مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 352
    کد: 126424
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۲/۱۹
    در یکصدو هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مطرح شد :

    همکاری آستان قدس ، شورا و شهرداری در گره گشایی از مشکل 30 ساله مناطق محروم

    عکس های هوایی و مستندات شهرداری ملاک عمل برای املاک فاقد سند به متراژ 60 تا 500 متر است .
    همکاری آستان قدس ، شورا و شهرداری در گره گشایی از مشکل 30 ساله مناطق محروم

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، در یکصد و هفتاد وسومین جلسه علنی  شورای شهر پاسخ گویی به متصرفین املاک فاقد سند رسمی ودارای مستحدثات آستان قدس رضوی مورد بررسی اعضا قرار گرفت .

     ماده واحده و تبصره های ذیل آن  توسط سهیلی قرائت شد، بند یک این لایحه اشاره می کند به املاک دارای متراژ 60 تا 500 متر مربع و دارای اعیان احداثی قبل از تاریخ 1/10/95 که شامل این لایحه خواهد شد و در آن عکس های هوایی و مستندات شهرداری ملاک عمل است . 
    نخعی راد بعنوان موافق لایحه گفت: املاک موقوفه آستان قدس در اطراف شهر به صورت قولنامه ای خرید و فروش میشود اما مستندات آن به آستان قدس رضوی ارائه نشده است و آستان قدس از آنها تقاضای حق تقدیمی می کنند ، در این لایحه  آستان قدس به اینگونه از املاک معافیت داده است  و حق وحقوق شهرداری نیز در سند ذکر شده تا در هنگام اقدام به تجدید بنا اخذ شود .
    قدیری طرقی دیگر نماینده شورا سوال کرد: در این نظریه اشاره ای به باقی مانده املاکی که کمتر از 60 متر وسعت دارند نشده است و این باعث سردرگمی مالکان قطعات کوچکتر می شود، برای این مورد چه راه کاری در نظر گرفته شده است ؟
    سهیلی در پاسخ به سوال قدیری گفت :  املاک کوچکتر قبل از آنکه مشمول این مصوبه شوند با هم تجمیع میشوند، اگر املاک کوچکتر در این مصوبه لحاظ نشود، مسئله لاینحل خواهد بود و مجوز دادن به زمین های 30 متری و کمتر، با ضوابط شهری منافات دارد ، لذا  املاک زیر 60 متر بعد از تجمیع می توانند از مزایای این مصوبه استفاده کنند . 
    طرقی نماینده مخالف پیشنهاد داد در صورتی که امکان تجمیع نباشد و قطعه های کوچک املاک در مسیرطرح وجود داشته باشد که ضوابط شهرسازی نیز پاسخگویی آن نیست شهرداری بر اساس نظر کارشناسی نسبت به خرید این قطعات وتهاتر اقدام نماید.
     صاحبی در مخالفت با پیشنهاد قدیری گفت  :  با اجرای این لایحه 90 درصد مشکلات مردم این مناطق حل خواهد شد و شهرداری باید پاسخگویی وضعیت فعلی باشد .
    ذاکر الحسینی مخالف دیگر اظهار کرد: همکاری فی مابین شهرداری و آستان قدس باعث حل مشکلات زمین های قولنامه ای شده است ، لذا در ابتدای کار با اجرای این لایحه 97 درصد از مشکلات مردم را حل کنیم و برای استثنائات نیز فرصت بررسی، معین نماییم .
    انتظاری دیگر نماینده شورا پیشنهاد داد تا در ابتدا  فروانی املاک زیر 60 متر مشخص شود سپس برای اقدامات بعدی با آستان قدس هماهنگ باشیم  .
    در ادامه قدیری پیشنهاد داد تا در خصوص املاکی که مساحت باقیمانده عرصه آنان کمتر از 60 متر باشد ، پاسخگویی با شرایط این مصوبه در وضع موجود انجام گرفته لیکن در سند و گواهی عدم خلاف، ضرورت واگذاری زمین به آستان قدس با شهرداری در زمان اجرای طرح قید و متقاضی به آن تعهد می نمایند .
    در بند 2 لایحه آمده است که در صورتی که مالک بابت اعیان احداثی، حقوق شهرداری را نپردازد ، بدهی در اسناد تنظیمی آستان قدس درج خواهد شد  و در مراجعات بعدی و صدور سند از مالک اخذ خواهد شد .
    درقرائت بند 3 ذکر شده مسیر و کاربری ملک طبق طرح های مصوب و نیز ضرورت رعایت میزان درمسیر در مراجعات بعدی بدون مطالبه هرگونه حقی ، در پاسخ استعلام آستان قدس ، توسط شهرداری قید شده و آستان قدس نیز در اعتبار نامه و سند رسمی موارد فوق را درج می نمایند.
    قدیری در مخالفت با این بند گفت : آستان قدس 50درصد از حق تقدیمی خود را دریافت کرده است و شهرداری برای ملکی که در مسیر قرار داد حقی قائل نشده است درحالی که مالک برای این قسمت از ملک نیز دارای حق است و شهرداری باید هزینه آن را پرداخت کند .
     سهیلی در پاسخ به مخالفت قدیری گفت : شهرداری از مالکان حق ورود به محدوده را دریافت نمی کند و امتیازات دیگری نیز برای اینگونه از املاک قائل است که مبلغ آن بیشتر از مبلغی است  شهرداری برای معبر پرداخت نمی کند .
    در ادامه جلسه شهردار ضمن تشکر از همکاری آستان قدس، شورای شهر و شهرداری در گره گشایی از مشکل 30 ساله حاشیه نشینان  از اقدامات شهرداری در هفته جاری و آینده گفت :  در این هفته نمایشگاه گل وگیاه ، پارک خطی چهل بازه و فرهنگسرای امت افتتاح شد و در روز میلاد با سعادت امام زمان (عج) نیز پارک ترافیک افتتاح خواهد شد و الی سی شهرداری نیز تا پایان سال 96 تمدید شد
    پس از توضیحات شهردار بند 4 نیز قرائت شد که درمحدوده های فاقد طرح تفصیلی مصوب با استعلام از مشاور طرح تفصیلی حوزه نسبت به پاسخگویی اقدام شود.
    قدیری طرقی عضو شورا پیشنهاد داد تا مشاور طرح ظرف مدت 2 ماه نسبت به پاسخ استعلام پاسخگویی نماید در غیر اینصورت  شهرداری نسبت به پاسخگویی اقدام نماید .
    برهانی نماینده شهرداری در مخالفت با این پیشنهاد گفت:  ممکن است مشاور در محدوده ای از شهر طرح اجرایی نداشته باشد و موظف کردن مشاور به تهیه طرح ممکن است در حیطه عملیاتی مشکل ایجاد کند . برهانی در ادامه خرید قطعات کوچک 40 متری توسط شهرداری را مصرف کردن بیت المال در زمینه ای که هیچ گونه صرفه ای برای شهر ندارد عنوان کرد .
    قدیری در پاسخ خاطر نشان کرد: قانون بالا دستی طرح جامع است ، ودر  بافتهایی که  شکل گرفته است و امکان تامین سرانه برای آنها در جایی دیگر وجود دارد  مشاور موظف است که طرح را آماده کند تا مردم را سردرگمی نجات دهیم .
    درپایان اعضا نسبت به پیشنهاد قدیری رای موافق دادند.
    تعداد بازدید: 352
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد