•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 131
    کد: 133346
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
    سهیلی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا :

    تهاتر بدهی شهرداری به بانک ها با پروانه شناور مقرون به صرفه است

    سهیلی عضو شورای شهر گفت : بانک ها پروانه شناور را با تخفیف 18 درصد دریافت می کنند درحالی که شهروندان پروانه ها را با نرخ تخفیف 26 درصد دریافت می کنند که ارائه پروانه شناور به جای پول نقد مقرون به صرفه تر است .
    تهاتر بدهی شهرداری به بانک ها با پروانه شناور مقرون به صرفه است

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمد سهیلی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر جزئیات تصمیم شورا مبنی بر واگذاری پروانه های شناور در ازای پرداخت بدهی شهرداری به بانک ها را تشریح کرد.
    سهیلی با مطرح کردن سوال؛ اگر قرار بود پروانه شناور ندهیم چه باید می کردیم؟ توضیحات خود را آغاز کرد و اظهار داشت: شهرداری باید بدهی خود به بانک ها را با نرخ سود 23 درصد پرداخت می کرد.
    وی برای روشن شدن میزان ضرر و زیان شهرداری در ازای پرداخت بدهی با نرخ سود 23 درصد به یکی از مصوباتی که قرار بود در اواخر سال 95 در صحن علنی مطرح شود اشاره کرد و گفت : مصوبه ای که در آخر سال 95 فرصت رسیدگی به آن در صحن علنی ایجاد نشد و در سال 96 در صحن علنی مطرح و مورد تصویب قرار گرفت ضرری 40 میلیاردی به شهرداری وارد ساخت و نرخ بدهی مورد محاسبه برای این مصوبه در سال 95 درحدود 340 میلیارد تومان محاسبه شده بود و تاخیر بوجود آمده این بدهی را به 380 میلیارد تومان افزایش داد.
    رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، پرداخت بدهی شهرداری با نرخ سود بالا و متضرر ساختن شهر را ناشی از عدم تعیین تکلیف بدهی های شهرداری عنوان کرد و افزود : پروانه شناور با نرخ تخفیف 18درصد برای بانک ها تصویب شد درحالی که شهروندان مجوز پروانه ها را با نرخ تخفیف 26 درصد از شهرداری دریافت می کنند ، با مقایسه دو روش تسوبه بدهی با پول نقد و صدور پروانه شناور، متوجه می شوید که شیوه ارائه پروانه مقرون به صرفه تر است .
    سهیلی تهاتر زمین با بدهی شهرداری به بانک ها را دومین راه حل جایگزین پرداخت پول نقد عنوان کرد و تصریح کرد: شهرداری در واگذاری زمین با محدودیت هایی روبرو است کما اینکه تا جایی که امکانش برای شهرداری فراهم بوده است بدهی های خود را با زمین تهاتر کرده است .
    عضو شورا، رونق در ساخت ساز را از مزایای دیگر پروانه های شناور یاد کرد و خاطر نشان ساخت: پروانه شناور برای شهر سرمایه گذاری ایجاد می کند زیرا بانکهایی که پروانه شناور دریافت کرده اند برای نقد کردن طلب خود می بایست ساخت و ساز داشته باشند که این ساخت ساز بسته به نقاط مختلف شهر حداقل 4 برابر ارزش افزوده ایجاد کرده و بر اشتغال و رونق اقتصادی نیز موثر خواهد بود .
    سهیلی مزایای ذکر شده را باعث انتخاب این گزینه ها عنوان کرد و گفت: موارد یاد شده نقطه قوت تصمیمات شورا بوده است و بهترین راه حل های موجود، زیرا سایر راه حل ها عملی نبوده اند و راه حل های فعلی در مقایسه با سایر راه حل های پیشنهادی به مراتب برای شهر پر منفعت تر است.

     

    خانی

    تعداد بازدید: 131
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد