•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 89
    کد: 137608
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
    یادداشت رییس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص کودکان کار؛

    رنج و زخم کودکان کار

    روزجهانی کودک که از راه می رسد درکنار انباشت آرزوهای سبز از برای فرداسازانِ ایران، خاطرم پر می شود از اندوه کودکانی که سرپناه سرما و گرمایشان آسمان است و زمین. کودکانی که نمودِ بیرونی شان را تنها درنوروز و تابستان می بینیم؛ وإلا درسایر روزهای از سال هم مخفیانه مهمان کوچه ها، چهارراه ها و میدان های شهر هستند.
    رنج و زخم کودکان کار

     روزجهانی کودک که از راه می رسد درکنار انباشت آرزوهای سبز از برای فرداسازانِ ایران، خاطرم پر می شود از اندوه کودکانی که سرپناه سرما و گرمایشان آسمان است و زمین.  کودکانی که نمودِ بیرونی شان را تنها درنوروز و تابستان می بینیم؛ وإلا درسایر روزهای از سال هم مخفیانه مهمان کوچه ها، چهارراه ها و میدان های شهر هستند. کودکان خیابانی و کار را می گویم که رشـد طـبـیـعی در عرصه اجتماعی، روانـی و حـتـی جـسـما‌نی آنها تحت الشعاع این روزهای شان قرارگرفته و می گیرد. نونهالانی که دنیای شرین کودکی را ازیاد برده اند و مدتهاست گام به دنیای خشونت آمیز و بی رحمی گذاشته اند که پایان راهش پیدا نیست.

     
    وجود کودک خیابانی و کار، پدیده مذموم و نکوهیده ای است که تبدیل به رنج و زخمی جهانی شده است. براساس آمارسازمان جهانیِ کار، سالانه 250 میلیون کودک 5 تا 14 ساله درجهان، ازکودکی خود محروم می شوند. آماری تکان دهنده که توجه شایسته ی نه تنها دولت ها که همه ی انسانهای دغدغه مند را می طلبد. بخصوص آنجا که بدانیم درهمین چندقدمی ما حدود بیش از 1500 کودک به همین شکل زندگی می کنند و رؤیاهای شان را در آمد و شد معبرهای آدمها گم کرده اند.  دردناک تر اینکه 5 درصد ازاین فرشتگانِ معصوم شهرمان را دختران تشکیل می دهند و به همین میزان درمیان آنها پدیده شوم اعتیاد نفوذ پیداکرده است. و هرچه قدر که پیش می رویم این زخم خود ریشه ی بسیاری رنج ها و زخم های چرکین دیگر می شود؛ آنچنان که خود این پدیده ریشه در معضلاتی چون فقر، طلاق های حقیقی و عاطفی، جنگ، خشونت های خانوادگی، کودک آزاری و غیره دارد.
     
    راهکارهای بسیاری ازسوی نهادهای ملی وبین المللی برای پاک کردن چهره زشت این پدیده پیشنهاد شده است؛ ازجمله ی مهم ترینِ آنها مضمون ماده 32 پیمان حقوقِ جهانیِ کودک است که دولتهارا موظف می سازد ازکودکان دربرابر کاری که رشد و سلامت آنان را تهدید می کند حمایت کنند و سن و شرایط کارکودکان را مشخص نمایند.
     
    درعرصه ملی و داخلی نیز قوانینی چون اصل 30 قانون اساسی، برخی مواد قانون کار جمهوری اسلامی، ماده 931 قانون مجازات اسلامی و غیره به شکل مستقیم یا غیرمستقیم از بهبود شرایط کودکانِ کار حمایت می کنند که آموزش همگانی اینگونه قوانین را می توان به عنوان اقدامی پیشگیرانه درنظر گرفت.
     
    درپایان باید خاطرنشان ساخت تمامی این راهکارهای موجود، اگرچه لازم است اما کافی نبوده و نیست و بایستی با پرهیز از هرگونه پنهان کاریِ بیجا و پاک کردن صورت مسأله با اینگونه پدیده ها برخورد نماییم که زخم های کم رنگ اما واقعی این روزهای شهر و جهان ما هستند. برای مبارزه حقیقی جهت پاک سازی دامان جامعه از ظهور و رشد چنین پدیده هایی باید به ریشه ی پیدایی آنها توجه داشت. و چاره اصلی آن را باید درچارچوب افزایش و ارتقاء سطح زندگی جامعه، ازبین بردن پدیده طلاق، خودداری جامعه جهانی از آغاز هرگونه جنگ و تنش و ... جستجو کرد.
     
    محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
    تعداد بازدید: 89
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد