مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 301
    کد: 126385
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۲/۱۹

    متن نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

    متن کامل نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس منتشر شد.
    متن نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
    به گزارش پایگاه خبری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، در ابتدای یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای شهر نطق پیش از دستور توسط براتعلی خاکپور، رئیس کمیسیون فنی و عمران شورا قرائت شد که متن آن به شرح ذیل است:
    بسم ا..الرحمن الرحیم
    ربنا اغفرلنا ولاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا غلا للذین آمنوا، ربنا انک رئوف رحیم (آیه 10 سوره حشر)
    پروردگارا ما را و برادران ایمانیمان را که در ایمان از ما سبقت گرفتند بیامرز و کینه کسانی را که ایمان آوردند در دلهای ما میفکن که تو رئوف و رحیمی ( آیه 10 سوره حشر )
    امروز شانزدهم آذرماه ، روز دانشجوست، این روز را به همه اساتید معظم و دانشجویان عزیز و گرانقدر کشورمان و به ویژه دانشجویان شهرمان مشهد مقدس تبریک عرض می نمایم و یاد و خاطره همه شهیدان به ویژه شهدای دانشجو و دانشجویان شهید 16 آذر سال 1332 را گرامی داشته و به روحشان سلام و درود می فرستیم.
    مشهد کلانشهری است که می تواند با هر شهر دیگری و در هر کشوری وارد تعاملات و ارتباطات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی بشود. از جمله این ارتباطات موضوعی است که به برکت ایام اربعین حسینی (ع) در کشور عراق پیدا شده است. شک ندارم که زمینه سازی برای حضور و زیارت حضرت اباعبدالله وظیفه ای است که شهرداری محترم مشهد مقدس می تواند در آن نقش اساسی داشته باشد. این نقش می تواند زمینه ساز مشارکت حداکثری و خودجوش عامه مردم در خدمت رسانی به زائرین امام حسین (ع) شود. اما متاسفانه شاهد این هستیم که به جای ایفای نقش در سازماندهی و واسطه قرار گرفتن بین متولیان دو شهر مذهبی نجف و مشهد با هدف ایجاد زیرساخت و مدیریت کمک های مردمی، خود نیز به نقش تبلیغی و متولی هزینه کرد بودجه شهرداری مشهد در این مسیر می گردد.
    همکاران گرامی، آقایان، خانم ها و حضار ارجمند:
    هم چنانکه می دانیم، زیارت امری مستحبی است و نباید برای اجرای این امر مهم مستحبی، واجبات را نادیده گرفت، مشهد مقدس پایگاه ولایت و امامت در کشور شیعه ایران است و همه دستگاه های اجرایی و حکومتی موظف هستند که تمام تلاش خود را برای اداره هر چه بهتر امور این شهر به کارگیرند. اما در تفسیر این این مهم ظاهرا این روزها اشتباهی صورت گرفته که مصداق ترک واجب است. شهرداری شهری بزرگ همچون مشهد وظایف متنوع و متعددی دارد که غفلت از هرکدام آنها موجب بهم ریختگی اداره امور آن می شود و نارضایتی زائران و مجاوران را فراهم می آورد.
    راههای تامین بودجه و منابع قابل توجه شهرداری کاملا مشخص است که بار تامین آن امروز بر دوش مردم مظلوم و انقلابی مشهد سنگینی می کند که نیاز به توضیح و تکرار نیست.
    اما آنچه در نحوه هزینه کردن این بودجه صورت می پذیرد، مورد نظارت محسوس و نامحسوس مردم است. مردمی که ما در شعار آنها را ولی نعمت خود می دانیم و گاهی برای توجیه علت حضورمان در منصب های اجتماعی و سیاسی منافع آنها را اساس تصمیمات و تفکرات خود قلمداد می کنیم. همه ما شاهد حضور دهها هزار زائر پیاده از اقصی نقاط کشور در ایام دهه آخر صفر در مشهد مقدس بوده ایم و همه دیدیم که مردم در پذیرایی از زائران مثل سال های گذشته سنگ تمام گذاشتند و اگر این مردم را در جمعیت قابل توجه خادمان حضرت رضا (ع) ببینیم متوجه می شویم که موضوع میزبانی و پذیرایی از زائران رضوی یک پدیده کاملا مردمی است که به تحلیل های کارشناسی و منطقی نیاز دارد.
    اما آنچه از نظر اینجانب مهم است این است که منابع شهرداری که به عنوان نماینده مردم وظیفه نظارت بر هزینه کرد صحیح آن را داریم این است که اگر در هر موضوعی می خواهیم از خدمتی تشکر کنیم  فصل الخطاب ما مردمی باشند که متحمل رنج تامین هزینه های آن می باشند و نباید صرفا برای پیاده کردن و معرفی اهداف سیاسی از هر گروه و جناح سیاسی و یا هر سلیقه خاص سیاسی اعم از اصولگرا اصلاح طلب ، اعتدال گرا و یا هر مشی و مرام سیاسی دیگرهزینه شود متاسفانه در همین اربعین و چهل و هشتم امسال که همه شبکه های تلویزیونی و رادیویی همزمان مشغول گزارش لحظه به لحظه شور و شعور دینی و انقلابی مردم از مشهد مقدس بودند  که جای تشکر دارد ، شاهد پخش چند برنامه تلویزیونی دیگر  با مشارکت شهرداری مشهد با مبالغ نجومی بودیم  که به  نظر من با توجه به پوشش خوب صدا و سیما نیازی به تحمیل این برنامه های تلویزیونی با هزینه های نجومی از جیب مردم مشهد نبود و جالب اینکه همه اتفاقی که امسال توسط مردم و آستان قدس رضوی رقم خورد را در این برنامه ها را به نفع خود مصادره به مطلوب کردند و جالب اینکه این اقدامات نه تنها خروجی تبلیغاتی مثبتی نداشت و به عبارتی فرهنگ سازی را به همراه نداشته است که باعث سوال و تعجب مردم می گردد و این سوال مطرح می شود که پول مارا با اجازه چه کسی برای چهره کردن بعضی افراد اینگونه خرج میکنند؟ دوران دفاع مقدس مصداق واقعی حضور مردم در صحنه بود این دوران، قدرت اعتقاد و اعتماد مردم به حاکمیت را نشان داد و می توانست و می تواند برای همیشه درس آموز  باشد آیا کسی در آن زمان جرأت داشت که در آن حرکت عظیم و تاریخ ساز بگوید که فلان وزارت خانه ، یا فلان شهرداری یا فلان شهر جنگ را اداره کرده و می کند ولی حالا متاسفانه می شنویم که در یکی از همین برنامه ها مجری محترم و بازنشسته می گوید زائرین پیاده امام رضا (ع) کماندوهای شهرداری مشهد هستند! این چه عبارتی سخیفی است که بکار برده می شود و هیچکس هم در آن جلسه اعتراض نمی کند.
    تذکرات رهبر حکیم انقلاب در خصوص نقش مردم در اداره امور کشور متاسفانه آنگونه که باید مورد توجه بعضی متولیان امور نیست. آقایان ، خانم ها و همکاران محترم، اتفاقاتی چون حرکت زائران پیاده یک اتفاق کاملا مردمی است که باید توسط خود مردم اداره شود همانطوری که تا به حال انجام شده است. چرا که خطر دولتی شدن این حرکت بسیار مهم  مذهبی و اعتقادی با روح انقلاب منافات دارد و باید جلوی آن ایستاد و اجازه نداریم بودجه شهرداری را طوری هزینه کنیم که مردم این برداشت را پیدا کنند که خدای نکرده در جهت پیشبرد اهداف خاص سیاسی و فرهنگی سلیقه خاص سیاسی صورت می‌پذیرد. و همینجا از فرصت استفاده می‌کنم و تقاضا می‌کنم جناب آقای شهردار دستور فرمائید تبلیغات گسترده شهرداری را این روزها که اکثر از شبکه‌های ملی، سراسری و محلی گوش فلک را کر می‌کند متوقف کنند و بگذارید مردم در عمل قضاوت کنند که در این دوره شورا و شهرداری چگونه عمل شده است؟
    و از صدا و سیمای خراسان رضوی هم می‌خواهم فرصت‌های ارائه گزارش به مردم را برای همه اعضای شورای شهر فراهم کنند نه اینکه در طول این دوره اگر لیست آن را اعلام نمایند مشخص می‌شود که فقط از چند چهره شورا استفاده شده است.
    تذکر : قصد پاسخگویی به ادعاهایی که توسط یکی از برادران در جلسه علنی14/8/95 مطرح شد داشتم که امیداورام از طریق هئیت رئیسه و از طریق مجاری قانونی شورا پیگیری شود .
    اندکی پیش تو گفتم غم دل، ترسیدم         که دل آزرده شوی ورنه سخن بسیار است
    خدایا چنان کن سرانجام کار       تو خوشنود باشی  و ما رستگار
    تعداد بازدید: 301
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد