مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 177
    کد: 124254
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
    رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد :

    تبادل نظر حوزه های اجرایی و اکادمیک با یکدیگر در کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری

    دستاورد کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری می تواند بازوی فکری و راه گشای بخش قابل توجهی از مشکلات فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی شهر ها باشد.
    تبادل نظر حوزه های اجرایی و اکادمیک با یکدیگر در کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ، هادی اعظمی رئیس مرکز پژوهش های شورا در خصوص برگزاری کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری در ماه آینده درشهر مشهد سخن گفت : مرکز پژوهش های شورای اسلامی با همکاری دانشگاه فردوسی و شهرداری مشهد از سال 1385 تا کنون کنفرانس های برنامه ریزی و مدیریت شهری را به صورت ملی برگزار می نمایند. امسال هشتمین سال برگزاری کنفرانس مقارن است با رویداد فرهنگی مشهد 2017 (پایتخت فرهنگی جهان اسلام ) ، به همین منظور تصمیم بر آن شد تا کنفرانس به صورت بین المللی از تاریخ 4 لغایت 6 اردیبهشت ماه برگزار شود که در این دوره شاخص های فرهنگی نسبت به دوره های قبل بسیار پر رنگ تر خواهد بود .
    اعظمی ادامه داد ، در سالهای گذشته از تجربیات صاحب نظران ملی و پژوهشگران برنامه ریزی و مدیریت شهری در کنفرانس ملی بهره بردیم و امسال نیز با توجه به سطح برگزاری کنفرانس به صورت بین المللی شاهد حضور اساتید بین المللی همچون پروفسور گری حق ، و گری گرنت و سایر اساتید غیر ایرانی در کنار اساتید و صاحب نظران ایرانی می باشیم و علاوه بر افراد مذکور میزبان 25 نفر از اعضای بین المللی متروپلیس نیز خواهیم بود.
    رئیس مرکز پژوهش های شورا، ویژگی منحصر بفرد این کنفرانس راحضور صاحب نظران دانشگاهی که درحوزه برنامه ریزی و مدیریت شهری تخصص دارند در کنار شهرداران ، اعضای شورای شهر و کارشناسان هر دو مجموعه از کل کشور دانست و خاطر نشان ساخت: با برنامه ریزی بعمل آمده بستر مناسب تبادل نظر حوزه های اجرایی و آکادمیک درکنار هم فراهم شده است .
    اعظمی با اشاره به تدوین دستاوردهای کنفرانس های سالهای گذشته بیان داشت : دستاوردهای کنفرانس های برنامه ریزی و مدیریت شهری هر ساله در قالب کتابچه جمع آوری و تدوین شده و برای دستگاه های مرتبط ارسال می شود تا از تجربیات به اشتراک گذاشته شده استفاده بنمایند .
    وی تعداد مقالات دریافت شده از طریق سایت کنفرانس را 235 مقاله اعلام نمود، که حدود 140 مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است و از این میان 42 مقاله در قالب سخنرانی در دو روز کنفرانس ارائه خواهد شد و 54 مقاله به صورت چاپی منتشر می شود و 43 مقاله به صورت پوستر نمایشگاهی درحاشیه برگزاری کنفرانس به نمایش گذاشته خواهد شد .
    رئیس مرکز پژوهشهای شورا برنامه پذیرایی از میهمانان را به صورت برگزاری تور مشهد گردی، در صبح اولین روز حضور میهمانان ، با هدف آشنایی با پروژه های شهری و آثار فرهنگی شهر مشهد مقدس تشریح کرد و افزود : بعد ازظهر 4 اردیبهشت ماه کارگاه متروپلیس باعنوان شهر هوشمند با تدریس پروفسور ورماست مشاور شهردار آمستردام پیش بینی شده است .
    اعظمی در توضیح نخستین روز برگزاری رسمی کنفرانس گفت: افتتاحیه کنفرانس در 5 اردیبهشت ماه با حضور استاندار ، رئیس شورای شهر و شهردار مشهد خواهد بود و سپس شاهد سخنرانی سخنرانان اصلی مطابق با برنامه پیش بینی شده می باشیم . بعد از مراسم افتتاحیه پنل تخصصی بررسی شاخص ها معیارهای پایتخت فرهنگی جهان اسلام راخواهیم داشت و سپس تا ظهر روز دوم شاهد ارائه مقالات منتخب توسط اساتید برگزیده خواهیم بود و پس از آن پنل تخصصی نقدی بر دگردیسی شهرهای اسلامی درعصر جهانی شدن به صورت میز گرد پرسش و پاسخ بین مهمانان و سخنرانان اتفاق خواهد افتاد و بعد از ظهر6 اردیبهشت پنل تخصصی محیط زیست شهری و چالش های آن در شهر ها اجرا خواهد شد و سپس مراسم اختتامیه برگزار می گردد .
    رئیس مرکز پژوهش های شورا ، توجه به مسائل فرهنگی را جریان قالب بر کنفرانس اعلام کرد و تصریح کرد: موضوع اصلی کنفرانس پایتخت فرهنگی جهان اسلام و شاخص های فرهنگی آن می باشد لذا 50 درصد صاحب نظران از رشته های فرهنگی از جمله جامعه شناسان و روانشناسان میباشند و 50 درصد دیگر را صاحب نظران محیط زیست ، عمران و معماری شهری ، حمل و نقل شهری ، جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، جغرافیای سیاسی ، شهر سازی وسایر رشته های مرتبط با مدیریت شهری تشکیل میدهند.
    اعظمی اشاره ای نیز به اجلاس شهرداران جهان اسلام داشت و افزود : رویداد مستقل دیگری با عنوان اجلاس شهرداران جهان اسلام به طور همزمان با کنفرانس برگزار خواهد شد، که با به اشتراک گذاری پتانسیل ها و ظرفیت های هر دو رویداد اثر بخشی آنها افزایش خواهد یافت .
    اعظمی، تعداد شهرداران حاضر در اجلاس شهرداران جهان اسلام را 35 نفر اعلام کرد که برخی از آنها به ایراد سخنرانی در کنفرانس بین المللی خواهند پرداخت و متقابلا تعدادی از صاحب نظران و سخنرانان کنفرانس نیز در اجلاس شهرداران جهان اسلام به ایراد سخنرانی و مشارکت در پنل ها اقدام خواهند کرد .
    وی ابراز امیدواری کرد، قرار دادن دستاوردهای اینگونه از کنفرانس ها در اختیار مدیران شهری، بتواند بازوی فکری و راه گشای بخش قابل توجهی از مشکلات فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی شهر ها باشد.

    عزت خانی
     

    تعداد بازدید: 177
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد