مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 205
    کد: 122500
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
    در یکصد و شصت و هشتمین جلسه علنی شورا تصویب شد :

    اعمال 40% تخفیف در حساب بستانکاری سال بعد شهروندان خوش حساب

    ساخت مسجد نمایشگاه بین المللی تا خرداد ماه 96
    اعمال 40% تخفیف در حساب بستانکاری سال بعد شهروندان خوش حساب

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یکصد و شصت و هشتمین جلسه علنی شورا ادامه آلبوم بودجه شهرداری در خصوص  سازمان های میادین ، پسماند ، زمین و مسکن، شرکت نمایشگاه های بین المللی و شرکت هفت حوض  مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت .

    در ابتدای جلسه طرح دوفوریتی تخفیف به پرداخت های  شهروندان جهت عوارض عمران و نوسازی ، خودرو و خدمات شهری ادامه  جلسه روز گذشته بررسی شد .
    صاحبی در توضیح طرح دو فوریتی گفت: تخفیف 40% عوارض نوسازی بدلیل افزایش قیمت عوارض نوسازی بر اساس مصوبه هیات وزیران پیشنهاد شده است .
    موحدی  با طرح سوال خواستار مشخص شدن تکلیف عوارض نوسازی که در گذشته شهروندان پرداخت کرده اند شد و گفت:  آیا پرداخت های گذشته مشمول تخفیف میشود ؟
    سهیلی در پاسخ به نماینده سوال کننده گفت:  پرداخت هایی که در گذشته  انجام شده با لحاظ نمودن تخفیفات در حساب شهروندان منظور خواهد شد و  یا ما به التفاوت  آن ، در حساب بستانکاری  برای سایر پرداخت های افراد ذخیره می گردد و تخفیف خوش حسابی را برای آنها  مد نظر قرار می دهیم.  
    قدیری با انتقاد از درج مجدد جرایمی که در گذشته حذف شده است خاطر نشان کرد: چرا باید جرایمی که در گذشته حذف شده است مجددا در قبوض محاسبه شود؟
    وی ادامه داد : تخفیفات در قبوض بعدی شهروندان خوش حساب لحاظ شود، زیرا در آینده شهروندان پرداخت قبوض را به امید تصویب لایحه تخفیف به تعویق خواهند انداخت .
    لطفی بعنوان نماینده سوال کننده پرسید : آیا مصوبه شورای شهر با مصوبه دولت بعنوان سند بالا دستی در تعارض نیست ؟
    انتظاری دیگر عضوشورا گفت:  درگذشته به مدیران پیشنهاد شد قبوض به صورت تدریجی در طول سال صادر شود، اما مدیران گفتند، بدلیل دریافت نکردن مصوبه دولت، امکان صدور قبوض نیست و این امر منجر به تجمیع مبالغ وافزایش قیمت  قبوض شد. لذا  پیشنهاد می کنم شهرداری قبوض را در سال 96 هر2ماه یک بار صادر کند.
    شربتدار نماینده شهرداری در پاسخ به سوالات اعضا گفت : قبوضی که قبلا پرداخت شده شامل تخفیف نخواهد شد و در خصوص مغایرت مصوبه شورا با اسناد بالا دستی، طی هماهنگی ضمنی که با فرمانداری انجام شده است ، مصوبه شورا مغایرتی با مصوبه هیات وزیران ندارد .
    اردکانی نماینده شهرداری تصریح کرد : در خصوص عدم صدور قبوض به صورت علی الحساب باید گفت : بدون مصوبه دولت مبنایی برای محاسبه قبوض وجود نداشت  ودر سالهای گذشته مردم از صدور قبوض  علی الحساب رضایت نداشتند .
    حجت الاسلام اخلاقی پیشنهاد داد : به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شود پرداخت های  نقدی شهروندان بابت عوارض عمران و نوسازی ، خودرو و خدمات شهری و بهای خدمات پسماند ، آتش نشانی اعم از بدهی و جرایم ، تا پایان خرداد ماه جمعا با احتساب جائزه خوش حسابی مندرج در قانون ، تا سقف 40% تخفیف اعمال نماید.
    سهیلی با ابراز مخالفت با پیشنهاد اخلاقی گفت: عوارض نوسازی را بدلیل مصوبه هیات وزیران کاهش میدهیم اما شورا مرجع وضع جرایم نیست و  حق بخشودگی جرایم را ندارد ، چون قانون جرایم را مشخص می کند.
    صاحبی نمایده موافق گفت : بدهی عوارض نوسازی که مردم پرداخت نکرده معادل  230 میلیارد تومان است لذا با اجرای تخفیف 40% این تخفیف هم،  تشویق محسوب می شود و هم اینکه شهروندان این مبلغ را پرداخت خواهند کرد .
    غفوری پیشنهاد داد: کسانیکه قبلا عوارض سال 95 را پرداخت نموده اند مبلغ پرداختی آنان با تخفیف 40% محاسبه و این مبلغ درحساب بستانکاری آنان برای عوارض سال بعد درنظر گرفته شود .
    برهانی نماینده شهرداری در پاسخ به پیشنهاد غفوری گفت: اگر بخواهیم اینگونه از  ملاحظات را داشته باشیم با ید تمام سنوات گذشته را تک به تک بسانکارکنیم ، که در مقام اجرایی دچار مشکل خواهیم شد . اما برای سال 95 لحاظ بستانکاری امکان پذیر است.
    پیشنهاد اخلاقی با رای موافق اعضا تصویب شد .
    در ادامه خلیل موحدی بعنوان نماینده مخالف گفت : این تخفیف شامل متخلفین نیز می شود، چون شهرداری نمی خواهد از ابزار فشار خود استفاده کند تا بدهکاران عوارض خود را پرداخت کنند و این پیشنهاد خلاف عدالت است . آیا 220 میلیارد تومان مهم است یا فرهنگ پرداخت عوارض و خدمات شهری؟ امتیاز قائل شدن برای  متخلفین، عادلانه نیست .
    اعضا با پیشنهاد غفوری مبنی بر اعمال 40% تخفیف در حساب بستانکاری سال بعد شهروندان پرداخت کننده عوارض، موافقت کردند .
     
    بررسی بودجه سازمان میادین
     
    دستور کار دوم کاهش 80 میلیارد ریال از اعتبار توسعه بازارهای سازمان میادین و افزودن آن به سازمان آتش نشانی توسط سهیلی قرائت شد .
    موحدی بعنوان نماینده مخالف گفت : چون این بازارها محل فروش ارزاق عمومی مردم است  وکمکی است به معیشت مردم ، خواهش می کنم بودجه توسعه بازارها را کاهش ندهیم .
    سهیلی نماینده موافق این تبصره تصریح کرد: اولا قرار نیست این بازارها تعطیل شود ثانیا  ما دراصلاح بودجه 95 به این نتیجه رسیدیم که دو تا از بازارها را کم کنیم .در بودجه 125 میلیارد تومان افزایش داریم و در مجموع کاهش هایی که در سازمان ها داده ایم به 36 میلیارد تومان نمی رسد، وقتی در صحن علنی یکدفعه تصمیم گرفته می شود  30 میلیارد تومان به سازمان آتش نشانی افزوده شود باید از جایی این افزایش بودجه را ذخیره کنیم، آن هم از محل هایی که کمتر ضرورت دارد .
    محبی رئیس سازمان میادین با اشاره به افق پیش بینی شده سازمان میادین برای افزایش تعداد بازارها عنوان کرد: با کاهش این مبلغ از بودجه سازمان میادین، حتی به یک سوم از اهداف خود نزدیک نمی شویم . این فروشگاه ها با هدف  کمک به اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است . فروشگاه های شهرداری به اشتغالزایی کمک کرده است ودر تنظیم بازار نقش بسیار موثری داشته است.در این فروشگاه ها  کالاهای خارجی  حذف شده است و مردم به میزان  82 درصد از عملکرد فروشگاه رضایت دارند . برند شهرما شهرداری مشهد اولین، کلان شهری است که درردیف 100 برند برتر شناخته شده است و موفق به کسب لوح زرین شده است  .
    اعضا شورا پس از شنیدن دفاعیات محبی به تبصره کاهش 80 میلیارد ریالی از بودجه سازمان میادین رای ندادند .
    اعضا شورا به اصلاح و متم بودجه سازمان میادین به میزان 20%  کاهش در منابع ومصارف رای موافق دادند .
     
    بررسی بودجه سازمان پسماند
     
    با تصویب اعضا تعرفه های بهای خدمات عمومی سازمان پسماند  برای فعالیت های مجاز حداکثر 10% ، برای جرائم فعالیت های غیر مجاز 25% و برای فعالیت های گروه خاص ( صنوف ، مراکز درمانی و مطب پزشکان ) 25% نسبت به سال 95 افزایش یافت .
    تبصره بعدی در خصوص افزایش بهای خاک مرغوب سازمان پسماند بود .
    صاحبی مخالف این تبصره گفت : مردم به این خاک جهت ساخت و ساز نیاز دارند ، با توجه به رکود در بازار ساخت و ساز افزایش بها خاک  فشاربیشتری را به تولید کنندگان تحمیل خواهد کرد .
    موحدی نماینده موافق افزایش بهای خاک گفت : خاک کارای چندانی درمصالح ساختمانی ندارد و از سوی دیگر مقام معظم رهبری بر حفظ خاک تاکید فرمودند، چرا که خاک مرغوب را دیگر نمی شود از جایی تهیه کرد.
    کاظمی  معاون خدمات شهری شهردار گفت : خاکها  ناشی از عملیات ساختمانی است که در اختیار سازمان پسماند قرار می گیرد. معادل 70 تا  80 درصد خاک دوباره به شهرداری فروخته می شود واگر افزایش قیمت در خاک داشته باشیم در پروژه ها ی شهری که نیاز به خاک داریم افزایش قیمت خواهیم داشت و در حال حاضر بخش خصوصی با قیمت ارزان تر در حال فروش خاک است.
    اعضا شورا به افزایش بهای خاک مرغوب رای موافق دادند .
     
    بررسی بودجه سازمان عمران
     
    بودجه سال 96 سازمان عمران و نیز بازیافت آسفالت های تراشیده از سطح معابر شهر از طریق امولسیون قیر (قرآبه ) به صورت آزمایشی در 6 ماهه اول سال  موارد متعلق به  سازمان عمران بود که توسط اعضا مورد تصویب قرار گرفت .
     
    بررسی بودجه شرکت توسعه هفت حوض
     
    سهیلی در خصوص تخصیص بودجه به شرکت هفت حوض گفت : هدف از تشکیل شرکت هفت حوض جذب سرمایه گذاری بود نه آنکه شهرداری وارد تصدی گری شود .
    اخلاقی نماینده مخالف گفت : شریک شهرداری در شرکت هفت حوض، سرمایه نقدی جهت مشارکت نمی آورد اما در تصمیم گیری ها شرکت می کند و هر ساله نیز سهم این شرکت پرداخت می شود . شهرداری به شریکی که پول نمی دهد احتیاجی ندارد، و اصلا دیلی ندارد که شریک داشته باشیم.
    خاکپور گفت : شرکت هفت حوض هنوز به جایی نرسیده است  که درامد کسب کند و  بتواند سهم خود را بدهد . شراکت با سازمان همیاری ها هیچ نفعی برای شهرداری ندارد لذا سازمان همیاری ها را از شراکت خارج کنیم .
    زین علی نماینده شرکت هفت حوض گفت :  مجموعه هفت حوض برای آینده شهر مهم است . تاکنون شرکت همیاری ها به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده است . اما با توجه به آنکه شورای شهر در سال گذشته شرکت هفت حوض را مکلف کرد تا با هزینه کرد مبلغ  2 میلیارد تومان افزایش سهام داشته باشیم که این امر باعث کاهش سهم شریک به 1% خواهد شد و بتدریج سازمان همیاری ها حذف خواهد شد.   
    موحدی نماینده مخالف، پیشنهاد پیگیری این موضوع از طرق حقوقی ارائه کرد و گفت شریکی که پول نیاورده سهمی هم ندارد .
    زین علی نماینده شرکت هفت حوض در پاسخ به نگرانی های اعضا شورا گفت : در این پروژ زمین ، حق آبه ، و خود پروژه ها متعلق به شهرداری است و چون همه چیز متعلق به شهرداری است جای نگرانی نیست .
    در ادامه ذاکر الحسینی پیشنهاد تاسیس شرکت کارگزاری دیگری را به شهرداری داد : بر اساس این پیشنهاد شرکت موظف است ظرف مدت 3 ماه نسبت به افزایش سرمایه اقدام و متناسب با افزایش سهم شهرداری ، نسبت به جبران سهم پیش بینی شده برای سازمان همیاری در اصلاح بودجه اقدام نماید . در صورت عدم اقدام شرکت در مدت مقرر، شهرداری مشهد مقدس می بایست نسبت به تاسیس شرکت کارگزاری دیگری به منظور جایگزینی با شرکت هفت حوض اقدام نماید .
    اعضا به اتفاق آراء به پیشنهاد ذاکر الحسینی رای موافق دادند.  
     
    بررسی بودجه شرکت نمایشگاه های بین المللی
     
    اخلاقی نخستین سوال را درخصوص بودجه نمایشگاه بین المللی مطرح کرد: در سال گذشته مبلغ 500 میلیون تومان به شرکت نمایشگاه های بین المللی داده شد تا نسبت به احداث مسجد اقدام نماید که این کار محقق نشد . چرا شورای شهر مجددا مبلغ 1.5 میلیون تومان دیگر باید به این امر اختصاص دهد .
    مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی گفت :  از مرداد ماه که عهده دار مسئولیت شرکت شدیم ، پیگیر مبحث احداث مسجد بوده ایم و در همین راستا جانمایی مسجد مشخص شده و طی مذاکراتی که با پیمانکار داشته ایم تا خرداد ماه 96 مسجد ساخته شده تحویل می گردد .
    مدیر عامل شرکت نمایشگاه بین المللی افزایش 52 میلیارد ریالی درآمدهای شرکت را کاری غیر ممکن عنوان کرد و افزود: با توجه به مشکلات پیش آمده در برگزاری نمایشگاه و رکود در بازار و نیز مخالفت سازمان ها برای برگزاری نمایشگاه ها در سال 95 متضرر شدیم . لذا کسب درآمد 52 میلیاردی غیر ممکن است .
    سهیلی  در پاسخ به مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی خاطر نشان کرد : ظرفیت ها در این حوزه بسیار  زیاد است،  اما متاسفانه بهره برداری درستی نشده است.  با فرض رکود نمی توانیم درآمدهای سال بعد را برنامه ریزی کنیم و مطالبات خود را با حد اقل ممکنه درنظر بگیریم واگر منابع محقق نشد می توانیم در اصلاح بودجه تغییرات را ایجاد کنیم  .
    در ادامه اعضا شورا به افزایش مبلغ 52 میلیارد ریالی و ساخت مسجد نمایشگاه تا خرداد ماه و نیز کاهش هزینه های سفرهای خارجی به مبلغ 80 میلیون ریال رای موافق دادند .
     
    بررسی بودجه سازمان زمین و مسکن
     
    اعضا شورا به  اصلاح فصل اول هزینه های سازمان زمین و مسکن به گونه ای که سرانه پرداختی کارکنان حداکثر 5% بیشتر از سرانه پرداختی به کارکنان شهرداری مرکز باشد و نیز بازنگری تعرفه های کارگزاری حق حضور و رای اعضا توسط کمیسیون اقتصادی رای موافق دادند .
     
    بررسی بودجه کمیسیون حمل ونقل و ترافیک
     
    آخرین تبصره ای که در صحن علنی روز پنج شنبه مورد تصویب اعضا قرار گرفت بودجه کمیسیون حمل ونقل و ترافیک به شرح ذیل بود : ضرورت پروژه های پیشنهادی کمیسیون حمل ونقل و ترافیک به میزان 400 میلیارد ریال موردتایید قرار گرفت و پیشنهاد کمیسیون حمل ونقل و ترافیک به منظور افزایش منابع درآمدی شامل استقراض یا ایجاد منابع از محل عدم پرداخت بدهی های سر رسید شده به میزان 400 میلیارد ریال جهت افزودن به اعتبارات پروژه های پیشنهادی کمیسیون حمل و نقل مورد تصویب کمیسیون تلفیق قرار نگرفت . مقرر شد کمیسیون حمل ونقل وترافیک نسبت به اولویت بندی مجدد پروژه ها اقدام نموده و پروژه های حوزه را با رعایت اولویت پروژه های مزبور پیشنهادنماید . باقیمانده پروژه پیشنهادی که در اولویت آلبوم قرار نمی گیرد از محل افزایش احتمالی منابع در سال 96 تامین اعتبار خواهد شد .
     
    عزت خانی 
     
     
    تعداد بازدید: 205
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد