رعایت آن نیز تذکر داده شده است؛ در وهله اول اگر سن آنها کم باشد به آنها کمک خواهم کرد تا دیگر چنین کاری انجام ندهند اما در صورتیکه نوجوان باشند از ایشان خرید میکنم.
     
    آخرین مرتبه‌ای که برای خوشحال شدن یک کودک با وی بازی کرده‌اید، چه زمانی بوده است؟
    من نوه ندارم ولی در منزل پدری که به رحمت خدا رفته‌اند، با کودکان خردسال وابستگان شوخی و بازی کرده‌ام؛ تعداد آنها زیاد است و برای لحظاتی به واسطه بازی با آنها سرگرم بودم.
     
    خنده‌دار ترین و یا جالب‌ترین خاطره ای که از دوران کودکی به یاد دارید چه بوده است؟
    زمان کودکی ما شرایط با موقعیت کنونی شما متفاوت بود؛ اولا تعداد بچه های داخل منزل زیاد بود و میتوانستند از فرصت های پیش آمده استفاده کنند؛ ثانیا تعداد برادران و خواهران من زیاد بود که بخاطر همین خاطرات بسیاری پیش آمده است.
    من فرزند بزرگ خانواده بودم و از همین رو به نوعی بچه های دیگر تابع حرف من بودند و معمولا قهر و آشتی هایی داشتیم که باعث ثبت خاطراتی شده است.
     
    از عادت های کودکی تان کدامیک با شخصیت کنونی شما همراه شده است؟
    کار کردن، فعالیت کردن و مطالعه کردن؛ در دوران کودکی خیلی جدی درس میخواندم، به گونه‌ای که 6 سال ابتدایی را در سه سال با پایان رساندم.
     
    حال کودک درون شما خوب است؟
    بله
     
    خوشمزه ترین غذایی که در کودکی خوردید چه بوده است؟
    نوع غذا و الگوی مصرف غذا در گذشته با الان متفاوت بود؛ در زمان های عید و یا مناسبت های خاص برنج میخوردیم و بیشتر غذاهای مردم آبگوشت، اشکنه و غذایی هایی از این دست بود که دارای خاصیت غذایی بالا بود و رویکرد جمعی داشت.اگر غذا باب میل نبود مجبور بودی آن را بخوری و امکان نداشت که به مادر بگوییم فلان غذا را دوست نداریم.
     
    خوش به حال کودک امروز یا دیروز؟
    کودک امروز خیلی شرایط خوبی داشته و امکانات مناسبی در اختیارش قرار دارد؛ کودک گذشته خیلی به سختی بزرگ و تربیت می‌شدو امکاناتی کمی در اختیارش بود.
    زمان گذشته به عنوان یک کودک به دلیل زیاد بودن تعداد فرزندان، فرصت ها و امکانات به تناسب تعداد بین آنها تقسیم میگشت اما در شرایط کنونی کم بودن تعداد سبب چند برابر شدن سهم کودکان می‌شود.دنیای الان دنیایی پیشرفته و متفاوت است.
     
    به عیادت کودکان بستری در بیمارستان می‌روید؟
    بله آن ها هم مثل بقیه اعضای جامعه اگر دچار بیماری شوند وظیفه ماست که به عیادتشان برویم.
     
    آیا میدانید چند بیمارستان مخصوص کودکان در شهر مشهد وجود دارد؟
    یک بیمارستان تخصصی دکتر شیخ می‌باشد که مزین به نام پزشک معروف مشهدی است و بیمارستان دیگری به نام بیمارستان اکبر نیز اخیرا توسط دانشگاه علوم پزشکی افتتاح شده است.
     
    اگر دست شما بود اول از همه چه چیزی را از دنیای کودکان حذف می‌کردید؟
    نوع نگاه و رویکرد برخی از والدین نسبت به کودکان را حذف میکردم؛ از اینکه صبر و حوصله ندارند و در مقابل رفتار کودکان عصبانی می‌شوند.در بعضی مواقع شاهد این هستیم که پدر و مادر به کودکان خود بی توجهی میکنند، اگر روزی به پدر و مادر ها و مخصوصا والدین جوان آموزشی دهم، نگاه  آن ها را نسبت به کودک عوض خواهم کرد.
    مشق هایتانرا کامل می‌نوشتید؟
    بله؛ زمان گذشته مشق های زیادی داشتیم و زمان بسیاری را به این امر اختصاص میدادیم؛ در بحث نوشتن معلمان بسیار سختگیر بودند و آثار آن نیز در خوش خطی و صحیح نویسی کودکان گذشته مشهود است.
     
    چه اقداماتی برای آشنایی شهروندان با حقوق کودکان باید صورت گیرد؟
    در این زمینه باید از امکاناتی که در سطح شهرداری وجود دارد استفاده کنیم؛ تابلوهای تبلیغاتی و دیگر تجهیزات پیام هایی را با این مضمون ارائه دهند. در بخشی نیز باید مسئولین ذی ربط پای کار بیایند و مشارکت کنند؛ مخصوصا در زمینه هایی که حقوق کودکان بخاطر کار آسیب میبیند.در فرهنگسراهای شهرداری امکاناتی وجود دارد که در این حوزه قادر به فعالیت است و آموزش پرورش نقش بسزایی در این زمینه همراه با صداوسیما خواهد داشت.
     
    چگونه میتوان شادی را برای کودکان حاشیه شهر به ارمغان آورد؟
    باید برای کودکان این مناطق نیز مانند دیگر نقاط شهر امکاناتی مثل پارک و فضای سبز و بازی پیش بینی کنیم؛ کارهای خوبی قبلا صورت گرفته و ما نیز امیدواریم در این دوره فضاهای مناسبی ایجاد کنیم تا بتوانند از فضاهای شاد و مناسب تعبیه شده استفاده نمایند.
     
    شهر دوست دار کودک نیازمند بسترهای خاص خود است، آیا به این موضوع فکر کرده اید؟
    خوشبختانه فرهنگسرای کودک در پارک کوهسنگی فعالیت میکند که مختص کودکان و نوجوان بوده و امکانات و فضای بسیار مناسبی فراهم نموده است؛ فراهم کردن ظرفیت های متناسب با کودکان را مورد توجه قرار خواهیم داد.
     
    همینجا و از پشت همین میز به کودکان شهر چه قولی میدهید؟

    در ارتباط با فضاهایی که در حوزه تفریحی و فرهنگی شهر موجود است، بخشی از امکانات در اختیار شورا به طور خاص در اختیار کانون پرورش فکری کودکان قرار خواهد گرفت تا بتوانید از آنها استفاده کنید. 

    تعداد بازدید: 80
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد