مقام معظم رهبری : شوراها مظهر مشارکت مردمی و برای ایجاد تسهیل در زندگی مردم پدید آمده‌اند
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 230
    کد: 119861
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
    نائب رئیس شورا در جلسه علنی عنوان کرد:

    ابطال مصوبات بدون حضور نماینده شورا صحیح نیست

    نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، خواستار ورود استاندار به موضوع برسی غیرکارشناسانه مصوبات شورا شد.
    ابطال مصوبات بدون حضور نماینده شورا صحیح نیست

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمد سهیلی در ابتدای جلسه علنی این هفته شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به روند برسی مصوبات شورای در فرمانداری اظهارکرد: متاسفانه در برخی موارد دیدگاههای غیر کارشناسی را در برسی مصوبات شاهد هستیم و از استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد که در حسن نیت آنها شکی نیست تقاضا داریم اجازه ندهند سایر ملاحظات بر کارکارشناسی ترجیح داده شود.
    وی افزود: متاسفانه برخی مصوبات از جمله انتقال پادگان و تصمیم گیری در خصوص آرای قلع بنا بدون حضور نماینده شورای شهر ابطال می شود که اقدام صحیحی نیست.
    در ادامه جلسه علنی مدیر تدوین و پیگیری مصوبات در زمینه اجرای تباصر مصوبه بودجه سال 95 به ارائه گزارش پرداخت و گفت: از 15 تبصره 10 مورد به شورا آمده' 3 تبصره به شورا گزارش شده و در جلسات کمسیون ها در حال برسی است' یک تبصره زمان گزارش آن به شورا نرسیده و یک تبصره هم به شورا ارسال نشده است.

    حائری افزود: درصد بالایی از تبصره ها توسط شهرداری اجرایی شده که امیدواریم موارد باقی مانده نیز اجرایی شود.

    سهیلی در ادامه به اجرای مصوبات حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: تاکنون 4 معاونت گزارش خود در این حوزه را به شورا ارائه کردند و امیدواریم دیگر معاونت ها نیز هرچه سریعتر گزارش خود را بدهند.
    قدیری طرقی در ادامه جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد خواستار تشکیل جلسه با استاندار خراسان رضوی در خصوص نگاه غیر تخصصی در برسی مصوبات شورا شد.
    آصفی یزدی نیز به تبصره های بودجه شهرداری اشاره کرد و گفت: در حوزه های فرهنگی و سایر معاونت ها برخی مواقع اقدامات تخصصی در قالب خودش به انجام نرسیده و با وجود ظرفیت های لازم از پیمانکار استفاده می شود که اقدام درستی نیست.
     

    اصلاح بودجه 95
    در ادامه جلسه علنی، برسی نظریه کمیسیون تلفیق شورا در خصوص اصلاح بودجه سال 95 شهرداری در دستور کار قرار گرفت.
    در همین رابطه دیمه کار با اشاره لزوم کمک به آسفالت مدارس حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار گفت: ما هبه های مختلفی به سازمان های متعدد داشته ایم و باید به آموزش و پرورش که دارای جایگاه مهمی است نیز کمک شود.
    صاحبی در ادامه تصریح کرد: وضعیت بسیاری از مدارس مشهد از نظر آسفالت مناسب نیست و ما می خواهیم برای هر مدرسه یک تا دو میلیون تومان در این بخش هزینه کنیم که در مقابل بخشودگی های شورا به دیگر سازمان هاچیزی نیست.

    معاون برنامه ریزی شهرداری مشهد در این خصوص اظهارکرد: باید این کمک ها در جایی به ثبت برسد تا از نظر قانونی دچار مشکل نشویم.
    جهانبخش نیز خواستار افزایش کیفیت آسفالت مدارس شد و گفت: در برخی موارد شاهد بودیم در کمتر از چند ماه آسفالت انجام شده به خاک تبدل شد که نباید اینگونه باشد.
    نخعی راد در ادامه به مصوبه اجرای پروژه های شهری با کمک بانک شهر اشاره کرد و گفت: بانک شهر تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده است و اگر این اقدام صورت نگیرد در مراودات شهرداری در بودجه سال آینده با این بانک تجدید نظر خواهد شد.

    دیمه کار در ادامه خواستار کمک به سرویس های بهداشتی و نمازخانه های مدارس مشهد شد و گفت: لازم است در این دوره شورا که اقدامات فرهنگی خوبی به انجام رسیده به این بخش نیز توجه شود.
    جهانبخش نیز خاطرنشان کرد: این شورا در کمک به مساجد و حوزه های علمیه رویکرد پیشتازانه ای داشته که قابل تقدیر است و این مهم باید در آموزش و پرورش نیز مورد توجه قرار گیرد و درخواست داریم به نمازخانه ها'سرویس های بهداشتی و آسفالت مدارس نیز کمک شود.
    سهیلی در این رابطه گفت: موضوعات مرتبط با مدارس در بودجه 96 مورد توجه قرار خواهد گرفت.
    در ادامه برخی تبصره های پیشنهادی جایگزین بودجه اقتصادی شورا شد.
    همچنین در ادامه جلسه علنی و با موافقت اعضای شورا مقرر شد املاکی که تمامی آن در مسیر قرارگرفته در صورت آمادگی مالک به دریافت معوض بدون ارسال به کمیته تملک 'پاسخگویی لازم را انجام دهد.
    همچنین مصوب شد به منظور اتمام عملیات ساخت مساجد و مصلی های بوستان ها ردیف جداگانه ای به مبلغ هشتاد میلیارد ریال افزوده گردد.
     

    گزارش صرفه جویی ها به شورا
    در ادامه جلسه علنی غفوری شعرباف پیشنهاد کرد گزارشی از صرفه جویی انجام شده در سازمان ها و معاونت ها به شورای شهر ارائه شده و از آنها تقدیر شود که اعضا با آن موافقت کردند.
    در ادامه جلسه علنی برسی طرح دوفوریتی در خصوص اصلاح مصوبه کمک به مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج) در دستور کار قرار گرفت که اعضا با دوفوریت آن مخالفت کرده و تنها یک فوریت آن به تصویب رسید.در این طرح تاکید شده بود هر گونه کمک به مدارس علمیه مشهد باید از مسیر مرکز مدیریت حوزه انجام شود.
    حجت السلام لطفی در این خصوص گفت: اگر حوزه علمیه مشهد از یک مدیریت یکپارچه و قوی برخوردار نباشد به اهدافش نمی رسد و تقاضا داریم اعضابه فوریت این طرح رای دهند.
    نخعی راد نیز گفت: من پسندیده نمی بینم خارج از شورا برای ما تصمیم گیری شود و اعضای شورا با این مصوبه می خواستند به صورت اختصاصی به مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج) کمک کنند نه به مرکز مدیریت حوزه علمیه و بهتر است این دو فوریت به یک فوریت تبدیل و در کمیسیون ها برسی شود.
    حجت السلام فاطمی نیز بیان کرد: از هفته گذشته به دنبال این موضوع بودیم تا مصوبه اصلاح شود.
     

    ساماندهی دکل های مخابراتی
    اصلاح لایحه مصوبه ساماندهی و صدور مجوز احداث پایه' دکل و ایستگاههای مخابراتی و تجهیزات مرتبط دیگر دستور کار جلسه علنی بود که در یکی از تبصره های آن اخذ عوارض از دستگاههای خودپرداز خارج از شعب بانک ها عنوان شده بود که به تصویب اعضا نرسید.
    همچنین اعضا به شهرداری مشهد اجازه دادند بابت پیگیری و انجام اقدامات مربوطه به صدور هر مجوز و نظارت های دوره ای برای حصول اطمینان از کارکرد صحیح و رعایت شرایط و استانداردها و مقررات موضوعه به ازای صدور مجوز با اعتبار دوساله برای هر سایت مخابراتی مبلغ یک و نیم میلیون تومان و برای دکل های بیسیم مبلغ یک میلیون تومان به عنوان بهای خدمات جبران هزینه های سازمان فاوای شهرداری مشهد دریافت نماید.
    در ادامه هزینه کرد نیمی از درآمدهای اجرای این مصوبه در ایجاد زیرساخت ها' انجام مطالعات و برگزاری سمینارها و دورهای آموزشی در دستور کار قرار گرفت که حجت السلام اخلاقی درخواست حذف این ماده را داد.
    نخعی راد در این رابطه گفت: اینگونه هزینه کردها درست نیست و قابل پیگیری نمی باشد.
    دیمه کار نیز تاکید کرد: باید اجازه بدهیم درآمدهای این بخش برای کاهش مضرات دکل ها برای شهروندان هزینه شود و باید در لایحه بماند.
    شهردار مشهد نیز در این رابطه اظهارکرد: ما تعداد فراوانی دکل در شهر داریم که علاوه بر مخدوش کردن چهره شهر' تعششعات  نیز دارند که با ساماندهی دکل ها این مشکلات کاهش می یابد.
    مرتضوی گفت: شرکت های مخابراتی با نصب آنتن های خود در شهر نفع می برند و باید هزینه های لازم را نیز برای افزایش سلامت شهروندان پرداخت نمایند.
    غفوری شعرباف نیز گفت: اقداماتی که در خصوص ساماندهی آنتن های موجود  می شود باید برای شهر درآمد داشته باشد و این درآمدها صرف آموزش و افزایش سلامت شهروندان شود .
    وی تصریح کرد: بهتر است درآمدهای این بخش به خزانه رفته و در سرفصل های مشخص هزینه گردد.

    خاکپور نیز بیان کرد: توزیع فعلی دکل های مخابراتی در شهر مناسب نیست و به جز برگزاری سمینار 'می توان با اختصاص بخشی از درآمدها به حوزه های پژوهشی و مطالعات 'برای کاهش آسیب پذیری و بهسازی فضای شهری اقدام شود.
    در نهایت با رای اعضا این تبصره حذف شد.
    در ادامه جلسه علنی سورا' انتقاد از عدم حضور معاونان در جلسات کمیسیون های تخصصی شورا توسط دیمه کار مطرح شد که شهردار در پاسخ گفت: برخی موارد در یک زمان یک معاون به چند جلسه همزمان کمیسیون ها دعوت می شود که طبیعی است نمی تواند در همه آنها حضور یابد.


    تعداد بازدید: 230
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد