مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 453
    کد: 120727
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
    رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در سلسه نشست های تخصصی شهر اندیش:

    نهادینه سازی حقوق و تکالیف شهروندی مبتنی بر آموزه های قرآن و عترت

    در آموزه های دینی به مسائل رعایت حقوق دیگران بسیار تاکید شده است و نمونه آن فتوای امام خمینی (ره ) است که تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی را شرعا حرام اعلام کرده اند .
    نهادینه سازی حقوق و تکالیف شهروندی مبتنی بر آموزه های قرآن و عترت
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهرمشهد مقدس، سلسله نشست های تخصصی شهراندیش با موضوع آموزش های فرهنگ شهروندی، با همکاری مرکز پژوهش ها و روابط عمومی شورای شهر و با حضور اساتید دانشگاهی و متولیان امر در محل تالار شورای شهر برگزار شد .
    در ابتدای جلسه حجت الاسلام فاطمی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با انتقاد از مغفول ماندن مسئله فرهنگ شهروندی در بین متولیان فرهنگی شهر گفت: بسیاری از نهادهای متولی امر فرهنگ به بهانه آنکه آموزش فرهنگ شهروندی جزو وظایف شهرداری است خود را از پرداختن به این مقوله مستثنی دانستند و از طرف دیگر کارهایی که در مجموعه شهرداری انجام می شد از انسجام کافی برخوردار نبود، از همین روی سیاست هایی در کمیسیون فرهنگی شورای شهر برای حل این مشکلات تدوین شد که متعاقب آن فرهنگ شهروندی در قالب سیاست کلی به نام حقوق و تکالیف شهروندی تدوین و با در نظر گرفتن شاخص های ارزیابی و سنجش، به معاونت فرهنگی شهرداری مشهد ابلاغ شد .
    فاطمی ادامه داد :بخشی ازاین سیاست ها شامل نهادینه سازی حقوق و تکالف شهروندی مبتنی بر آموزه های قرآن و عترت بود . برخی بین فرهنگ شهروندی و فرهنگ دینی تفاوت قائل هستند و این در حالی است که در آموزه های دینی به مسائل رعایت حقوق دیگران بسیار تاکید شده است و نمونه آن فتوای امام خمینی (ره ) است که تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی را شرعا حرام اعلام کرده اند .
    رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورا با اذعان به آنکه آماده سازی زمینه برای تربیت شهروند متعبد باعث پرورش  شهروند متعهد نیز می شود، خواستار استفاده از مساجد و تشکل های مذهبی به منظور ترویج فرهنگ شهروندی در بین اقشار مختلف جامعه شد .
    در ادامه جلسه جعفر رئیسیان زاده قائم مقام سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری مشهد مبحث عملیاتی و اجرایی آموزش فرهنگ شهروندی را توضیح داد.  
    وی با اشاره به سابقه آغاز این فعالیت درشهرداری مشهد گفت: در سال 88 شورای شهر مصوبه ای را تصویب کرد مبنی بر راه اندازی شورای راهبردی آموزش فرهنگ شهروندی با هدف یکپارچه سازی کلیه فعالیت های حوزه آموزش در نهاد های مختلفی همچون معاونت خدمات شهری ، حمل ونقل و پسماند که سابقه  فعالیت های آموزشی و ترویجی را داشته اند  .
    قائم مقام سازمان فرهنگی شهرداری گفت : الگوی اجرایی طرح با مطالعات فعالیت های فرهنگی سایر کلان شهرهای کشور آغاز شد که در نهایت ساختار شهرداری اصفهان بعنوان پایلوت کاری انتخاب شد و بنابراین الگو،  شورای راهبردی متشکل از معاونین شهردار و رئیس کمیسیون فرهنگی شورا تشکیل شد .
    وی با اشاره به دو مصوبه ابتدایی شورای راهبردی عنوان کرد: مطابق دو مصوبه شورای راهبردی موضوعات و ظرفیت های موجود شناسایی شد که براساس آن کلیه دستگاه های مرتبط نمایندگان تام الاختیار خود را جهت شرکت در جلسات معرفی کردند و با حضور این کارشناسان موضوعات مختلف که دغدغه سازمانها بود شناسایی شد و درنهایت 100 موضوع منتخب شد که با بررسی های صورت گرفته 6 موضوع بعنوان موضوعات کاربردی مد نظر قرار گرفتند.
    رئیسیان زاده مخاطب شناسی را از جمله فعالیت های این شورا عنوان کرد و افزود : دو دسته مخاطب شناسایی شد ، گروه اول مخاطبانی بودند که آمادگی همکاری با سازمان فرهنگی را به صورت داوطلبانه داشتند و مورد آموزش سازمان قرار گرفتند و گروه دوم مخاطبانی بودند که بواسطه مشغله توانایی حضور و مشارکت در برنامه های سازمان فرهنگی را نداشتند. برای دسته اول دوره های تربیت مربی در قالب کارگاه های آموزشی حضوری با محوریت ترافیک ، ایمنی وسلامت اجرا شد و برای مخاطبان گروه دوم بسته های تبلیغی و ترویجی  با موضوعات ترافیک ، محیط زیست ، ایمنی ، فضای سبز ، اخلاق شهروندی و تحویل و تفکیک زباله در نظر گرفته شد که نتیجه اجرایی این برنامه ،آموزش 300 هزارنفربا اجرای 1400 برنامه آموزشی بود .
    در ادامه میرزایی مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد نتایج پروژه پژوهشی، با موضوع میزان آگاهی شهروندان مشهدی از حقوق و تکالیف شهری خود را برای اعضای حاضر شرح داد .
    وی با بر شمردن اهداف این پروژه پژوهشی گفت: هدف اول سنجش میزان آگاهی شهروندان از حقوق شهری خود بود و دومین هدف آگاهی شهروندان از تکالیف شهری و سومین هدف متغیرهای تاثیر گذار بر این آگاهی بود. بر اساس نتایج این پژوهش، شهروندان مشهدی نسبت به تکالیف خود بسیار آگاه بودند و آگاهی آنها در خصوص تکالیف شهری بیشتر از آگاهیشان نسبت به حقوق شهری خویش بود .
     مدیر گروه جامعه شناسی آگاهی نسبت آگاهی مردان به زنان را در خصوص حقوق و تکالیف شهروندی بیشتر دانست و عنوان کرد : افراد شاغل و افرادی که از طبقات مرفه تر جامعه هستند و نیز افراد تحصیلکرده نسبت به سایر اقشار جامعه دارای آگاهی بیشتری هستند .
    وی مشارکت و احساس تعلق، افراد آگاه به حقوق و تکالیف شهری را بیشتر دانست و افزود : براساس یافته های این پژوهش 80% شهروندان مشهدی آمادگی خود را جهت همکاری در امور مورد نیاز اعلام کردند و 55% از شهروندان تمایل خود را مبنی بر حضور و مشارکت در فعالیت هایی  که منجر به  بهبود اوضاع محله خواهد شد را ابراز کردند، و شهروندانی که باورهای دینی مستحکمی داشتند نسبت به حقوق وتکالیف شهری مقید تر بودند، که این نشان از ظرفیت بالای شهروندان مشهدی جهت مشارکت در امور شهری است.
    میرزایی تلویزیون را اولین عامل تاثیر گذار بر شهروندان مشهدی عنوان کرد و گفت : برای تاثیر گذاری بیشتر برنامه های تبلیغاتی می بایست سازمان ها خود، عامل به مقررات بوده و به حقوق شهروندان احترام بگذارند .
    در ادامه اعضای حاضردر جلسه  سوالات و پیشنهادات خود را از اساتید و اعضای شورای شهر و نماینده سازمان فرهنگی و سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد پرسیدند، و در انتهای نشست شهر اندیش  از دکتر میرزایی و رئیسیان زاده به پاس زحماتشان در عرصه  پژوهش وفعالیت های اجرایی توسعه و ترویج آموزش های فرهنگ شهروندی با اهدا لوح یاد بود،  تقدیر و تشکربعمل آمد .
     
     
    عزت خانی 
     
     
     
     
    تعداد بازدید: 453
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد