•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 126
    کد: 133061
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
    در یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی شورای شهر تصویب شد :

    افزایش50 تومانی بهای بلیت اتوبوس

    افزایش 50 تومانی بهای بلیط اتوبوس های درونشهری در یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی شورای شهر مشهدمقدس تصویب شد.
    افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد ، یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی شورا صبح امروز درمحل تالار شهر برگزار شد .
    درابتدای جلسه اخلاقی عضو شورای شهر با بیان حدیثی از امیر مومنان علی (ع) با مضمون فاصله بین حقیقت تا شایعه به اندازه 4 انگشت است ، بر انعکاس واقعیات توسط خبرنگارن و سختی کار و بار مسئولیتی که بر دوش آنهاست تاکید کرد و روز خبرنگار را به خبرنگاران حاضر در جلسه تبریک گفت؛ سرویها رئیس شورای شهر نیز ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار، روز خبرنگار را گرامی داشته و به همه اصحاب رسانه تبریک گفتند .
    سرویها اشاره ای نیز به سلفی نمایندگان مجلس با نماینده اتحادیه اروپا داشت و از آن به عنوان سلفی حقارت یاد کردو اظهار داشت : مردم به صورت گسترده در شبکه های مجازی نسبت به این عمل نمایندگان ناراحتی و شرم ملت را ابراز داشتند.
    در اولین دستورکار شورای شهر نخعی راد درباره کمبود بودجه شهرداری در طرح توسعه بافت فرسوده آبکوه توضیح داد: در سال 91 مطابق با مصوبه شورای شهر مقررشد شهرداری به ازای تملک بخشهای مورد نیاز در بافت فرسوده آبکوه به نمایندگی از مالکان هزینه ها را به استان قدس پرداخت کند و درهنگام صدور مجوزهای ساخت و ساز و دریافت پروانه، پرداخت ها به صورت تهاتر تسویه شود. در اجرای طرح کلیه بار اجرایی پروژه بر دوش شهرداری قرار گرفت ولذا شهرداری مشهد با کمبود بودجه مواجه شد لذا به منظور اجرای پروژه و پیشرفت کار از آستان قدس درخواست شد نسبت به دریافت سهم خود ازمالکان تخفیف دهد .
    اعضای شورای شهر به پیشنهاد کمیسیون امور اقتصادی رای داده و در این نظریه آزاد سازی عرصه های با کاربری فضای سبز و معابر عمومی در تصرف مردم هم برعهده شهرداری گذاشته شد .
    در دستور کار دوم،‌ فروش سهم الشرکه شهرداری به شریک مشارکت کننده در پروژه صدر مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.
    نخعی راد رئیس کمیسیون اقتصادی ، سهم شهرداری در این پروژه را 25 درصد اعلام کرد و شریک پروژه با پذیرش مبلغ کارشناسی شهرداری با شرط پرداخت 10درصد نقد و الباقی به صورت اقساط موافقت کرده است لذا مبلغ 300 میلیارد تومان با فرض اتمام ساخت پروژه و قابل بهره برداری بودن کلیه واحد های آن ملاک عمل دراجرای این مصوبه قرار گرفت .
    در بند دیگر لایحه شهرداری می بایست نسبت به تملک و تعریض معبر شمالی پروژه صدر اقدام نماید وچنانچه خریدار آمادگی تملک و تعریض معبر را دارد شهرداری می تواند هزینه آن را از ثمن معامله کسرو تعریض معبر تا شهریور 1397 را برعهده خریدار قرار دهد .
    شورای شهر مشهد با فروش سهم الشرکه شهرداری در پروژه صدر به پیوست موارد و تبصره های فوق موافقت کرد .
    موضوع دستور کار سوم ،ارائه تسهیلات و خدمات به ایثارگران بود و اعضای شورای شهر تصویب کردند: استفاده از تسهیلات در املاک ومستحدثات مشاعی با سهم مالکیت ایثارگر امکانپذیر است و درباره اراضی و مستحدثات قولنامه ای درحوزه های درآمدی 3و4و5 مشروط به گذشت دو سال از تاریخ خرید ملک و با تایید حقوقی شهرداری منطقه مربوطه، دریافت تسهیلات امکان پذیر خواهد بود و در صورت اعتراض متقاضی نظر کمیته نظارتی شورای شهر با حضور نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران قطعی و لازم الاجرا می باشد .
    اصلاحیه قرارداد پنجتن، چهارمین دستور کار جلسه امروز شورای شهر بود. این قرارداد فی مابین شهرداری و موسسه خیریه به منظور ساخت مجتمع های مسکونی برای افراد کم بضاعت منعقد شده است. موسسه خیریه مذکور با ساخت طبقه همکف برای خانواده هایی که دارای فرزندان معلول هستند ، فضای پارکینگ ساختمان را ازبین برده و پارکینگ را به جای دیگری منتقل نموده است لذا سهم شهرداری مطابق با تغییرات حاصله کم شده است .
    با توجه به اینکه ساختمان های ساخته شده به افراد کم بضاعت تعلق دارد و متصدی این امر هم موسسه خیریه است شورا شهر نیز با هدف بهبود فضای سرمایه گذاری ، رونق بخشی اقتصادی و تحقق اهداف کلان توسعه شهری با استفاده حداکثری از ظرفیت ها و منافع بخش خصوصی لایحه ذیل را تصویب کرد .
    در صورت موافقت کمیسیون امور اقتصادی مبنی بر تعدیل حقوق شهرداری به منظور توجیه پذیر شدن پروژه ها به لحاظ اقتصادی برای سرمایه گذاران در قالب هدیه در قسمت تغییرات مربوط به زیر بنای مندرج در پروانه ساختمانی تا وضعیت موجود پروژه ، سهم شهرداری 18 درصد و سهم نهایی سرمایه گذار 81 درصد تعیین می گردد ، سهم الشرکه های معین شده با محاسبه تاخیرات غیر مجاز تعیین شده است .
    اعضای شورای شهر دردستور کار پنجم مصوب کردند شهرداری مشهد اجازه دارد نسبت به صدور پروانه احداث بنای زایر سرای ارزان قیمت برای املاکی که در نقشه ممهور به شورای شهر معین شده است به صورت کمک و بدون دریافت وجه از سرمایه گذار اقدام نماید .

    یکی از دستور کارهای یکصد و هشتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر به بررسی نظریه شماره 1347 مورخ 05/05/96 کمیسیون برنامه،‌ بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 896 مورخ 02/05/96 کمیسیون امور حمل و نقل و ترافیک در خصوص لایحه شماره 21/68860 مورخ 13/04/96 در زمینه پرداخت مابه‌التفاوت کرایه دریافتی و بهای تمام شده به بخش خصوصی اتوبوسرانی در قالب یارانه برای سال 1396 اختصاص داشت.
    شهردار مشهد مقدس در این خصوص اظهار داشت: در سال جاری 184 میلیارد تومان از بودجه جاری یعنی معدل 20 درصد آن را به سازمان اتوبوسرانی یارانه پرداخت کرده‌ایم که اگر هر سال این رقم افزایش یابد درآمدهای پایدار شهرداری به خطر می‌افتد.
    سید صولت مرتضوی ادامه داد: رییس جمهور در اولین سفر خود به مشهد قول 200 دستگاه اتوبوس را برای این شهر داد که محقق نشد.
    وی افزود: وظیفه دولت است که 82 درصد از منابع لازم برای خرید اتوبوس را در شهرها پرداخت نماید در صورتی که این مهم صورت نمی‌گیرد. برای من هم افزایش بهای بلیت اتوبوس سخت است اما چاره‌ای جز تن دادن به این کار نداریم.
    محمد کمال سرویها، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در این مورد گفت: ما 50 تومان به بهای بلیت اتوبوس اضافه می‌کنیم تا مجبور نشویم 300 اتوبوس را از خدمت‌رسانی به مردم خارج نماییم.
    علی اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس نیز با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی یارانه پرداختی شهرداری به اتوبوسرانی به صفر نمی‌رسد، تصریح کرد: اگر از امروز بهای بلیت اتوبوس را 103 تومان افزایش دهیم باید همان یارانه 35 میلیارد تومانی سال قبل را بپردازیم.
    وی خاطرنشان ساخت: لذا پیشنهاد شهرداری افزایش 100 تومانی بهای بلیت اتوبوسرانی در بخش دولتی و سازمانی می‌باشد زیرا شهرداری دیگر توان پرداخت یارانه به اتوبوسرانی را ندارد.
    علی اصغر نخعی‌راد، عضو شورای اسلامی شهر مشهد قمدس ضمن مخالفت با پیشنهاد شهرداری، تصریح کرد: افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس در مشهد کافی است.
    حسن قدیری طرقی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر اما با ارائه پیشنهاد افزایش 100 توانی کرایه اتوبوس عنوان کرد: با اضافه کردن 50 تومان به کرایه، تنها 14 میلیارد تومان به درآمد شهرداری افزوده می‌شود که در این صورت هنوز باید در سال جاری 20 میلیارد تومان شهرداری به اتوبوسرانی یارانه پرداخت نماید.
    در مقابل محمد سهیلی، نایب رییس اول شورای اسلامی شهر که پیشنهاد افزایش 70 تومانی اتوبوس بخش خصوصی را داد، غلامرضا بصیری‌پور طی مخالفت با هرگونه افزایش بهای بلیت اتوبوسرانی، بیان داشت: یکی از مسوولیت‌های مستقیم شهرداری در مقابل مردم، ارائه خدمات حمل و نقل عمومی می‌باشد تا آلودگی هوا و ترافیک کاهش یابد لذا من با افزایش بلیت اتوبوس به خاطر اینکه بیشتر اقشار ضعیف از آن استفاده می‌کنند، مخالفم.
    در نهایت اعضا به افزایش 50 تومانی بهای بلیت اتوبوس‌های مشهد رای مثبت دادند.
    با تصویب این لایحه میزان کرایه دریافتی از مسافران اتوبوسرانی از ابتدای شهریورماه سال 96 برای بخش سازمانی مبلغ 350 تومان و برای بخش خصوصی نیز مبلغ 400 تومان تعیین گردید.
    همچنین به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد در خطوط بخش خصوصی اتوبوسرانی برای هر تراکنش در سال 96 علاوه بر کرایه دریافتی، به صورت میانگین مبلغ یک هزار و 494 ریال در سقف اعتبار دیده شده در بودجه مصوب همان سال و بر مبنای جداول پیوست به مهر شورای اسلامی شهر یارانه پرداخت نماید.
    در ادامه این مصوبه نیز شهرداری مشهد مقدس مکلف شده است وفق ضوابط از مسافران در قالب بلیت الکترونیکی و یا دریافت وجه نقدی با ارائه رسید معتبر کرایه اخذ نماید و همچنین نسبت به پیگیری دریافت یارانه حمل و نقل عمومی سهم دولت اقدام کرده و نتایج آن را هر سه ماه به شورای اسلامی شهر ارائه دهد.

    نظریه شماره 1331 مورخ 20/04/96 کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری و نظریه شماره 1993 مورخ 31/04/96 کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح ریزی شهری در خصوص لایحه شماره 60171/21 مورخ 29/03/96 در زمینه افزایش تعرفه خدمات دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان دولت نیز در ادامه این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
    با تصویب این لایحه مقرر شد به منظور به روز رسانی نرخ تعرفه دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان شهرسازی، تعرفه خدمات ارایه شده این دفاتر در سال 96 با احتساب 10 درصد افزایش نسبت به تعرفه قبلی تعیین گردید.

    تعداد بازدید: 126
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد