مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 178
    کد: 123980
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
    عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس :

    یک بام و دو هوای روستاهای منفصل طوس و قرقی

    سازمان مسکن و شهرسازی وظیفه تهیه طرح تفصیلی برای این مناطق را برعهده گرفته است لذا به شهرداری مشهد مجوزی جهت تهیه طرح تفصیلی نداده است .
    یک بام و دو هوای روستاهای منفصل طوس و قرقی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، فاطمه غیور عضو شورا در خصوص مشکلات متعدد روستاهای منفصل طوس و قرقی گفت : از سال 92 با مصوبه وزارت کشور حدود 20 روستای واقع در این محدوده به مشهد الحاق گردیده است اما با توجه به عدم تعریف طرح تفصیلی در طول چهار سال گذشته ، شهروندان ساکن درمناطق الحاقی برای اجرای پروژه های ساخت و ساز دچار مشکلات عدیده ای شده اند.
    غیور با اشاره به وابستگی مجوز ساخت بنا و شرایط آن به طرح تفصیلی در قوانین شهری گفت : در طرح های تفصیلی معابر ، و سرانه خدماتی ، ورزشی ، بهداشتی مشخص می گردد و عدم تعریف طرح تفصیلی برای محدوده های شهری مشکلات متعددی را در ساخت بنا بوجود خواهد آورد.
    عضو شورا سردرگمی مردم در گرفتن پایان کار و پروانه ساختمانی از شهرداریهای مناطق 3 و 12 را از جمله مشکلاتی بر شمرد که اهالی روستاهای محدوده قرقی و طوس با آن روبرو هستند و خواستار عزم جدی مسئولان برای رسیدگی به مشکلات آنها شد .
    وی ادامه داد : در بازدید از روستاهایی نظیر چهار برج و اکبر آباد، مردم نگران از وضعیت فعلی خود این پرسش را مطرح می کردند که اگر این مناطق به شهر الحاق شده و جزو شهرداری های مناطق 3 و 12 شهر مشهد محسوب می شوند می بایست از خدمات شهری برخودار گردند و در صورتی که بعنوان روستا محسوب می گردند از خدمات دهیاری ها بهره مند گردند .
    غیور با تشریح وضعیت سردرگمی که مردم دچار آن هستند گفت : اهالی این مناطق نمی توانند ساخت و ساز خود را متوقف کرده و منتظر تهیه طرح تفصیلی باشند لذا ممکن است ساخت و سازهایی که درحال حاضر انجام می گردد در آینده یا در طرح قرار داشته باشند و یا به موانع قانونی برای دریافت پروانه دچار شوند .
    عضو شورا دلیل عدم تهیه طرح تفصیلی را تهیه آن توسط مسکن و شهر سازی عنوان کرد و افزود : سازمان مسکن و شهرسازی وظیفه تهیه طرح تفصیلی برای این مناطق را برعهده گرفته است لذا به شهرداری مشهد مجوزی جهت تهیه طرح تفصیلی نداده است .
    غیور با متفاوت دانستن بافت مناطق الحاقی نسبت به مناطق شهری اظهار داشت : بافت منطقه جاهد شهر و الهیه با بافت مناطق الحاقی قرقی و طوس بسیار متفاوت است و نیازها ، احتیاجات و مشکلات آنها نیز متفاوت است، لذا می توان این محدوده را منفک از مناطق 3 و 10 کرده و برای آن شهرداری مستقل ایجاد کرد و یا حتی مدیریت مستقل پیش بینی نمود . اما با توجه به بافت جمعیتی زیادی که در این محدوده ساکن هستند ایجاد شهرداری مستقل به نفع ساکنان آن است زیرا شهرداری می تواند در حوزه های حمل و نقل ، فضای سبز ، فنی وعمران خدمات دهی قوی تر و بهتری را داشته باشد و تسهیلات شهری مناسب تری را دراختیار ساکنان این مناطق قرار دهد .
    فاطمه غیور در ادامه از طرح پیشنهادی خود به شورا برای کمک به اهالی روستا و برداشتن باری از دوش آنها سخن گفت و اظهار داشت : با همراهی اعضا ی شورای شهر طرح پیشنهادی تصویب شد تا مرهمی باشد بر درد های ساکنان این مناطق.
    وی بندهای مصوبات را به شرح ذیل بیان نمود:
    1- مناطقی از توس که دربافت پر روستایی سابق قرار دارند از حوزه درآمدی 3به 4 و منطقه قرقی در بافت پر روستایی سابق از حوزه درآمدی 4 به 5 تغییر یابد.
    2- برای آن دسته از مالکین وافرادساکن دراین مناطق که قبل از ورود به محدوده شهر اقدام به احداث بنا نموده اند ، عوارض ورود به محدوده فقط در زمان تجدید بنا ، اخذ پروانه ساختمان و نقل و انتقالات ملک، توسط شهرداری دریافت خواهد شد.
    3- شهرداری مشهد مقدس موظف است املاکی را که قبل از الحاق مناطق یاد شده به محدوده شهر ساخته شده اند ( درصورت تعهد محضری ) از ارائه استحکام بنا معاف نموده و سپس از منظور کردن کل بدهی در حساب ملک نسبت به ارائه مفاصا حساب اقدام نماید.
    4- شهرداری مشهد مقدس موظف است لایحه پیشنهادی چگونگی دریافت حق و حقوقات شهرداری در بافت طرق را ظرف مدت یک ماه ودر سایر بافت های الحاقی به شهر مشهد مقدس را ظرف مدت سه ماه، تهیه و به شورای شهر ارائه نماید.

    عزت خانی
     

    تعداد بازدید: 178
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد