مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 219
    کد: 122505
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
    حضور عضو شورای اسلامی شهر در نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه 8

    شورای اجتماعی محلات، شورای شهر در مقیاس محلی است

    شورای شهر مصوب کرده است معادل 50 میلیارد تومان را به اجرایی شدن تصمیمات شورای اجتماعی محلات تخصیص دهد .
    شورای اجتماعی محلات، شورای شهر در مقیاس محلی است

     

      به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، مهدی ذاکر الحسینی عضو شورای شهر، در واپسین روزهای سال 1395 در نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه 8 در مسجد انصارالحسین حضور یافت .
    ذاکر الحسینی محور سخنان خود را بر مشارکت بیشتر وتاثیر گذار تر شورای اجتماعی محلات در امور شهری قرار داد و گفت : نظارت بر بودجه شهر و نظارت بر عملکرد شهرداری از وظایف شورای شهر است و شورای اجتماعی محلات در مقیاس کوچکتر این کار را انجام می دهد و به نوعی وظایف شواری شهر در مقیاس محلی است .
    وی با اشاره به دغدغه اکثر اعضای شورای اجتماعی محلات مبنی بر عملیاتی شدن پیشنهادات و نظراتشان گفت : شورای شهر مصوب کرده است 5 درصد از بودجه شهر، معادل 50 میلیارد تومان را به اجرایی شدن تصمیمات شورای اجتماعی محلات تخصیص دهد، که به این مبلغ سالانه 5 درصد نیز افزوده خواهد شد و درصورت تقسیم بندی این مبلغ بین محلات، شورای اجتماعی هر منطقه از شهرداری می تواند مبلغی در حدود یک میلیارد تومان در اختیار داشته باشد .
    ذاکر الحسینی تعداد شورای اجتماعی محلات شهر مشهد را 150 محله عنوان کرد وافزود : با توجه به کاهش تعداد اعضای شورای شهر به 15 نفر در سال آینده، شورای محلات باید در برقراری ارتباطی عمیق بین اقشار مردم و مدیران شهری تلاش نمایند .
    عضو شورا با تاکید بر ارتقاء دانش و آگاهی شورای محلات به میزان اعضای شورای شهر تصریح کرد : شورای اجتماعی محلات باید اطلاعات لازم را برای انجام مسئولیت هایش کسب کند.اعضای شورای اجتماعی محلات می بایست از محلات خود اطلاعات کاملی داشته باشند لذا برگزاری کلاس های آموزشی برای آنها امری ضروری است . البته شهرداری مشهد به منظور ارتقای فرهنگ شهروندی 30 میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد و می بایست اعضای شورای اجتماعی محلات را در اولویت آموزش فرهنگ شهروندی قرار دهند .
    وی در ادامه گفت : معتقدم برای اثر بخشی بیشتر آموزش شهروندان ، باید از صدا و سیما استفاده کرد تا بسیاری از مفاهیم و حقوق شهری و شهروندی را به همه مردم آموزش دهیم .
    ذاکر الحسینی درخصوص افزایش بهای عوارض نوسازی در فیش های مردم خاطر نشان ساخت : عوارض نوسازی بر اساس قیمت منطقه ای محاسبه می شود که در قانون مجلس شورای اسلامی قیمت منطقه ای معادل 2 درصد قیمت منطقه ای ملک است و در سالهای بعدی این درصد افزایش خواهد یافت. اما شورای شهر مشهد تصویب کرد که افزایش قیمت ها در حد تورم باشد و نیز مصوب کرد که 40% تخفیف در نظر گرفته شود که این میزان تخفیف برای شهروندانی که قبلا فیش عوارض نوسازی خود را پرداخت کرده اند در حساب بستانکاری ذخیره خواهد شد .
    عضو شورا قسمتی از بودجه شهررا حاصل پرداخت عوارض شهروندان دانست و تاکید کرد : شورای اجتماعی محلات در تعریف پروژه برای هزینه کرد این بودجه به گونه ای عمل کند که اثر گذاری زیادی بر محلات شهر داشته باشد . مثلا موضوعاتی همچون شهر ایمن که برای رفت و آمد افرادی که از ویلچر استفاده می کنند برنامه ریزی هایی را انجام داده اند ویا پیاده رو سازی و بسیاری از مسائل دیگر که مردم درگیر آنها هستند ، در همین راستا و به منظور همکاری بیشتر شهرداری منتظر دریافت موضوعات از شورای اجتماعی محلات است .
    ذاکر الحسینی خواستار مشارکت بیشتر جوانان در امور شهری شد و گفت : از انرژی جوانی در کنار بهره مندی از تجربیات بزرگان می توانیم بخوبی استفاده کنیم ، شورای اجتماعی محلات را در گذشته شهروندانی بوجود آوردند و ما اکنون باید آن را ارتقا دهیم .
    در پایان جلسه ذاکر الحسینی در پاسخ به سوال شهروندان در خصوص انتقال پادگان شمالی گفت : در کمییسیون ماده 5 ، مشاور مبحث پادگان شمالی را ارائه کرد ، و شهرداری و ارتش هم مصر هستند تا قبل از پایان دوره چهارم شورای شهر انتقال پادگان اجرایی گردد.


    عزت خانی

     

     
    تعداد بازدید: 219
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد