•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 87
    کد: 137785
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    رییس شورای شهر مشهد در دیدار با رییس کل دادگستری خراسان رضوی؛

    برگزاری برنامه های فاخر فرهنگی نشاط شهر را به ارمغان می آورد

    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: در حوزه فرهنگی و اجتماعی می توانیم با حفظ دغدغه های عالمان دینی که خود نیز بر آن عقیده داریم، به سمتی برویم که برنامه های فاخر فرهنگی و هنری را با سلامت لازم برگزار کنیم.
    برگزاری برنامه های فاخر فرهنگی نشاط شهر را به ارمغان می آورد

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمدرضا حیدری در دیدار با رییس کل دادگستری استان با اشاره به رویکردهای فرهنگی و اجتماعی شورای پنجم، عنوان کرد: در برگزاری برنامه های فرهنگی دغدغه ها باید لحاظ شود تا اتفاقی نیفتد که شئونات دینی و مذهبی خدشه دار شود، همچنین باید  از سوء استفاده دیگرانی که از عدم برگزاری این مراسم بهره برداری میکنند جلوگیری کنیم.

     
    وی برگزاری برنامه های فاخر فرهنگی را برای نشاط و شادی شهر لازم دانست و گفت: مشهدالرضا(ع)  شهر گفتگو،  تعامل و مهربانی است و این مسائل جزو فرهنگی رضوی بوده و ما باید در این شهر برنامه های بسیار خوب فرهنگی هنری داشته باشیم.
     
    حیدری در ادامه خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه های فاخر فرهنگی هنری علاوه بر ایجاد شادی و نشاط، برخی از تعارض های شهری را کاهش داده و آرامش و نشاط را در ابعاد مختلف برای جامعه ایجاد میکند و خواهش ما از دادگستری این است که در این بعد در کنار ما باشد.
     
    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس کمیسیون فرهنگی شورا را ملزم به بررسی دغدغه های موجود در خصوص برگزاری برنامه های فرهنگی هنری دانست و تاکید کرد چارچوبی تعریف شود و مبنای کار  قرار بگیرد.
     
    حیدری اشاره ای نیز به مسائل و مشکلات موجود داشت و گفت: بحث حاشیه نشینی، آسیب های اجتماعی، بافت اطرف حرم،  مسائل کالبدی و ... مطرح است، همچنین بخشی از مسائل از مشکلات کلان کشور ناشی می شود که از آن جمله می توان به تامین منابع پایدار و منابع مالی شهرداری اشاره کرد.
     
    وی ادامه داد: 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت داریم که سررسید آن فرارسیده و روزانه چند 10 میلیون هزینه برای شهرداری دارد، اداره کردن شهر در یک فضای این چنینی آن هم شهر امام رضا(ع) نیاز به یک هم افزایی و تعامل و همراهی جدی دارد و تا کنون همت دوستان دادگستری، حوزه حفظ حقوق بیت المال در کمربند سبز و دیگر حوزه ها کاملا مشهود بوده و نشان دهنده عمق نگاه استراتژیک دوستان است.
     
    حیدری بیان کرد: در انتخاباتی که گذشت همه با نگرش مشارکت حداکثری به عنوان یک متغیر مهم در امنیت و اقتدار ملی با رویکردهایی که برگرفته از فرمایش حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بود حضور یافتند و این در حالی است که در فضای منطقه رویه های مردم سالاری وجود ندارد.
     
    وی گفت: انتخابات شورا به شکل با شکوهی و با همت تمامی دستگاه ها از جمله حوزه قضایی برای بحث امنیت و سلامت انتخابات برگزار شد و مردم آزادانه و آگاهانه رای خود را به صندوق انداختند.
     
    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اظهار کرد: در جریان 40 ساله انقلاب همه جریان های نظام بر آنچه که از صندوق رای بیرون می‌آید وفادار هستند و اگر اختلاف سلیقه ای هست این اختلاف در روش و شیوه ها بوده و در مبانی همه پایبند هستند.
     
    حیدری افزود: جمعی که امروز با رویکرد اصلاح طلبی در مشهد رای آورده همگی چهره های انقلابی و خانواده شاهد و ایثارگر هستند و بنای شورای پنجم این خواهد بود که در یک تعامل و هم افزایی با همه دوستان اقدامات خوبی را در سطح شهر برای حل مشکلات بردارد.
     
    وی تصریح کرد: تعامل نهادی در سطح مشهد را به عنوان یکی از رویکردهای مهم میدانیم در واقع باید با همه دستگاه ها و مجموعه های مختلف در تعامل باشیم؛ یکی از جایگاه های بسیار مهم و حساس حوزه قضایی است که نقش به سزایی در موفقیت های مدیریت شهری خواهد داشت.
     
    حیدری گفت: تکیه بر اصول قانونی و حفظ حقوق بیت المال از نکات محوری مورد نظر شورای پنجم است و برای اینکه در آنچه که تصویر میکنیم ملاحظات حقوقی و قانونی رعایت شود برای اولین بار کمسیون حقوقی را شکل داده‌ایم و هدف اصلی ما این است  که حتما در بعد لوایح و طرح ها در این کمیسیون ابتدا بحث های حقوقی مطرح شود.
     
    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: علاوه بر این در بعد اجرایی نیز قراردهایی که منعقد می شود  بار حقوقی دارد و باید همه جوانب آنها در کمیسیون حقوقی سنجیده شود و میزان خطا کاهش یابد تا در نتیجه آن اطمینان مردم و سرمایه گذاران در فضای شهری ایجاد شود.
     
    وی بیان کرد: سامانه ای آماده شده که تمام قراردادهای شهرداری در آن به مردم معرفی می شود تا شفاف سازی لازم صورت گیرد، همچنین بر بعد نظارتی به شدت تاکید داریم و در دیداری که با همکاران مرتبط با دستگاه های قضایی برگزار کردیم بر این مسئله تاکید شد که اول باید نظارت درونی را تقویت کنیم چرا که اگر کار خود را به درستی انجام دهیم نیازی به زحمت دیگر دستگاه های نظارتی نبوده و این به نفع خود
     
    شوراست. کمیته عالی نظارتی نیز با رویکرد صرفا نظارتی فعالیت خود را آغاز کرده اند و مراقبت های جدی نیز در حوزه اعمال می‌شود.
     
    حیدری همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قوه قضاییه و دکتر بهشتی که از افتخارات روحانیت تشیع و از بزرگان انقلاب هستند، بیان کرد: همه نهادهای حقوق بشری باید در مقابل اندیشه این شخصیت فرهیخته سرتعظیم فرودبیاورند.
     
     
    لزوم ایجاد هماهنگی بین دادگستری و شورای شهر
     
    در ادامه این جلسه سید محسن حسینی پویا رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اظهار کرد:  از دیدگاه های دادگستری نسبت به پیش بینی وقوع جرم و بحث حاشیه شهر کاملا مطلع هستیم و باید هماهنگی و همکاری بیشتری بین شهرداری و دادگستری برقرار شود تا حاشیه شهر از حالت کنونی نامناسب تر نشود.
     
    وی با اشاره به اینکه سالانه 25 میلیون زائر به مشهد سفر میکنند، ادامه داد:  یکی از مشکلات حاشیه شهر مشهد ناشی از مهاجر پذیر بودن این شهر است، در حال حاضر آسیب های اجتماعی نرخ بالایی را به خود اختصاص داده است و در نتیجه کنترل پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است و جلساتی با مسئولین در این زمینه برگزار خواهد شد.
     
    حسینی پویا ضمن اعلام آمادگی شورای شهر در حوزه پیشگیری از معضلات و آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: یکی از مباحثی که به صورت خاص می‌توان به آن وارد شد بحث جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه شهر است که اگر کنترل نشود به توسعه حاشیه شهر منجر خواهد شد.
     
    رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: در رابطه با بحث اجرای احکام و مدیریت حقوقی چندین مورد مطرح پیش آمده که دادگاه ها بودجه دادگستری را توقیف کرده‌اند؛ طبق قانون منع توقیف اموال شهرداری، احکام صادره علیه شهرداری باید در بودجه سال آتی آن دیده شود و از آن تامین شود و توقیف این بودجه مشکلی را به مشکلات شهرداری اضافه خواهد کرد.
     
    وی بر این اساس خواستار شکل گیری کارگروه ویژه بین شهرداری و دادگستری برای ایجاد خط ارتباطی مستقیمی در این زمینه شد و خاطرنشان کرد: در بسیاری از مسائل میتوان به کمک این خط ارتباطی مشکلات را حل و کنترل کرد.
     
    حسینی پویا همچنین اظهار کرد: مجتمع ویژه زمین و مسکن با نظر مساعد دادگستری راه اندازی شده که اگر تقویت و حفظ شود در زمینه حل بسیاری از موضوعات تخصصی این زمینه کمک کرده و مانع از بی قانونی ها خواهد شد.
     
    محمدحسین ودیعی، رییس کمیسیون ویژه ایثارگران نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین نهادهای موثر در کشور که در جهت ایفا و اجرای عدالت به عنوان اهداف اصلی نظام نقش داشته و در جهت امنیت و آسایش جامه تلاش می کند نهاد دادگستری است و شورا با این نهاد اهداف مشترک زیادی داشته و باید ارتباطات و تعاملات بسیاری بین دو نهاد وجود داشته باشد.
     
    شهناز رمارم، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این جلسه از دادگستری بابت نگاه این نهاد به حقوق زنان تشکر و خاطرنشان کرد: زنان بخشی از شهروندان شهر  و دارای حقوق مساوی هستند، لذا به دنبال ایفای حقوق مردم هستیم و در این حوزه معضلاتی هست که با همکاری طرفین برطرف می شود و امید داریم با همکاری و تعامل مردم گام های موثری در این زمینه برداریم.
     
    بتول گندمی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز که در این جلسه حضور داشت، اظهار کرد: دادگستری دستگاهی است که مراجعات مکرری از سوی مردم دارد و  مسائل و مشکلات پیش روی ان هر چه  کمتر شود رضایتمندی بیشتر مردم را در پی خواهد داشت.
     
    وی ادامه داد: ما در شورای شهر بر قانون گرایی و قانون مندی اصرار داریم تا حرکت های خلاف قانون صورت نگیرد و  مصوباتی نداشته باشیم که به لحاظ قانونی زاویه دار باشد.
     
    گندمی بر به کارگیری مدیران پاک دست و ایجاد فرآیندهای کنترل نظارت درونی در شهرداری تاکید کرد و گفت: باید به سمتی گام برداریم که اعتماد عمومی را گسترش دهیم و در نهایت همه تلاش ما این است که که به سمت عدالت حرکت کنیم و در این حوزه اگر احساس کنیم موردی مانع شده جلوگیری می کنیم.
    تعداد بازدید: 87
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد