مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 228
    کد: 126761
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
    در نخستین کارگروه تخصصی اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال شورای شهر مطرح شد :

    بررسی طرح الگوی توانمند سازی زنان خانه دار

    مطابق با مصوبه شورای شهر بازارهای شهرما ، روز بازارها، شب بازارها و بازارهای سیار باید کالاهای ایرانی را عرضه نمایند.
    بررسی طرح الگوی توانمند سازی زنان خانه دار

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ، نخستین کارگروه اشتغال با محوریت بررسی طرح الگوی توانمند سازی زنان خانه دار در محل شورای اسلامی شهر مشهد برگزارشد .

    این کارگروه با حمایت و هماهنگی علمی مرکز پژوهش های شورای شهر مشهد و بهره مندی از پژوهشگران دانشگاه فردوسی آغاز به کار کرد .
    در نخستین جلسه غفوری شعر باف عضو شورا هدف از اجرای این پژوهش را ، ارائه الگوی در صورت ورود شهرداری به زمینه ایجاد اشتغال و نیز ایجاد تناسب بین الگوی پیشنهادی و وظایف شهرداری و نیز عدم ایجاد موازی کاری با سایر ارگانها است .
    اعظمی رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر با اشاره به نامیدن سال 96 بعنوان سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال و منویات مقام معظم رهبری به منظور اولویت دهی به این هدف و نیز دغدغه مندی شورای شهر درخصوص اشتغال را بعنوان دلایل ایجاد کارگروه تخصصی بیان کرد.
    در ابتدای جلسه کارآفرینان ، پژوهشگران دانشگاهی فعال در این عرصه ، نمایندگان سازمان فرهنگی شهرداری ،نماینده سازمان میادین و  رئیس ناحیه 3 شهرداری منطقه 2 که اقداماتی را در زمینه اشتغال حاشیه شهرانجام داده بودند به بیان اقدامات خود پرداختند.
    در ادامه سخدری تهیه کننده طرح توانمند سازی زنان خانه دار به تعریف فرصت و فرآیند کارآفرینی پرداخت و ادامه داد : در این تحقیق 20 ملاحضه کلیدی مورد بررسی قرار گرفته است که مهمترین آنهاعدم وجود الگوی جهان شمول برای توانمند سازی است . وی مشارکت کلیه ذینفعان اعم از ارگانها و سازمانها و نهادها دولتی و خصوصی و دوری از جزیره ای اندیشیدن را یکی از ملاحظات کلیدی معرفی کرد .
    وی وجود شرکت های پشتیبان را عامل چابک سازی فرآیند تولید دانست و خاطر نشان ساخت : واگذاری برخی از مراحل اجرایی کار به شرکتهای زنجیره ای،  الگویی است که در بسیاری از کشورها درحال انجام است .
    سخدری حرکت کسب و کارهای کوچک زیر مجموعه برندهای بزرگ و ایجاد بازارچه های فروش را به عنوان یکی دیگر از20 مورد  ملاحظات کلیدی بیان کرد .
    به گفته وی هر شغل 13 میلیون تومان بودجه برای راه اندازی نیاز دارد .
    سخدری مراجعان جهت ایجاد شغل را به سه دسته تقسیم کرد : دسته اول افرادی هستند که نمی توانند کسب وکاری را انجام دهند ، دسته دوم افرادی هستند که توانایی انجام کار دارند اما توانایی ایجاد برنامه کاری را ندارند و دسته سوم نیز افرادی هستند که هم توانایی انجام کار و ایجاد و اجرای برنامه را دارند .
    در ادامه جلسه انتظاری بعنوان کارآفرین جوان وخوش آتیه  به ارائه توضیحاتی در خصوص طرح ارتش مهر بانو پرداخت و از مشکلات پیش روی کارآفرینان سخن گفت .
    وی آموزش مجازی را باعث کاهش هزینه های کارآفرینان معرفی کرد و از شهرداری درخواست کرد تا  طرح کارگاه محله را  اجرا کنند چرا که 20 درصد از کارهای خانگی در این کارگاه محله ها انجام می شوند و 80 درصد باقی مانده توسط شهروندان و درمنازل.
    انتظام رئیس ناحیه سه شهرداری منطقه 2 ، معاونت فرهنگی و اجتماعی را دخیل در امرمسائل اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد : یکی از مسائل اجتماعی همین مسئله اشتغال زایی است که ما در محله ای در منطقه 2 که محل تجمع معتادان بود طرح اشتغالزایی را مبتنی بر عملکرد شورای محلات اجرا کردیم که نتیجه این تلاش ها تاسیس خانه کارآفرینی کوثر رسول (ص) بود .
    انتظام ادامه داد : در این طرح با فراخوان شهرداری 170 زن سرپرست خانوار شناسایی شدند .  و هم اکنون 8 خانه کارآفرینی درمنطقه فعال است و برای عرضه محصولات تولیدی آنها 3 پارک شهرداری منطقه 2 مشارکت می کنند .
    غفوری عضو شورا ایجاد هماهنگی بین تولید کنندگان، دست فروش ها و سازمان میادین را خواستار شد و تصریح کرد : مطابق با مصوبه شورای شهر بازارهای شهرما ، روز بازارها، شب بازارها و بازارهای سیار میباست کالاهای ایرانی را عرضه نمایند .
    در پایان سرویها رئیس شورای شهر گفت : افرادی هستند که به صورت مستقل اقدام به کارآفرینی می کنند اما از شهرداری انتظار دارند که مثلا در بحث تجاری موقت و یا تغییر کاربری نسبت به آنها مساعدت داشته باشند و یا آنکه در انجام امور مربوط به شهرداری اقدامات تسهیل کننده را داشته باشند .
    سرویها از اعضای شرکت کننده درکارگروه خواست تا به شورای شهر کمک کنند و پیشنهادات خود را برای ورود هدفمند وموثر شورای شهر ارائه نمایند .   
     
    خانی 
    تعداد بازدید: 228
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد